20 otázek a odpovědí okolo Adobe Photoshop Lightroomu

30. listopadu 2007
TWEET SDÍLET
„Lajtrúm“ je program, který si ihned po uvedení získal řadu příznivců. Zároveň však o něm koluje spousta fám.

Není pochyb o tom, že Adobe Photoshop Lightroom je vynikající software pro správu a úpravy digitálních fotografií. Pokud stále váháte s jeho pořízením nebo v tomto programu tak trochu „plavete“, mohly by vám přijít vhod odpovědi na otázky, které jsme vybrali podle ohlasů uživatelů a potenciálních majitelů Lightroomu.

1. Je pravda, že Lightroom je jen lepší RAWový konvertor?

Toto je jeden z nejrozšířenějších mýtů o Lightroomu. Program samozřejmě pracovat s RAWy umí a velmi dobře, zároveň by jej označení „pouhého“ RAWového konvertoru velmi degradovalo. Lightroom totiž vládne vynikající správou fotografií, má propracovaný tiskový manažer nebo třeba export do webových galerií. V podstatě jde o komplexní nástroj pro digitálního fotografa, který se rozhodně neomezuje jen na vyvolávání RAWů. Kromě toho program samozřejmě umožňuje zpracovávat i jiné obrazové soubory než RAW – např. pochopitelně JPEG, TIF nebo třeba nativní formát Photoshopu PSD.

2. Lightroom neumí přenést nastavení vyvolaných RAWů z Camera RAW Photoshopu nebo Bridge?

Není to pravda. Pokud jste „neztratili“ soubor *.XMP, ve kterém jsou popsány úpravy Camera RAW k příslušnému RAWu, Lightroom jej otevře korektně i s provedenými úpravami. Alespoň u novějších verzí Photoshopu (od CS výše) se tomu tak děje.

3. Lze RAWy upravené v Lightroomu přenést i s nastavením do Photoshopu?

Tato situace je o chloupek složitější než předchozí. Ve standardním nastavení, kdy Lightroom ukládá úpravy do svojí databáze, se RAW zpracovaný v Lightroomu a následně otevřený ve Photoshopu skutečně bude tvářit bez úprav. Pokud ale změníte předvolby v Nastavení katalogu (Soubor | Nastavení katalogu), Lightroom bude vytvářet soubory s popisem úprav *.XMP, které pak ve Photoshopu zajistí jejich synchronizaci. Stačí jen označit volbu Automaticky zapsat změny do XMP. Pozor, úprava se projeví až po restartování Lightroomu.
Chcete-li do *.XMP zapsat historii úprav jen jedné fotografie či tuto vychytávku použít jen občas, jednoduše po provedení změn stiskněte klávesovou zkratku Ctrl + S.

Klepněte pro větší obrázek

4. Je pravda, že Lightroom má lepší konverzi RAWů než Camera RAW?

V tomto případě jde o další velmi rozšířenou fámu. Lightroom pro zpracování RAWů využívá shodného enginu s Camera RAW, pouze je „oblečený v jiném kabátě“. Kvalita konverze tedy při stejném nastavení musí být shodná. Jediný teoretický problém může nastat v rozdílné správě barev.

5. Proč je Camera RAW aktualizován častěji než Lightroom?

Aktualizace pluginu Camera RAW i Photoshop Lightroomu prozatím byla vždy souběžná a není důvod se domnívat, že by tomu do budoucna mělo být jinak. Ostatně pokud si chce Adobe udržet svoji pozici na trhu, nic jiného mu ani nezbývá.

6. Lze kopírovat nastavení mezi jednotlivými snímky?

Vzájemné přenášení nastavení mezi fotografiemi je samozřejmě možné. Stačí pouze na upraveném snímku stisknout klávesovou zkratku Ctrl + Shift + C, poté se přepnout na další fotografii a vložit hodnoty pomocí Ctrl + Shift + V. Nemusíte samozřejmě kopírovat všechna nastavení, v okně Kopírovat nastavení si lze vybrat jen potřebná.

Klepněte pro větší obrázek

7. Má Lightroom nějaké omezení velikosti souborů?

Co do velikosti obrazových dat jsme se u Lightroomu nesetkali s omezením, resp. největší soubor, který jsme zatím zpracovali, měl necelých 220 MB. Jediný problém může nastat, máte-li fotografie o straně delší než 10 000 pixelů – s těmi si už Lightroom neporadí. Na první pohled se může zdát, že při současném rozlišení digitálů jde o zanedbatelnou vlastnost, narazíte na ni ale, pokud budete chtít zpracovávat panoramatické fotky složené z několika dílčích snímků. Zde už totiž délku 10 000 px můžete překročit docela hravě.

8. V tomto programu nelze prohlížet fotografie?

Záleží jak se to vezme. Prohlížet snímky je samozřejmě možné. Co by to jinak bylo za program pro práci s fotografiemi? Problém je ale v tom – a mnozí uživatelé to Lightroomu vytýkají – že nefunguje jako klasický prohlížeč typu např. IrfanView, nýbrž zobrazí jen snímky, které do něj nejprve naimportujete. Pokud ale využíváte všech možností workflow Lightroomu, neměla by vám tato vlastnost příliš vadit.

9. Prý se v Lightroomu po provedení úprav nemusí ukládat soubory. Je to pravda?

To je takříkajíc „svatá pravda“. Veškeré úpravy tento program automaticky ukládá do databáze (nebo souborů *.XMP – viz bod 3), po ukončení práce skutečně nepotřebujete příkaz Uložit nebo Uložit jako – Lightroom se o to postará sám. K úpravám je samozřejmě možné se v budoucnu téměř libovolně vracet, protože jejich historie je ukládána s fotografií.

10. Kolik je pravdy na údajně geniální konverzi fotek do šedé škály v Lightroomu?

Lightroom nemá geniální konverzi barevných fotografií na černobílé, má „jen“ velmi dobře navržené rozhraní pro tuto činnost, které ocení každý fotograf, který nikdy před tím nepracoval nebo se nechce učit převod pomocí míchání kanálů, mapování na přechod apod. V Lightroomu jednoduše pomocí osmi posuvníků přiřazujete nasycení černé podle původních barevných odstínů ve snímku. Jakkoliv je ovládání opravdu tak trochu „geniální“, při práci je třeba postupovat opatrně a průběžně kontrolovat výsledek ve zvětšení 1:1. Pokud totiž „namíchání“ přeženete, s velkou pravděpodobností se dočkáte nepěkných artefaktů typu posterizace a tzv. halo efektu.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Fotografický software, Fotoškola, Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Lightroom


Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura