4 cenově nejzajímavější objektivy [redaktoři radí]

4 cenově nejzajímavější objektivy [redaktoři radí]

Dobrý objektiv je základním předpokladem pro vytvoření dobré fotografie. Podívali jsme se na nabídku jednotlivých výrobců a pokusili se vybrat objektivy, které kombinují zajímavé parametry s dobrou cenou.

Objektivy jsou „okem fotoaparátu“, jelikož přes ně prochází veškeré světlo, dopadající na snímač a vytvářející fotografii. Mimo jiné i proto bychom měli pořizovat objektivy adekvátní úrovně především po konstrukční a optické stránce.

každý fotograf preferuje pro svoji práci odlišná ohniska, někomu vyhovují zoomové objektivy, jiný zase nedá dopustit na pevná skla s velmi dobrou světelností. Ať tak či tak, objevuje se na trhu stále více zajímavých objektivů, ať už svojí ohniskovou vzdáleností nebo cenou či jinými parametry.

Pokusili jsme se vybrat několik zajímavých objektivů, které nás zaujaly svými parametry, a to nezávisle na značce nebo systému.

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu Alza.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.


Canon EF-S 10–18 mm F4,5–5,6 IS STM

cena: od 6 990 Kč

Širokoúhlé objektivy pro zrcadlovky formátu APS–C jsou poměrně nedostatkovým zbožím, pokud nechceme investovat velkou částku. Canon však před časem přišel s objektivem EF-S 10–18 mm F4,5–5,6 IS STM, jehož efektivní ohnisková vzdálenost je po nasazení na zrcadlovku 16–29 mm, což není vůbec špatné.

D3S_0984-oblique-1200.jpg

Dalšími praktickými parametry je krokový motor STM, který by měl díky plynulému ostření usnadnit natáčení videozáznamu. Málo se také u podobných ohnisek vidí stabilizace, kterou zde Canon přidal a v neposlední řadě je to cena.

Ta se totiž pohybuje přibližně na polovině obvyklé ceny u objektivů podobného rozsahu. A jak navíc ukazují testy, není tohle malé a levné sklo vůbec špatné. Aktuálně navíc můžete využít akce cashback a koupit objektiv se slevou 1000 Kč.

Pokračování 2 / 4

Perfektní světelný základ

Sigma 18–35 mm F1,8 DC HSM Art

cena: od 18 990 Kč

Světelný základní zoom není v současné době nic, co by bylo nedostatkovým zbožím, ovšem ve většině případů se musíme spokojit s objektivem, který má obvykle ohnisko 17 či 16 mm na širokém konci a 50 mm na dlouhém konci, přičemž jeho světelnost má stálou hodnotu F2,8.

sigma_18_35mm_f1_8_dc_hsm_967344.jpg

Společnost Sigma se však rozhodla přepsat historii a vyrobila objektiv 18–35 mm F1,8 DC HSM Art, který je naprosto unikátní svými parametry a v podstatě se jedná o jediný zoom pro digitální zrcadlovky, který má světelnost F1,8 v celém rozsahu.

Díky parametrům tak pokryjete nejčastěji používaná širokoúhlá ohniska i ve špatném osvětlení, nemluvě o tom, že objektiv vám může nahradit i pevná skla, jelikož jeho kresba je i na „plnou díru“ velmi dobrá

Pokračování 3 / 4

Univerzál za babku

Nikon 18–105 mm F3,5–5,6 AF–S DX G ED VR

cena: od 5 990 Kč

Nejčastější setový objektiv má obvykle parametry 18–55 mm F3,5–5,6 a k tomu ještě případně přidává stabilizaci. Tento rozsah je však relativně malý a pro mnoho začínajících fotografů nedostatečný, což však zjistí až po několika měsících fotografování.

17239.jpg

Řešením je buďto koupě druhého „doplňujícího“ teleobjektivu anebo výměna seťáku za jiný s větším rozsahem. Ideální náhradou za relativně malý peníz může být Nikon 18–105 mm F3,5–5,6 AF-S DX G ED VR, který pokryje větší část fotografických situací a přitom není nijak závratně objemný.

Širokorozsahové zoomy mají obvykle horší přenos kontrastu na dlouhých ohniscích a je u nich využito kompromisní konstrukce, aby nebyly příliš těžké a objemné. Platí to však obvykle u skel, jejichž rozsah končí někde na 200 nebo 300 mm, což není případ tohoto objektivu.

Pokračování 4 / 4

Kapesní portréťák

Olympus M.ZUIKO 45 mm F1,8

cena: od 7 990 Kč

Objektivů pro systém micro 4/3, který využívá Olympus a Panasonic, je v současné chvíli celá řada a uživatelé tak mají možnost si vybrat podle potřeby i preferencí. Olympus před několika lety přišel s řadou světelných objektivů v kovovém těle, které zaujmou hlavně svojí kresbou, a to v celém rozsahu clonových čísel.

308354-olympus-m-zuiko-digital-ed-45mm-f1-8.jpg

Jedním z těchto kousků je model M.ZUIKO 45 mm F1,8, který má po nasazení na fotoaparát efektivní ohnisko 90 mm, čili je ideálním nástrojem pro fotografování portrétů. To se ostatně potvrzuje i při jeho používání, jelikož při cloně F1,8, tedy na „plnou díru“ je kresba velmi dobrá.

Bonusem pro ty, kdo nad podobným sklem uvažují je zejména příjemná cena kolem osmi tisíc korun, která je navíc v nepravidelných intervalech snížena o různou částku v promoakcích. Aktuální akce zlevnila objektiv ještě o dalších 1300 Kč v rámci cashbacku.

Určitě si přečtěte

Články odjinud