3 tipy jak na lepší zvuk při natáčení videa

26. dubna 2013
TWEET SDÍLET
Podobně jako možná většina fotografů, kteří začali objevovat „filmařský“ potenciál své zrcadlovky, jsem dlouho přehlížel zvukovou složku. Teď už je tomu ale jinak...

Interní mikrofony dnešních fotoaparátů mnoho radosti nepřinesou, takže pokud nenatáčíte němé snímky s hudbou na pozadí, budete zřejmě také dřív nebo později řešit mikrofony.

Vestavěné mikrofony zrcadlovek postrádají protivětrnou ochranu, nedají se přiblížit k řečníkům a především přenášejí různé praskání a vrzání z fotoaparátu. Pro kvalitní záznam zvuku je často nezbytné umístit mikrofon co nejblíže ke zdroji zvuku nebo do míst, kde nejlépe zní a nejlépe ho oddělit od ostatních zvuků, aby se mohl následně ve střižně upravovat a spojit s ostatním audiozáznamem. Navíc rozmanité situace často vyžadují odlišné typy mikrofonů s rozdílnou charakteristikou. K tomu je zapotřebí potlačovat různé rušivé prvky během záznamu. A tak dále... Jak se v tom vyznat?

Netvrdím, že jsem expert na záznam zvuku. Stále je to pro mě veliký neprobádaný vesmír. Hledal jsem proto řešení, které zvládnu obsloužit sám bez pomoci zvukaře a bez velkých investic. Nakonec se mi osvědčilo poměrně mobilní řešení, které sice není na špičkové úrovni, ale pokryje 90% požadavků jednoho fotografa. Kombinuji směrový mikrofon s kravatovými a především odděluji mluvené slovo od pozadí. Bez portů a s minimálními náklady.

Směrový mikrofon Rode (Stereo) VideoMic

Nejen k reportážním účelům se velmi hodí kvalitní směrový mikrofon připevněný k patici blesku na zrcadlovce. Poměrně oblíbené jsou mikrofony australského výrobce Rode a německé Sennheisery. Sám používám verzi Rode StereoVideoMic. Tento směrový mikrofon napájí vlastní 9V baterie, připojuje se přes běžný 3.5mm konektor Jack a je dodáván s kvalitní protivětrnou ochranou (typ „mrtvá kočka“).

Klepněte pro větší obrázek 

Již na obrázcích si můžete všimnout, že samotný mikrofon je od držáku do patice blesku mírně odtlumen pružením. To by mělo eliminovat případné vrzání a praskání během nahrávky. Použitá konstrukce není zcela nejlehčí, ale zato působí velmi odolně. Za dotahovací kroužek u sáněk se dá bez obav pořádně zabrat.

Na zadní straně jsou jednoduše tři spínače. Prostředním se mikrofon aktivuje. Po zapnutí se rozsvítí zelená dioda. Tedy v případě, že je baterie nabitá. Pokud je mírně vybitá, problikne červeně, pokud svítí červeně, je třeba baterii vyměnit. Výdrž baterie uvádí výrobce více než 60h. To pochopitelně také záleží na použitém článku a způsobu používání. Mohu ale potvrdit, že mé baterie tuto dobu většinou překročí. Rozhodně není potřeba se obávat, že se vybije již během jednoho natáčecího dne.

Levý přepínač dokáže snížit vstupní citlivost mikrofonu -10db. To je velmi praktická funkce v prostředích, kde je silně přebuzený zvuk (typicky koncerty nebo hlučné výrobní haly). Společně s citlivým nastavením audio vstupu v samotné zrcadlovce se tím dá vhodně vyvážit hladina nahrávaného zvuku.

Klepněte pro větší obrázek

Pravý přepínač slouží k potlačení dolních frekvencí, tzv. brumů. S touto volbou je potřeba nakládat opatrně, protože již výrazně zkresluje nahrávku tím, že vyloženě natvrdo „osekává“ některé basy. V nezbytných případech je tedy nutné nahrávku pečlivě zkušebně zkontrolovat, protože v editoru bychom tuto ztrátu již těžko opravili.

Při praktickém použití je tento mikrofon ve všech ohledech lepší než ty malé nahrávací otvory v dnešních zrcadlovkách. Směrovost testovaného stereo mikrofonu ovlivňuje ledvinová charakteristika. To v praxi znamená, že mikrofon je nejvíce citlivý směrem vpřed, ale současně také hodně do bočních stran. Podle toho je potřeba při nahrávání zvolit vhodný odstup od zdroje zvuku. Pomocí zesíleného nastavení vstupu se dá získat citlivost i na větší dálku. To záleží také na hlučnosti prostředí, protože zvýšení úrovně vstupu s sebou přináší také nárůst šumu, který se dá ovšem dodatečně řešit pomocí softwaru.

Mikrofon je velmi citlivý, takže i nasazená protivětrná ochrana, která jinak plní svou hlavní úlohu na jedničku, mírně ovlivňuje nahrávaný zvuk. Citlivost může být také na obtíž při používání ostření. Ať už manuálního nebo elektronického. Mikrofon je umístěn jen kousek nad optikou. Naštěstí objektivy nepřesahuje, takže s použitím širokoúhlých objektivů není problém. Snad kromě rybího oka.

Klepněte pro větší obrázek 

Při slunečném počasí je dobré hlídat vržený stín, protože mikrofon nemálo ovlivňuje výšku celé nahrávací sestavy. Připevněním tohoto mikrofonu na dlouhou tyč by se dalo jistě získat další využití, ale potřebovali bychom k tomu dalšího člověka. S výsledky nahrávek jsem spokojený, rozhodně větší rezervy vidím ve správném nastavení a monitorování nahrávky. Náchylnost na snímání okolních zvuků je s ohledem na charakteristiku jistou daní za výbornou citlivost mikrofonu.

Rode Stereo VideoMic

  • Výrobce: Rode
  • Frekvenčí rozsah: 40Hz-20kHz
  • Vstupní impedance: 200 ohm
  • Odstup signál/šum: 79 dB
  • Napájení: 9 V
  • Hmotnost: 330 g bez baterie
  • Konektor: Stereo Jack 3,5 mm
  • Orientační cena: 4400 Kč

Témata článku: Technika, Testy, Příslušenství, Video, Rode


Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

** OpenAI vypustilo do světa další umělou inteligenci ** Tentokrát je to upovídaný robot ChatGPT ** Podle některých je to ukázka budoucnosti vyhledávačů

Jakub Čížek
OpenAIUmělá inteligence
Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

** Čína už po jednom roce začíná regulovat funkci Shake to jump ** Měla sloužit k rychlé navigaci v aplikacích, jenže... ** ...místo toho byla zneužita pro zobrazení otravné reklamy

Martin Chroust
ReklamaČínaSmartphony
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

S novou generací GeForce představila Nvidia další evoluci DLSS pro zvyšování výkonu. Umělá inteligence se naučila generovat rovnou celé snímky.

Adam Vágner
Nvidia
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Tak skvělý, že ve své třídě momentálně nemá konkurenci. Test dvoudiskového NAS serveru Asustor AS6702T

Tak skvělý, že ve své třídě momentálně nemá konkurenci. Test dvoudiskového NAS serveru Asustor AS6702T

Podnikové úložiště nabídne vysoký výkon díky čtyřjádrovému procesoru, a především čtyřem slotům pro NVMe SSD. Své místo však může najít i pod televizorem díky konektoru HDMI.

Stanislav Janů
AsustorNASTesty
Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Vydavatelství EA se nás již po pětadvacáté pokouší oslnit zbrusu novým přídavkem do série známých městských závodu, a to pod titulem Need for Speed Unbound, tentokrát pod taktovkou Crirterionu.

Michal Polok
Need for Speed UnboundPS5Recenze