11 tipů na vánoční bezzrcadlovky [Vánoce 2012]

20. listopadu 2012
TWEET SDÍLET
Bezzrcadlovky jsou takřka hitem letošního roku a pomalu válcují klasické digitální zrcadlovky. Na trhu jich je stejné množství jako kompaktů, pomůžeme vám zorientovat se.

Specifická konstrukce fotoaparátu dala vzniknout názvu bezzrcadlovka (který je vlastně doslovným překladem anglického mirrorless). Mezi dalšími názvy, pod kterými najdete stejné produkty jsou kompakty s výměnným objektivem a nebo systémové kompakty.

Co je tedy na těchto fotoaparátech speciálního? Především je to fakt, že nabídnou podobně jako zrcadlovky možnost uživatelsky vyměnitelného objektivu, avšak při zachování relativně malých rozměrů těla. To však může být na druhou stranu i nevýhoda, neboť ergonomie těchto fotoaparátů není vždy zcela ideální.

Velmi důležitým parametrem je u bezzrcadlovek velikost snímače, podle něj totiž lze usuzovat nejen na kvalitu výsledného obrazu, ale především na možnosti práce s hloubkou ostrosti. Podle velikosti snímače bychom tedy mohli rozdělit fotoaparáty do několika samostatných kategorií.

  • snímač velikosti APS-C – poměrně dobře zastoupená kategorie, ve které najdete fotoaparáty všech významných výrobců
  • standard micro 4/3 – snímač je menší než APS-C, jeho rozměry jsou téměř poloviční, v této skupině jsou zastoupeny značky Olympus a Panasonic, a to již delší dobu, fotoaparáty jsou tedy nadmíru dobře "odladěné"
  • ostatní – většina ostatních fotoaparátů má snímač menší než micro 4/3 a stejně tak je různá i jejich kvalita obrazová a ergonomická

Pokud byste se však raději poohlédli po jiných fotoaparátech, určitě neopomeňte i naše tipy na digitální kompakty anebo výběr vhodných zrcadlovek.

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu CZC.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme přidali až dodatečně.


Sony NEX-7

orientační cena: 30 000 Kč

Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát sice staršího data uvedení, nicméně parametry stále na špici. Snímač typu CMOS nabídne rozlišení 24,3 Mpx, tedy stejné jako některé z nových amatérských zrcadlovek. Oproti většině bezzrcadlovek najdete u modelu Sony NEX-7 zabudovaný elektronický hledáček s OLED displejem a výsokým rozlišením, který usnadňuje kompozici a fotografování.

Pro kontrolu snímků je pak připraven 3" displej s rozlišením 921 600 obrazových bodů. Displej je navíc výklopný, takže ho využijete nejen pro náhled snímku, ale také pro jeho pořízení nad hlavou nebo u země. Samozřejmostí je kompletní nabídka expozičních režimů včetně záznamu videosekvencí (ve full HD). Přístroje od Sony mají specifické ovládání, nicméně i na něj se dá velmi rychle zvyknout.

Model NEX-7 dostal v letošním roce menšího bratříčka Sony NEX-6, který je velmi podobný a má rozlišení 16 Mpx. Konstrukce s elektronickým hledáčkem zůstala zachována. Oba dva fotoaparáty koupíte v několika odlišných setech s objektivy 18–55 mm F3,5–5,6, případně s 16–50 mm F3,5–5,6. K dispozici jsou také kity s pevným sklem 16 mm F2,8 a 50 mm F1,8.


Sony NEX-5R

orientační cena: 19 000 Kč

Klepněte pro větší obrázek 

Méně vybavený model Sony NEX-5R má snímač s rozlišením 16 Mpx a na rozdíl od předchozí dvojice u něj nenajdete hledáček – ten je k dispozici pouze jako volitelné příslušenství. Pro kompozici si tedy budete muset vystačit s displejem velikosti 3" a rozlišením 920 000 obrazových bodů.

Letošní model NEX-5R má ještě staršího bratříčka NEX-5N, který je prakticky stejný a liší se pouze tím, že nemá wi-fi rozhraní. Novější model má také mírně vylepšené video a upevnění displeje, který je možné otočit o 180°, tak aby se na něm uživatel viděl.

Podobně jako vyšší modely, tak i NEX-5R je k dispozici ve vícero setech, nejčastěji jej však koupíte se základním objektivem 18–55 mm F3,5–5,6.


Samsung NX 20

orientační cena: 24 490 Kč

Klepněte pro větší obrázek

Podobně jako u Sony, tak i u Samsungu najdete několik řad fotoaparátů podobné konstrukce. Samsung NX20 je aktuálně nejvyšší v řadě a nabídne rozlišení 20,3 Mpx na snímači typu CMOS. Použitý displej má velikost 3 palce a rozlišení přes 0,5 Mpx (přesně 614 000 bodů).

Pro lepší komponování je aparát vybaven elektronickým hledáčkem, zaujme také poměrně vysoká rychlost sériového snímání až 8 sn./s. Samozřejmostí jsou zde videosekvence ve full HD. Velmi příjemná je možnost uživatelského nastavení, kdy můžete například clonu nastavit třemi různými způsoby.

Fotoaparát se prodává v setu s objektivem 18–55 mm F3,5–5,6 a případně ještě s objektivem 55–210 mm F4–5,6.


Samsung NX-200

orientační cena: 16 000 Kč

Klepněte pro větší obrázek 

Menší aparát z nabídky Samsungu má také rozlišení 20 Mpx ale nenabídne vestavěný hledáček. Ostatní parametry jsou velmi podobné – třípalcový displej, objektivy i-function pro snazší ovládání fotoaparátu, snímač typu CMOS a možnost natáčet full HD videosekvence. Detailněji jsme se modelu věnovali v samostatné recenzi.

Fotoaparát Samsung NX-200 má menší tělo, které se hůře drží, na druhou stranu však na těle najdete velmi podobné rozložení a množství ovládacích prvků, takže s obsluhou fotoaparátu nebudete mít problém. Fotoaparát se prodává v setu s objektivem 18–55 mm F3,5–5,6 a případně ještě s objektivem 55–210 mm F4–5,6.


Pentax K-01

orientační cena: 16 490 Kč

Klepněte pro větší obrázek 

První bezzrcadlovka od Pentaxu zaujme především svým úsporně řešeným tělem, které je navíc k dispozici v módním bílém provedení. Ve srovnání a většinou konkurenčních modelů ztrácí především po stránce ergnomie, která není úplně ideální – i přesto může minimalistické řešení oslovit spoustu fotografů.

Snímač má rozlišení 16,28 Mpx a je typu CMOS, nabídka expozičních režimů je plná, tj. všechny pokročilé plus několik scénických. Displej má velikost 3" a rozlišení 921 000 bodů, hledáček byste zde hledali marně.

Největším tahákem je tento model pro uživatele fotoaparátů Pentax, protože je kompatibilní s celou řadou objektivů, jak pro digitální, tak pro analogová těla, které mají bajonet typu K. V prodeji je fotoaparát s objektivem 18–55 mm F3,5–5,6 anebo s pevným sklem 40 mm F2,8.

Mohlo by vás také zajímat

10 tipů pro nákup digitální zrcadlovky Vánoce 2012

10 tipů pro nákup digitální zrcadlovky Vánoce 2012

Vánoční svátky se kvapem blíží a s nimi také akční slevy a výhodné ceny především elektroniky. Chcete zrcadlovku pro sebe, nebo pro rodinu?

Jaký kompakt pod stromeček? Vánoce 2012

Jaký kompakt pod stromeček? Vánoce 2012

Digitálních komapktů je na trhu obrovské množství. Liší se nejen funkcemi, ale také kvalitou zpracování. Připravili jsme proto několik zaručených tipů.

Fotomobily pod vánoční stromeček Vánoce 2012

Fotomobily pod vánoční stromeček Vánoce 2012

Před několika málo lety bychom v telefonu hledali fotoaparát marně, dnes je ovšem situace jiná, a proto se pojďme podívat co koupit a neprohloupit.

10 tipů na příslušenství k digitálu Vánoce 2012

10 tipů na příslušenství k digitálu Vánoce 2012

Obdarovat fotografa může být levnou ale i zatracení drahou záležitostí. Poradíme vám, co všechno můžete pod stromeček nadělit.

Článek pokračuje v další kapitole.

 

Témata článku: Technika, Pentax, Canon, Průvodce nákupem, Bezzrcadlovky, Samsung, Panasonic, Sony, Nikon, Olympus, Vánoce

Určitě si přečtěte

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

4 Petr Březina

Petr Březina
ZeissKompaktní fotoaparáty
Fotografie týdne – o dešti jako pohledu do minulosti i do budoucnosti

Fotografie týdne – o dešti jako pohledu do minulosti i do budoucnosti

Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika