4 tipy a triky jak fotit pohyb nejen mobilem

25. září 2015
TWEET SDÍLET
Život je pohyb. Jak ale pohyb, ať už profesionálních sportovců nebo klidně svých ratolestí, zachytit tak, aby nebyl rozmazaný? Navíc takovou technikou, jakou je mobilní telefon?

A jde to vůbec? Ale jistěže jde, ale chce to hodně trpělivosti a trochu kreativity. Existuje totiž osvědčená metoda, která se používá i v profesionální fotografii a je aplikovatelná i při snímání scény mobilním telefonem.

Mimo ní je to pak ale už na vás, vaší chuti experimentovat a samozřejmě na dostupném světle, které prochází tou kterou scénou. 

Pohyb nebo také lokomoce je označení, které se používá tehdy, mění-li hmotné objekty svoji vzájemnou polohu, tvar, velikost, tepelné, elektrické nebo magnetické vlastnosti, skupenství, chemické složení, biologické vlastnosti apod. Pohyb je základním projevem existence hmoty. Zdroj: Wikipedia

1. Panning

Panning je fotografický styl, který se hojně používá při snímání sportu, jedoucích aut a prakticky při snímání veškerého dynamického pohybu. Nejlepší na celé metodě je, že nepotřebujete žádné složité nastavení, ani žádné speciální příslušenství. Vše závisí jen na vašem umu a trpělivosti. A to nejen při fotografování, ale i při následném promazávání galerie obrázků. Záznamů pořídíte mnoho, kvalitních výsledků už méně.

Klepněte pro větší obrázek
Ovládnout metodu panningu není zrovna jednoduché

Tato metoda spočívá v tom, že na displeji sledujete pohybující se objekt a zároveň s ním pohybujete svým zařízením ve stejném směru a rychlosti. Smyslem je také to, aby pohybující se objekt byl na displeji stále na stejném místě (ideálně ve zlatém řezu).

Jakmile daný objekt bude projíždět kolem vás, stačí zmáčknout spoušť a plynule dle jeho rychlosti pohybovat s telefonem – řádově o centimetry. Přitom se snažte stále objekt sledovat a mít ho v ideální kompozici.

2. Jiná scéna, jiný pohled na věc

Docílit rozmazání scény lze snadno. V jakékoli aplikaci, která vám nabízí ruční určení hodnot, stačí nastavit dlouhý čas. Ten zajistí, že scéna bude ostrá a rozmaže se jen pohybující se objekt. K tomu je však třeba využít také služeb stativu, bez jehož pomoci budete mít rozmazané i to, co chcete mít ostré.

Podzemní metro poskytuje perfektní mix světel a pohybujících se objektů. Nastavení aplikace přitom klidně nechte automatice, jen se snažte ostřit na statické objekty. Stejně tak poutavá jsou i jakákoli vyvýšená místa (mosty), ze kterých se dobře fotografují přeplněné ulice pod nimi.

Klepněte pro větší obrázek
Na řetízkovém kolotoči si nejlépe vyzkoušíte všechny možnosti ostření

Jděte na pouť a vyhledejte atrakci (řetízkového) kolotoče. Jedná se totiž o jednu z nejikoničtějších scén pro každého fotografa. Proč? Protože na něm máte vše, co potřebujete pro dynamickou a zajímavou fotografii – barvy, lidi, rychlost, řev, drama, emoce. Budete-li ostřit na krk kolotoče a budete mít nastavený krátký čas, ten bude ostrým, přičemž děti v sedáčkách budou rozmazané. Když však v některé z nich sedí vaše dítko, vyzkoušejte na něm techniku panningu.

Klepněte pro větší obrázek
Obraz ve zpětném zrcátku je zřetelný, ostatní je rozmazané

Nudná jízda po dálnici se může stát také poutavou, pokud se pokusíte udělat nevšední snímek. Ve dne ostřete na zpětné zrcátko či nějaký objekt uvnitř auta. To, co bude za sklem vašeho dopravního prostředku, bude rozmazané. V tomto, ani v tom následujícím, tipu vás však nenabádáme, abyste fotografovali, když řídíte. Takto samozřejmě čiňte pouze jako spolujezdci.

3. Využijte surealismu

Surrealismus je umělecký směr, ale také životní styl, který usiluje o osvobození mysli, zdůrazňuje podvědomí. Snaží se o zachycení snů, představ, pocitů a myšlenek…

A jízda v autě ještě jednou. Pokud cestujete v noci, můžete se pokusit o nevšední záběr. Fotit můžete na automatický režim, jen svým zařízením miřte skrze čelní sklo. Snímek totiž bude hodně o náhodě a o tom, kam zrovna padne světlo z reflektorů. Vzniknou tím ale unikátní a neopakovatelné obrazy.

Klepněte pro větší obrázek
Noční město má nezaměnitelnou atmosféru

O ty se můžete pokusit i tak, že si vyberte dva objekty rozličné barvy i tvaru, aby mezi nimi byl jasný předěl. Po zaostření těstě před stisknutí spouště trhněte se svým zařízením a pořiďte snímek. Do jaké míry bude zajímavý, už záleží jen na vašem nápadu a rychlosti prstu na spoušti.

Klepněte pro větší obrázek
Zajímavé fotky nemusíte pořizovat jen z jedoucího auta, ale i z hromadných dopravních prostředků

V mobilní fotografii by se přisvícení diodou používat opravdu nemělo, avšak i zde výjimka potvrzuje pravidlo. Při noční scéně za letní bouře či zimní vánice použijte na dopadající dešťové kapky nebo sněhové vločky světlo vycházející z diody. To udělá za padajícími objekty zajímavý efekt.

4. Malování světlem

Ve dne si toho příliš nenamalujete, proto je třeba počkat si na šero či noc. Se správným nastavením hodnot v aplikaci (minimální ISO kvůli šumu a dlouhý čas) pak můžete malovat obrazce i krátké vzkazy. Některé mobilní telefony (Huawei P8) mají na toto i speciální režim už přímo v  nativní aplikaci fotoaparátu, kde mimo malování světlem umožňují fotit i rozmazaná světla aut nebo hvězdy putující po noční obloze.

Klepněte pro větší obrázek
Snímek pořízen telefonem Huawei P8 v režimu fotoaparátu Malování světlem

Pozn. Článek nepřímo vychází z blogu EyeEm

Témata článku: Fotoškola


Recenze hry Goat Simulator 3. Nezbedné kozy se vracejí

Recenze hry Goat Simulator 3. Nezbedné kozy se vracejí

Kozy opět útočí a terorizují tentokráte celý ostrov jménem San Angora. Zaslouží si vaši pozornost i podruhé, nebo jde o zbytečné pokračování již tak dost pochybné původní hry?

Jindřich Landa
Goat Simulator 3Recenze
Týden Živě: Všichni prchají na Mastodon a už víme, kolik gramů váží Slunce

Týden Živě: Všichni prchají na Mastodon a už víme, kolik gramů váží Slunce

** Mastodon nabírá nové duše. nahradí Twitter? ** Britové se potopili k roztrhanému Nord Streamu ** Máme nové předpony SI

Filip KůželJakub Čížek
Týden ŽivěVideo
Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

**Na běžné facebookové zdi výrazně převažují příspěvky od přátel a ze skupin. **Většina zobrazených příspěvků na zdech nemá odkazy vedoucí mimo platformu. **Nejčastěji se zobrazují odkazy vedoucí na YouTube.

Petr Urban
FacebookSociální sítě
Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

** Astronomové studovali protoplanetární disk označovaný jako L1527 IRS ** Ukázalo se, že je nestabilní a že se v oblasti asi 20 AU od protohvězdy hroutí ** V této oblasti se nacházejí shluky hmoty, které podle vědců představují zárodky plynných obrů

Stanislav Mihulka
Astronomie
Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

** ARM mělo chybu v mobilních grafikách Mali ** Byla rychle záplatována, do mobilů se však oprava nedostala! ** Ohroženy jsou telefony s čipsety Exynos, Tensor, Mediatek a Unisoc

Martin Chroust
ZranitelnostARM
Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze