13 nejčtenějších článků aneb co vás nejvíce zajímalo v roce 2017

13 nejčtenějších článků aneb co vás nejvíce zajímalo v roce 2017

Jsou témata běžná, témata kontroverzní a pak taková, nad kterými se rozvine konstruktivní diskuze a mnoha čtenářům přinesou i nové poznatky a informace. Vybrali jsme ty nejčtenější články uplynulého roku, snad se dozvíte i něco nového.

Zdaleka nejčtenější články jsou každoročně naši předvánoční nákupní rádci, kde se snažíme především těm nerozhodným poradit, po jakém fotoaparátu, fotomobilu nebo konkrétním příslušenství se vyplatí v rámci předvánočních nákupů sáhnout.

Ačkoli jsou Vánoce dávno za námi, náš výběr rozhodně není neaktuální, a naopak vás můžeme ubezpečit, že v některých případech můžete v rámci novoročních výprodejů ušetřit nějakou tu korunu navíc. A co jsme tedy letos vybírali?

Ovšem nejen nákupy je člověk živ a občas potřebuje i nějakou tu kulturu, vzdělání nebo informace o připravovaných a uvedených novinkách na trhu.

Nejčtenějším článkem uplynulého roku byl ten, v němž jsme upozorňovali na obezřetnost v případě, že se rozhodnete fotografovat akty na veřejném prostranství, může to s sebou totiž přinést i nečekané komplikace.

Druhý článek, o který byl největší zájem, se věnoval fotografování mobilním telefonem, konkrétně pak zvláště iPhonem, který nabízí specifické funkce a zároveň je také nejpoužívanějším fotomobilem na celosvětové sociální síti Flickr.

Reportáží na našem webu příliš není, o to zajímavější se je však snažíme připravit, jednou z těch nejlépe hodnocených a čtených byla ta z návštěvy bývalé továrny Oskara Schindlera v Moravské Chrastové.

Prakticky každý obor (nejen fotografie) má své netradiční postupy, produkty nebo výsledky, my jsme se v loňském roce zaměřili na objektivy a pokusili jsme se vybrat ty, které mají něco společného, nejvíce vás zajímaly kousky, které patří mezi největší na světě.

Hned vedle dlouhých trubek určených především pro sport a wildlife jste se nejvíce zajímali o objektivy, které je možné použít i tehdy, když nám světlo nepřeje. Objektivy s nejlepší světelností jsou přeci jen praktičtější a někdy i cenově dostupnější.

A protože nejen tisknutím spouště je živ fotograf, snažili jsme se vybrat programy pro úpravu fotografií, za jejichž používání nemusíte zaplatit ani korunu. Některé z nich rozhodně stojí za vyzkoušení a určitě jich bude nadále přibývat.

Každý nějak začínal, a pokud nepatříte mezi pilné studenty, kteří se ponoří do problému a nastudují si všechna fakta a následné postupy řešení problémů, pravděpodobně se bude učit stylem pokus-omyl. Tato metoda také není od věci, jelikož si lépe zapamatujete potřebné. Při úpravách fotografií jsou chyby velmi časté, na ty nejčastější jsme se snažili upozornit.

No a když už máte v malíčku fotografování, expozici i kompozici a následnou postprodukci fotografií, přichází čas na detailní práci s modelem či modelkou. Není totiž nic horšího než snaha fotografovat někoho, kdo vůbec netuší, jak by se měl postavit, tvářit se nebo udělat konkrétní výraz. V tomto směru jistě mnoha fotografům i těm, co stojí před objektivem, pomůže přehled standardních póz pro focení.

A pokud by se vám zdálo, že je příliš složité se všechny pózy naučit a zapamatovat si je, tak se podívejte na to, jak to zvládají čínské modelky.

Určitě si přečtěte

Články odjinud