20 tipů pro lepší fotografování svateb

25. září 2022
TWEET SDÍLET
Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Máte možnost fotit svou první svatbu a hledáte rady? Nebo vůbec váháte, zda do toho jít? Projděte si několik rad a doporučení, které platí hlavně pro profesionály, jež to nedělají pro kamarády. Pokud fotíte ze známosti, protože máte foťák a pár objektivů, potom se nemusíte trápit dokupováním vybavení, abyste vše měli dvakrát pro případ selhání, ale jistě zde také najdete mnoho užitečných tipů.

Klepněte pro větší obrázek

První rada je spíše obecná a na zvážení každého individuálně, nicméně ať už jste zběhlý fotograf nebo nejste, první svatba vždy odhalí nějaké slabiny vaší techniky focení, výbavy či přípravy. Není proto od věci rozhodit pár inzerátů, že klidně zadarmo pomůžete zkušenému fotografovi. On vás provede základními rutinami, vyzkoušíte si focení svateb v praxi, a když už budete fotit sami na sebe, budete vědět, do čeho jdete.

První zkušenost vás zbaví nervozity a pocitu, že nevíte, co vás čeká. Začínat jako druhý fotograf není žádná ostuda, ale možnost naučit se práci, kterou potom budete vykonávat sami. A dá vám to cenné zkušenosti, třeba vás zláká focení ve dvou a jednou takto budete zaučovat nové fotografy i vy.

Poznejte novomanžele

Je běžné mít před svatbou s budoucími novomanželi několik schůzek (pokud vás bude najímat agentura, zkuste se s nimi aspoň jednou sejít a zkontaktovat svědky), kde se podepíše smlouva, vyjasní jejich požadavky, vyřknou se přání a fotograf dostane do ruky harmonogram, který se bude více či méně měnit. Dobrý svatební fotograf ale udělá ještě jednu klíčovou věc, zjistí, jací svatebčané jsou a hlavně, co se jim libí.

Není od věci přinést své fotografické portfolio se svatebními, portrétními a reportážními záběry a nechat je snímky okomentovat (je pravděpodobné, že nějaké vaše fotky již viděli a váš styl se jim zamlouvá). Pozorný fotograf z jejich reakcí vyčte, jaké fotky by se jim mohly líbit více a tomu přizpůsobit své focení, kompozici či úpravu fotek.

Stejně tak je možné (ale nikoliv nutné a záleží to na situaci) navázat s budoucími novomanželi spíše neformální vztah, protože přeci jen budete na jejich svatbě, budete u všech klíčových okamžiků a nejspíše spolu strávíte nějaký čas svatebními portréty.

Podepište smlouvu

Ať už máte jakkoliv formální či neformální vztah se svatebčany, smlouva je základ. Klidně si stáhněte předpřipravený vzor z internetu, ale tento kus papíru je stěžejní jak pro vás (dostanete zaplaceno), tak pro novomanžele, protože mají jistotu, že na svatbu dorazíte (nebo si najdete náhradu), tedy ze smlouvy vyplývají i jisté povinnosti. Obecně smlouva chrání obě smluvní strany a měla by jednoznačně artikulovat požadavky obou stran.

Do smlouvy je možné zanést vše, na čem se domluvíte. Fotograf tam může napsat například požadavky na teplé jídlo, vymezené pauzy a podobně. Představivosti se meze nekladou a klidně se inspirujte na internetu a pište si požadavky, které pro vás budou důležité. Nezapomínejte ale na slušnost a nevpisujte do smluv nadbytečné či přestřelené návrhy, zbytečně tak jen popudíte už tak vystresované zákazníky, takže i zde zachovejte rozumnou míru.

Témata článku: Fotoškola, Fotografové, Monitor