14
Fotogalerie

12 tipů jak na video s digitálním fotoaparátem

Zkoušíte natáčet video s digitálem, ale stále to není ono? Přinášíme tucet základních tipů pro začínající foto-kameramany.

Nejnovější digitální fotoaparáty umožňují pořizovat videozáznamy v kvalitě odpovídající dražším poloprofesionálním kamerám a využívat například práci s hloubkou ostrosti. Některé principy práce kameramana se ale liší od zažitých fotografických návyků.

Je zřejmé, že při záznamu videa budete muset sledovat více faktorů, a proto vám přinášíme několik osvědčených tipů, jak při natáčení vašich videí využít celý potenciál digitálních fotoaparátů.

Základní nastavení

Video natáčejte v manuálním expozičním režimu. Množství světla a hloubku ostrosti ovlivníte clonou a za nižšího osvětlení zvýšíte citlivost ISO. Čas závěrky zafixujte na hodnotě 1/(2× snímkovací frekvence). Toto nastavení má své technické důvody, ale stačí vědět, že při snímkovací frekvenci 25 sn./s. vypadá pohyb na scéně nejpřirozeněji. Z toho pak vychází čas 1/50 s a protože jde o relativně dlouhý čas, vyplatí se na prudším slunci použít neutrální šedý filtr.

01 - nastaveni (Tomas Adamec).jpg
Základní nastavení pro video

Po nastavení rozlišení a snímkovací frekvence je třeba upravit další parametry. U videa nepotřebujete tak agresivní doostření a kontrast, jaké bývají přednastaveny pro fotografie. Snižte tedy hodnoty případného přednastavení ostrosti, kontrastu i saturace. Tón barev není třeba měnit. Respektovaný kameraman Philip Bloom používá na svém EOS 5D osvědčené hodnoty (0, -4, -2, 0). Tím dosahuje většího datového objemu mezi světly a stíny v obraze. Současně vám nic nebrání provést později korekce ve videoeditoru.

Pokračování 2 / 12

Minimální výbava

Už při prvních pokusech si všimnete některých obtíží – špatně se TO drží, špatně se S TÍM ostří a špatně je V TOM vidět scéna. Ale téměř každý nedostatek se dá napravit vhodným příslušenstvím, které zmíníme dále. Na začátku ale určitě budete potřebovat dostatečnou kapacitu paměťových karet a energie v náhradních akumulátorech.

02 - Z-Finder pro 1 (Zacuto USA).jpg
Z-Finder pro 1

Myslíte-li to s videem vážně, rozhodně se neobejdete bez hledáčku na LCD displej. Zrcadlovky při snímání videa sklápí zrcátko a obraz v běžném hledáčku tedy neuvidíte. Zadní displej pak nemá dostatečné rozlišení pro přesné sledování nízké hloubky ostrosti. Externí optický hledáček funguje prakticky jako zvětšovací lupa a kromě přibližně dvojnásobného zvětší obrazu na displeji, výrazně pomáhá nerušeně sledovat obraz i na ostrém slunci. Můžete pořídit levné hledáčky (často z Asie) nebo značkové. Ty ale nebývají o tolik lepší, o kolik jsou dražší.

Pokračování 3 / 12

Držení

Ve chvíli, kdy k zrcadlovce připojíte jakékoliv další příslušenství, narazíte na problém, jak vše pohodlně uchopit a ještě ovládat ostřící prstenec nebo tlačítka okolo displeje. Pokud nenatáčíte pouze ze stativu, můžete využít ramenní opěrku nebo jinou základnu z pestré nabídky výrobců příslušenství pro filmování se zrcadlovkou.

03 - Img5214 (Zacuto USA).jpg
Snadné držení je základ

Určitě se vyplatí doplňky důkladně vybírat podle požadavků na skladnost, manipulaci a rozložení váhy. Komerční řešení se pohybují většinou od 200 USD až k několikanásobkům této částky. Pokud ale vlastníte šikovné ruce, může se třeba inspirovat internetovými návody a vyrobit si vlastní opěrku ze dřeva, kovu nebo PVC trubek. Důležité je dosáhnout snadného držení celé soustavy fotoaparátu s příslušenstvím a pohodlnou manipulaci se všemi potřebnými ovládacími prvky.

Pokračování 4 / 12

Ostření

Absence plynulého kontinuálního ostření může od natáčení odradit fotografy zvyklé na bleskurychlý autofokus. U sportu a scén s dynamickým pohybem skutečně není snadné udržet sledovaný objekt ostrý, ale málokdo si zřejmě pořídí zrcadlovku jen na sportovní přenosy. Výhody natáčení s DSLR lépe využijete u promyšlených záběrů. Práce s hloubkou ostrosti dává filmování se zrcadlovkou osobitý charakter.

04 - Z-FF-1FR (Zacuto USA).jpg
Ozubený převod usnadní ostření

Pro přesné a jemné regulování zaostření slouží různé pomůcky třeba v podobě ozubených převodů. Scénu samozřejmě musíte dobře vidět v hledáčku nebo na externí obrazovce. Poslední dobou se objevují nové způsoby elektronického ostření – například USB regulátor od Okii Systems. Lepší ergonomie při manuálním ostření prstencem dosáhnete i pomocí levné stahovací pásky s připevněným šroubem, kterým pak lze snadno manipulovat jedním nebo dvěma prsty.

Pokračování 5 / 12

Stativ

Pokud jste si mysleli, že při nahrávání videa se nebudete muset tahat se stativem, pak vás zklameme. Často se bez něj jen těžko obejdete. Pokud nezamýšlíte pravý opak, tak pevný obraz bez otřesů působí správným dojmem a vede oko diváka přesně tam, kam potřebujete. Při reportáži můžete využít monopod s jednocestnou hlavou a při delším natáčení oceníte klasický trojnohý stativ ideálně s fluidní videohlavou, která eliminuje „trhnutí“ v obraze při změně rychlosti pohybu otáčení fotoaparátem.

05 - 05FSB6_CELL (Sachtler-com).jpg
Bez stativu či jiné pevné opory se při natáčení videa obejdete málokdy

Vybrat si můžete ze široké nabídky podobného příslušenství. Pokud se ocitnete v situaci, kdy nebudete mít po ruce žádný stativ, můžete zkusit využít dostupné plochy, které bezpečně udrží váš fotoaparát – židle, lavičky, římsy. Zajímavý záběr může vzniknout třeba i ze země.

Pokračování 6 / 12

Objektiv

Správná volba objektivu zásadně ovlivňuje divácký zážitek. Neexistuje jeden jediný správný objektiv. Pokud však máte jasnou představu o výsledném záběru, snadno zjistíte, co přesně potřebujete. Třeba i to, že většinou s sebou nemusíte tahat tolik objektivů. Digitální zrcadlovky jsou skvělé mimo jiné pro možnost natáčet s nízkou hloubkou ostrosti, která dá výslednému videu nezaměnitelný charakter.

06 - objektiv (Canon).jpg
Na výběr máte z celé řady objektivů napříč všemi značkami

Ceny světelných objektivů, které vám tento efekt umožní, však rozhodně nejsou nízké. Hodně „muziky“ za málo peněz nabízí už i základní pevné 50mm objektivy (jak Canon, tak i Nikon). A vzhledem k tomu, že při natáčení většinou nebudete používat autofokus, můžete se porozhlédnout i v bazarech po starších kvalitních manuálních sklech nebo optice s poškozeným autofokusem.

Pokračování 7 / 12

Světlo

Práce se světlem je fotografům blízká, ale při natáčení musíte pár technik upravit. Hlavně potřebujete konstantní zdroj světla. Nestačí-li přirozené světlo, můžete použít přídavné LED diodové světlo umístěné do patice blesku. Výkon není oslnivý, ale oceníte jej pro jeho mobilitu.

Praktické jsou i filtry pro změnu barvy světla. Při osvětlování větších scén se pak dají využít velké LED diodové panely. Jejich levnější alternativou jsou žárovky s barevnou teplotou okolo 5 500 kelvinů a běžným závitem E27. Na tento závit existují celkem levné držáky umožňující zapojit i více žárovek současně.

07 - DirectorII_Universal_Ceramic_250W (Sachtler-com).jpg
Při práci se světlem bude potřeba konstantní zdroj světla

Protože zrcadlovky obvykle neumí ukládat video bezztrátově, jako snímky do formátu RAW, dbejte na správné vyvážení barev. Barevné úpravy ve videoditoru s sebou totiž nesou mírnou ztrátu obrazových dat.

Pokračování 8 / 12

Zvuk

Začínající filmaři zvuk neprávem opomíjí a vestavěný mikrofon si v mnoha situacích neporadí. Naštěstí je dostupná řada mikrofonů zasouvaných do patice blesku. Populární je např. Rode VideoMic Pro, který je výborně pro reportáže.

Někdy nestačí ani jeden skvělý externí mikrofon, protože kvalitní zvuk vyžaduje, aby každá jeho složka byla zaznamenána správně. Kromě potřeby nahrávat zvuk na více místech, tak potřebujete různé druhy mikrofonů podle toho, co a kde nahráváte.

08 - zvuk (Rodemic_com).jpg
Nezbytným doplňkem je rovněž mikrofon, který se postará o kvalitní záznam zvuku

K tomu slouží drahé bezdrátové porty, případně malý mixážní pult s více mikrofony. Existuje ale i prostší řešení – můžete použít třeba několik diktafonů s externím mikrofonem a synchronizovat záznam na obyčejné tlesknutí. Ruchy a zvuky navíc můžete nahrát samostatně a vhodně je pro umocnění do videa vkládat.

Pokračování 9 / 12

Pohyb kamery

Z televize jistě znáte precizně vedené záběry kamer při nájezdech na detail anebo sledování objektů. Přesný pohyb kamery působí přirozeným dojmem. Bohužel většina smrtelníků nemá tak vyváženou koordinaci, aby udržela kameru bez záchvěvu. Ke slovu tak přicházejí stabilizátory, vozíky a kolejnice. Tyto doplňky však bývají drahé a to je ideální prostor pro kutily.

09 - 14artemis_DV_Pro_FX_01 (Sachtler-com).jpg 09 - 2010_Sachtler_artemis_DV  (Sachtler-com).jpg
Pro plynulý pohyb kamery bude třeba dalších stabilizačních doplňků

Na internetu je řada návodů k výrobě vlastní kolejničky. V nouzi může pomoct dokonce i skateboard nebo invalidní vozík. Záběrům za chůze zase pomůže tzv. Steadicam.  Fotoaparát se také dá upnout na dálkově ovládané modely vrtulníků a jiných vznášedel. Vždy ale pamatujte, že nejlepší pohyb kamery je ten, který divák nepostřehne a který ve střihové skladbě nijak neruší.

Pokračování 10 / 12

Filmujeme

Natáčení filmu je sice výrazně autorská činnost, ale buďte si jistí, že teprve teoretické znalosti a zkušenosti vás naučí jak pravidla vhodně porušovat. Váš film je audiovizuální fantazií. Ne vše musí být „doslovně“ (obrazově a zvukově) zdokumentováno. Aby divák poznal, že například do bytu přichází žena, není třeba zabírat celou herečku a její cestu, stačí, aby se mihla silueta na chodbě, aby cvakly podpatky, nebo zachrastily klíče v zámku.

10 - DSC_0039 (Zacuto USA).jpg
Čím složitější scéna, tím více pomocných rukou bude třeba

Než zakřičíte „akce“, je dobré mít jasnou představu o záběrech. Už je asi zřejmé, že u videa musíte sledovat více parametrů než během fotografování. Není proto od věci mít s sebou malý tým šikovných lidí. Neocenitelný je především zkušený zvukař, ale budou se hodit i osvětlovači a pomocníci pro držení odrazné desky nebo přepudrování lesklých tváří.

Pokračování 11 / 12

Střih

Začínajících kameramanů zbytečně moc zoomují a pohybují kamerou. Většinou však stačí kameru postavit a nechat herce před objektivem hrát. Pro další úhel pohledu je lépe použít jiný záběr spojený vhodným střihem.

Během nahrávání pamatujte, že pro plynulý střih potřebujete kousek videa jak před požadovaným záběrem, tak po něm. Jednotlivé záběry se tedy musí trochu překrývat. Návaznost přitom musí být logická. Má-li například chodec nakročeno levou nohou, měl by po střihu pokračovat v chůzi stejnou nohou ze stejného místa.

11-strih(Adamec).jpg
Střih videa, přidávání zvuku a přechodů mezi záběry – nové dovednosti, kterých se bude třeba naučit

Dbejte na detaily, jako jsou odlesky kameramana v zrcadle, rušivý hluk apod. Předměty na scéně by se neměly s novým střihem samovolně přemísťovat. Nešetřete pořízeným materiálem, nasbírejte zvuk i obraz do prostřihů. To co správně nenatočíte, už jen obtížně doženete při postprodukci.

Pokračování 12 / 12

Postprodukce

Dříve než začnete – zálohujte! Může to znít jako otřepané moudro, ale věřte, že každý si na něj jednou vzpomene. Vaše dílo má svou hodnotu. Navíc úprava klipů je časově i technicky náročnější, než zpracování samostatných fotografií. Z nabídky střihových programů si vybere snad každý, ale myslete na to, že k úspěchu není zapotřebí složitých efektů.

12-postprodukce(Tomas Adamec).jpg
Úprava videa je časově i technicky náročnější než zpracování fotografií

Aby vynikla tvůrčí myšlenka, stačí plynule sestříhat logicky navazující záběry, kterým sluší jednoduchý přechod s černou barvou. Ostatně špatně natočené záběry nezachrání ani ten nejefektivnější filtr.

Výstupní formát přizpůsobte účelu publikace. Pokud chcete videa sdílet na portálech typu Youtube a Vimeo, exportujte klipy v MP4 formátu až do full HD rozlišení a datového toku okolo 10 Mbps. Originál pak uchovejte v nejvyšším možném rozlišení.

Určitě si přečtěte

Články odjinud