3 tipy jak na lepší zvuk při natáčení videa

26. dubna 2013
TWEET SDÍLET
Podobně jako možná většina fotografů, kteří začali objevovat „filmařský“ potenciál své zrcadlovky, jsem dlouho přehlížel zvukovou složku. Teď už je tomu ale jinak...

Interní mikrofony dnešních fotoaparátů mnoho radosti nepřinesou, takže pokud nenatáčíte němé snímky s hudbou na pozadí, budete zřejmě také dřív nebo později řešit mikrofony.

Vestavěné mikrofony zrcadlovek postrádají protivětrnou ochranu, nedají se přiblížit k řečníkům a především přenášejí různé praskání a vrzání z fotoaparátu. Pro kvalitní záznam zvuku je často nezbytné umístit mikrofon co nejblíže ke zdroji zvuku nebo do míst, kde nejlépe zní a nejlépe ho oddělit od ostatních zvuků, aby se mohl následně ve střižně upravovat a spojit s ostatním audiozáznamem. Navíc rozmanité situace často vyžadují odlišné typy mikrofonů s rozdílnou charakteristikou. K tomu je zapotřebí potlačovat různé rušivé prvky během záznamu. A tak dále... Jak se v tom vyznat?

Netvrdím, že jsem expert na záznam zvuku. Stále je to pro mě veliký neprobádaný vesmír. Hledal jsem proto řešení, které zvládnu obsloužit sám bez pomoci zvukaře a bez velkých investic. Nakonec se mi osvědčilo poměrně mobilní řešení, které sice není na špičkové úrovni, ale pokryje 90% požadavků jednoho fotografa. Kombinuji směrový mikrofon s kravatovými a především odděluji mluvené slovo od pozadí. Bez portů a s minimálními náklady.

Směrový mikrofon Rode (Stereo) VideoMic

Nejen k reportážním účelům se velmi hodí kvalitní směrový mikrofon připevněný k patici blesku na zrcadlovce. Poměrně oblíbené jsou mikrofony australského výrobce Rode a německé Sennheisery. Sám používám verzi Rode StereoVideoMic. Tento směrový mikrofon napájí vlastní 9V baterie, připojuje se přes běžný 3.5mm konektor Jack a je dodáván s kvalitní protivětrnou ochranou (typ „mrtvá kočka“).

Klepněte pro větší obrázek 

Již na obrázcích si můžete všimnout, že samotný mikrofon je od držáku do patice blesku mírně odtlumen pružením. To by mělo eliminovat případné vrzání a praskání během nahrávky. Použitá konstrukce není zcela nejlehčí, ale zato působí velmi odolně. Za dotahovací kroužek u sáněk se dá bez obav pořádně zabrat.

Na zadní straně jsou jednoduše tři spínače. Prostředním se mikrofon aktivuje. Po zapnutí se rozsvítí zelená dioda. Tedy v případě, že je baterie nabitá. Pokud je mírně vybitá, problikne červeně, pokud svítí červeně, je třeba baterii vyměnit. Výdrž baterie uvádí výrobce více než 60h. To pochopitelně také záleží na použitém článku a způsobu používání. Mohu ale potvrdit, že mé baterie tuto dobu většinou překročí. Rozhodně není potřeba se obávat, že se vybije již během jednoho natáčecího dne.

Levý přepínač dokáže snížit vstupní citlivost mikrofonu -10db. To je velmi praktická funkce v prostředích, kde je silně přebuzený zvuk (typicky koncerty nebo hlučné výrobní haly). Společně s citlivým nastavením audio vstupu v samotné zrcadlovce se tím dá vhodně vyvážit hladina nahrávaného zvuku.

Klepněte pro větší obrázek

Pravý přepínač slouží k potlačení dolních frekvencí, tzv. brumů. S touto volbou je potřeba nakládat opatrně, protože již výrazně zkresluje nahrávku tím, že vyloženě natvrdo „osekává“ některé basy. V nezbytných případech je tedy nutné nahrávku pečlivě zkušebně zkontrolovat, protože v editoru bychom tuto ztrátu již těžko opravili.

Při praktickém použití je tento mikrofon ve všech ohledech lepší než ty malé nahrávací otvory v dnešních zrcadlovkách. Směrovost testovaného stereo mikrofonu ovlivňuje ledvinová charakteristika. To v praxi znamená, že mikrofon je nejvíce citlivý směrem vpřed, ale současně také hodně do bočních stran. Podle toho je potřeba při nahrávání zvolit vhodný odstup od zdroje zvuku. Pomocí zesíleného nastavení vstupu se dá získat citlivost i na větší dálku. To záleží také na hlučnosti prostředí, protože zvýšení úrovně vstupu s sebou přináší také nárůst šumu, který se dá ovšem dodatečně řešit pomocí softwaru.

Mikrofon je velmi citlivý, takže i nasazená protivětrná ochrana, která jinak plní svou hlavní úlohu na jedničku, mírně ovlivňuje nahrávaný zvuk. Citlivost může být také na obtíž při používání ostření. Ať už manuálního nebo elektronického. Mikrofon je umístěn jen kousek nad optikou. Naštěstí objektivy nepřesahuje, takže s použitím širokoúhlých objektivů není problém. Snad kromě rybího oka.

Klepněte pro větší obrázek 

Při slunečném počasí je dobré hlídat vržený stín, protože mikrofon nemálo ovlivňuje výšku celé nahrávací sestavy. Připevněním tohoto mikrofonu na dlouhou tyč by se dalo jistě získat další využití, ale potřebovali bychom k tomu dalšího člověka. S výsledky nahrávek jsem spokojený, rozhodně větší rezervy vidím ve správném nastavení a monitorování nahrávky. Náchylnost na snímání okolních zvuků je s ohledem na charakteristiku jistou daní za výbornou citlivost mikrofonu.

Rode Stereo VideoMic

  • Výrobce: Rode
  • Frekvenčí rozsah: 40Hz-20kHz
  • Vstupní impedance: 200 ohm
  • Odstup signál/šum: 79 dB
  • Napájení: 9 V
  • Hmotnost: 330 g bez baterie
  • Konektor: Stereo Jack 3,5 mm
  • Orientační cena: 4400 Kč

Témata článku: Technika, Testy, Příslušenství, Video, Rode

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

10 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame
Zenjix Soratama – předsádka, která vám pomůže s kreativitou

Zenjix Soratama – předsádka, která vám pomůže s kreativitou

Petr Březina

Petr Březina
Příslušenství