8
Fotogalerie

4 důvody, proč chtít nový Pentax K-3

Den, na který všichni příznivci značky Pentax čekali, je konečně tady. Nová vlajková loď K-3 přináší řadu inovací oproti svým předchůdcům a může směle konkurovat zrcadlovkám jako Nikon D7100 či Canon 7D.

Pentax uvedl novou digitální zrcadlovku. Jde o nejvyšší model K-3 a po několika letech minimálních vylepšení je konečně pořádným skokem vpřed. Zaměřena bude na nadšence a profesionály, svou cenou osloví ale i řadu amatérů.

1. Snímač, který nemá konkurenci

V srdci představeného přístroje najdeme stabilizovaný APS-C snímač s rozlišením 24 Mpx. Vzhledem k celkovému rozlišení 24,71 Mpx se s největší pravděpodobností jedná o stejný snímač, jako najdeme u konkurenčního modelu Nikon D7100. Ten patří mezi to vůbec nejlepší, co na současném trhu najdeme. Stejně jako Nikon u D7100, i u K-3 vynechal Pentax low-pass filtr. To znamená, že by fotografie měly dosahovat vyšší ostrosti.

PENTAX K-3.jpgPENTAX K-3 back.jpg

Pentax K-3 má však i něco navíc, díky ultrasonickým vibracím snímače dokáže odstranit negativní efekt zvaný moaré. Na uživateli pak je, zdali dá přednost větší ostrosti za cenu možného výskytu této vady, či méně ostrému obrazu bez moaré.

2. Inovované ostření

Druhou výraznou změnou je nový ostřící systém SAFOX 11. Počet ostřících bodů se oproti modelu K-5 zvedl z 11 na 27. Všech 25 křížových bodů naneštěstí výrobce umístil do středu, prakticky tak došlo pouze ke zmenšení plochy každého z původních devíti bodů. Dva krajní nekřížové body zůstaly na stejném místě. Pokrytí v ploše tak nijak vylepšeno nebylo, zvýšený počet bodů by však mohl vést k lepším schopnostem sledování pohybujících se objektů, což vždy patřilo mezi hlavní bolístku značky Pentax.

bod_img_02_02.jpg 

3. Rychlejší a přesnější

Japonský výrobce ale nesází pouze na snímač a autofokus. K-3 dohání či předhání konkurenci také v jiných oblastech. Čip pro měření expozice dostal rozlišení 86 tisíc bodů, což s přehledem překoná všechny ostatní systémy v dnešních APS-C zrcadlovkách. Fotografové konečně budou moci ukládat fotografie na dvě paměťové karty SD zároveň. A nová závěrka má být extrémně tichá, rychlá – zvládá až 8,3 sn./s a má vydržet až 200 tisíc spuštění.

Nový procesor PRIME III umožňuje rychlejší zpracování veškerých informací, což se pozitivně odrazilo v několika oblastech. Přístroj například dokáže uložit až 23 snímků v sérii ve formátu RAW. Zrcadlovka dále umí zaznamenat videa v HD rozlišení při až 60 sn./s či Full HD sekvence při maximálně 30 sn./s. A nechybí plně manuální ovládání expozice při nahrávání ani možnost automatického ostření.

Z vnitřních vylepšení stojí za zmínku ještě větší hledáček se zvětšením 0,95×. Výrobce slibuje světlejší obraz díky aplikaci speciálních vrstev zlepšujících průchod světla. Pokrytí 100 % je samozřejmostí.

4. Vylepšené ovládání

Na vnějšku přístroje najdeme stejně jako uvnitř poměrně velkou porci inovací. Přibyla řada tlačítek jako zvláštní tlačítko pro přepínání ostřících zón, měření expozice, nahrávání videa či páčka pro volbu režimu živého náhledu. Tvůrce videí pak potěší konektory jack 3,5 mm pro připojení sluchátek a externího mikrofonu. Rozlišení displeje povyrostlo oproti předchůdci jen mírně z 921 tisíc bodů na 1,037 milionu bodů a spolu s tím i úhlopříčka z 3“ na 3,2“.

PENTAX K-3 left.jpg PENTAX K-3 right.jpg

Pentax K-3 je po pěti letech prvním modelem výrobce, který podporuje vzdálené ovládání. Nevsází ale na klasiku, tedy kabel, nýbrž na připojení pomocí volitelné Wi-Fi SD karty standardu FLU. Díky tomu půjde pro připojení k fotoaparátu využít počítač či chytrý telefon. Výrobce kartu nabídne za poměrně rozumnou cenu asi 2 až 2,5 tisíce Kč.

A za kolik že se bude prodávat samotná vlajková loď? Na pulty obchodů dorazí s cenovkou okolo 30 tisíc Kč s DPH (1299 USD), tedy podobně jako předchůdce K-5II. Dostupnost stanovil výrobce na listopad tohoto roku.

ex-pic02.jpg ex-pic04.jpg
Ukázkové fotografie z nového Pentaxu K-3, zdroj: Ricoh - Pentax

Je vidět, že firma opravdu výrazně zapracovala na vývoji. Nově představený model přináší nejnovější technologie, díky kterým dokáže velice směle konkurovat všem ostatním APS-C zrcadlovkám a v některých oblastech má i výrazně navrch.

Hlavní otázkou však zůstává, jakých výsledků dosáhne nový ostřící systém při praktickém používání a také, jestli a případně kdy Pentax přinese zrcadlovku s plnoformátovým snímačem.

Specifikace digitální zrcadlovky Pentax K-3:

 • Stabilizovaný APS-C snímač s rozlišením 24 Mpx bez low-pass filtru
 • Záznam v 14bitovém RAW (DNG nebo PEF), JPEG
 • Rozsah citlivosti ISO 100-51 200
 • Ostřící systém SAFOX 11 s 27 ostřícími body, 25 z toho křížových, schopných pracovat až do šera odpovídajícímu hodnotě 3 EV
 • Expoziční snímač s rozlišením 86 tisíc bodů
 • Kontinuální snímání rychlostí až 8,3 sn./s (maximálně 23 RAW v sérii či 60 JPEG)
 • Rozsah časů závěrky 1/8000 – 30 s, životnost až 200 tisíc cyklů
 • Pentaprizmatický hledáček se 100% pokrytím a zvětšením 0,95×
 • Displej s úhlopříčkou 3,2“ a rozlišením 1,037 milionu bodů
 • Focus peaking v živém náhledu i ve videu
 • Video: rozlišení Full HD při 30/25/24 sn./s, HD při 60/50/30/25/24 sn./s
 • Dva sloty pro SD/SDHC/SDXC paměťové karty
 • Odolnost vůči prachu a dešti, teplotám do -10 °C
 • Hmotnost 800 g včetně baterie a paměťové karty, rozměry 131,5×100×77,5 mm
 • Výdrž na jedno nabití až 720 snímků

Objektiv 55-300 mm s HD vrstvami

Ve stínu nové zrcadlovky představil Pentax také vylepšenou verzi objektivu DA 55-300 mm F4-5,8 ED. Název rozšiřuje novinka o další dvě zkratky, HD a WR. První znamená použití účinnějších antireflexních vrstev a druhá utěsnění vůči prachu a dešti. Jinak byl objektiv prakticky nezměněn. Cena by měla startovat na asi 10-12 tisících Kč s DPH (449 USD).

20131008_hd_55-300wr.jpg 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud