11
Fotogalerie

11 tipů na vánoční bezzrcadlovky [Vánoce 2012]

Bezzrcadlovky jsou takřka hitem letošního roku a pomalu válcují klasické digitální zrcadlovky. Na trhu jich je stejné množství jako kompaktů, pomůžeme vám zorientovat se.

Specifická konstrukce fotoaparátu dala vzniknout názvu bezzrcadlovka (který je vlastně doslovným překladem anglického mirrorless). Mezi dalšími názvy, pod kterými najdete stejné produkty jsou kompakty s výměnným objektivem a nebo systémové kompakty.

Co je tedy na těchto fotoaparátech speciálního? Především je to fakt, že nabídnou podobně jako zrcadlovky možnost uživatelsky vyměnitelného objektivu, avšak při zachování relativně malých rozměrů těla. To však může být na druhou stranu i nevýhoda, neboť ergonomie těchto fotoaparátů není vždy zcela ideální.

Velmi důležitým parametrem je u bezzrcadlovek velikost snímače, podle něj totiž lze usuzovat nejen na kvalitu výsledného obrazu, ale především na možnosti práce s hloubkou ostrosti. Podle velikosti snímače bychom tedy mohli rozdělit fotoaparáty do několika samostatných kategorií.

  • snímač velikosti APS-C – poměrně dobře zastoupená kategorie, ve které najdete fotoaparáty všech významných výrobců
  • standard micro 4/3 – snímač je menší než APS-C, jeho rozměry jsou téměř poloviční, v této skupině jsou zastoupeny značky Olympus a Panasonic, a to již delší dobu, fotoaparáty jsou tedy nadmíru dobře "odladěné"
  • ostatní – většina ostatních fotoaparátů má snímač menší než micro 4/3 a stejně tak je různá i jejich kvalita obrazová a ergonomická

Pokud byste se však raději poohlédli po jiných fotoaparátech, určitě neopomeňte i naše tipy na digitální kompakty anebo výběr vhodných zrcadlovek.

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu CZC.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme přidali až dodatečně.


Sony NEX-7

orientační cena: 30 000 Kč

Sony-NEX-7_01.jpg

Fotoaparát sice staršího data uvedení, nicméně parametry stále na špici. Snímač typu CMOS nabídne rozlišení 24,3 Mpx, tedy stejné jako některé z nových amatérských zrcadlovek. Oproti většině bezzrcadlovek najdete u modelu Sony NEX-7 zabudovaný elektronický hledáček s OLED displejem a výsokým rozlišením, který usnadňuje kompozici a fotografování.

Pro kontrolu snímků je pak připraven 3" displej s rozlišením 921 600 obrazových bodů. Displej je navíc výklopný, takže ho využijete nejen pro náhled snímku, ale také pro jeho pořízení nad hlavou nebo u země. Samozřejmostí je kompletní nabídka expozičních režimů včetně záznamu videosekvencí (ve full HD). Přístroje od Sony mají specifické ovládání, nicméně i na něj se dá velmi rychle zvyknout.

Model NEX-7 dostal v letošním roce menšího bratříčka Sony NEX-6, který je velmi podobný a má rozlišení 16 Mpx. Konstrukce s elektronickým hledáčkem zůstala zachována. Oba dva fotoaparáty koupíte v několika odlišných setech s objektivy 18–55 mm F3,5–5,6, případně s 16–50 mm F3,5–5,6. K dispozici jsou také kity s pevným sklem 16 mm F2,8 a 50 mm F1,8.


Sony NEX-5R

orientační cena: 19 000 Kč

SONY - NEX-5R.jpg 

Méně vybavený model Sony NEX-5R má snímač s rozlišením 16 Mpx a na rozdíl od předchozí dvojice u něj nenajdete hledáček – ten je k dispozici pouze jako volitelné příslušenství. Pro kompozici si tedy budete muset vystačit s displejem velikosti 3" a rozlišením 920 000 obrazových bodů.

Letošní model NEX-5R má ještě staršího bratříčka NEX-5N, který je prakticky stejný a liší se pouze tím, že nemá wi-fi rozhraní. Novější model má také mírně vylepšené video a upevnění displeje, který je možné otočit o 180°, tak aby se na něm uživatel viděl.

Podobně jako vyšší modely, tak i NEX-5R je k dispozici ve vícero setech, nejčastěji jej však koupíte se základním objektivem 18–55 mm F3,5–5,6.


Samsung NX 20

orientační cena: 24 490 Kč

Samsung_NX20.jpg

Podobně jako u Sony, tak i u Samsungu najdete několik řad fotoaparátů podobné konstrukce. Samsung NX20 je aktuálně nejvyšší v řadě a nabídne rozlišení 20,3 Mpx na snímači typu CMOS. Použitý displej má velikost 3 palce a rozlišení přes 0,5 Mpx (přesně 614 000 bodů).

Pro lepší komponování je aparát vybaven elektronickým hledáčkem, zaujme také poměrně vysoká rychlost sériového snímání až 8 sn./s. Samozřejmostí jsou zde videosekvence ve full HD. Velmi příjemná je možnost uživatelského nastavení, kdy můžete například clonu nastavit třemi různými způsoby.

Fotoaparát se prodává v setu s objektivem 18–55 mm F3,5–5,6 a případně ještě s objektivem 55–210 mm F4–5,6.


Samsung NX-200

orientační cena: 16 000 Kč

Samsung - NX200.jpg 

Menší aparát z nabídky Samsungu má také rozlišení 20 Mpx ale nenabídne vestavěný hledáček. Ostatní parametry jsou velmi podobné – třípalcový displej, objektivy i-function pro snazší ovládání fotoaparátu, snímač typu CMOS a možnost natáčet full HD videosekvence. Detailněji jsme se modelu věnovali v samostatné recenzi.

Fotoaparát Samsung NX-200 má menší tělo, které se hůře drží, na druhou stranu však na těle najdete velmi podobné rozložení a množství ovládacích prvků, takže s obsluhou fotoaparátu nebudete mít problém. Fotoaparát se prodává v setu s objektivem 18–55 mm F3,5–5,6 a případně ještě s objektivem 55–210 mm F4–5,6.


Pentax K-01

orientační cena: 16 490 Kč

k-01white.jpg 

První bezzrcadlovka od Pentaxu zaujme především svým úsporně řešeným tělem, které je navíc k dispozici v módním bílém provedení. Ve srovnání a většinou konkurenčních modelů ztrácí především po stránce ergnomie, která není úplně ideální – i přesto může minimalistické řešení oslovit spoustu fotografů.

Snímač má rozlišení 16,28 Mpx a je typu CMOS, nabídka expozičních režimů je plná, tj. všechny pokročilé plus několik scénických. Displej má velikost 3" a rozlišení 921 000 bodů, hledáček byste zde hledali marně.

Největším tahákem je tento model pro uživatele fotoaparátů Pentax, protože je kompatibilní s celou řadou objektivů, jak pro digitální, tak pro analogová těla, které mají bajonet typu K. V prodeji je fotoaparát s objektivem 18–55 mm F3,5–5,6 anebo s pevným sklem 40 mm F2,8.

Mohlo by vás také zajímat

Článek pokračuje v další kapitole.

 

Pokračování 2 / 3

Bezzrcadlovky micro 4/3

Standard micro 4/3 vychází z původního 4/3 standardu, který používal Olympus, označení micro dává tušit, že celkově budou fotoaparáty ještě menší. Velikost je sice malá, nicméně, stále pohodlná pro držení – u všech objektivů je třeba počítat s crop faktorem 2×.


Olympus OM-D E-M5

orientační cena: 30 000 Kč

Oly OMD.jpg

Vlajková loď Olympusu je reminiscencí na klasické zrcadlovky z 80. let, kdy byla řada OM velmi populární. Aktuální řada OM dostala přídomek "D" a snaží se původním fotoaparátům přiblížit především vzhledem. První dojmy při jeho uvedení najdete také na našem webu.

Uvnitř fotoaparátu Olympus OM-D E-M5 je stabilizovaný snímač s rozlišením 16 Mpx, který zvládá rozsah citlivostí od ISO 200 do ISO 25 600. Velký OLED displej na zadní straně je výklopný a dotykový zároveň, obraz je díky rozlišení 610 000 bodů velmi jemný a ostrý. Prakticky to stejné lze tvrdit o velkém elektronickém hledáčku s rozlišením 1,4 Mpx, u kterého téměř nepoznáte, že je elektronický.

Na těle fotoaparátu najdete celou řadu ovládacích prvků pro snadné a především rychlé ovládání. K dispozici je také široká škála příslušenství včetně objektivů.


Olympus PEN E-PL5

orientační cena: 23 990

e-pl5.jpg

Prakticky na vlas stejné vnitřnosti jako nejvyšší model OM-D E-M5 má i letošní novinka PEN E-PL5. Shodný snímač, shodné ostření, výklopný dotykový displej – rozdíl najdete pouze ve dvou zásadních věcech. E-PL5 má o jedno uživatelsky nastavitelné tlačítko méně a bohužel nemá hledáček, takže pro komponování si budete muset vystačit s třípalcovým displejem.

Samozřejmá je kompatibilita s kompletním portfoliem příslušenství a obejktivů řady PEN. Ačkoliv se to může zdát málo uvěřitelné, fotoaparát má rychlý autofokus a především propracované ovládání, díky kterému se velmi rychle zorientujete.


Panasonic Lumix GH-3

orientační cena: 44 990 Kč

Lumix-GH3.jpg 

Na první pohled byste asi netipovali, že se jedná o bezzrcadlovku standardu micro 4/3, nicméně je tomu tak. Lumix GH-3 je v rukou plnohodnotná digitální zrcadlovka, při pohledu do hledáčku však začínáte tušit, že je něco jinak. Hledáček je totiž elektronický s velmi jemným obrazem a rozlišením 1,7 Mpx. Výklopný dotykový OLED displej, který hledáčku sekunduje má úhlopříčku 3" a rozlišení 614 000 bodů.

Po stránce ergonomické není fotoaparátu prakticky co vytknout, po stránce rychlosti také ne, ostření je hbité, stejně tak reakce na jakoukoliv změnu nastavení. Vhodný je fotoapará především pro natáčení videa – je tomu uzpůsobena konektorová výbava, stereomikrofon na těle i rozlišení videa, které při full HD dosahuje 60 sn./s. Bohužel mínusem je vyšší cena, která se v případě setu se zoomem 14–140 mm blíží ceně těla fullframové zrcadlovky.


Panasonic Lumix GX-1

orientační cena 18 990 Kč

PanasonicLUMIXGX1.jpg 

Že dokáže Panasonic vyrobit i kompaktní bezzrcadlovku se můžete přesvědčit u modelu GX-1, který má tělo kompaktu. Snímač má rozlišení 16 Mpx, displej je dotykový velikosti 3" a na hlavním ovladači najdete všechny používané expoziční režimy.

Někomu může vadit konstrukce setového objektivu, který nemá klasický zoomovací prstenec, ale je nutné zoomovat páčkou na objektivu, Na druhou stranu to oceníte při natáčení videa, kdy je snazší zachovat nerozstřesený obraz.

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 3 / 3

Bezzrcadlovky ostatní

V případě bezzrcadlovek, které nespadají ani do jedné z kategorií, nebudete mít příliš na výběr, neboť na trhu jsou výrobky de-facto dvou výrobců, a to je Nikon a Pentax. Zařadit bychom teoreticky mohli i modely od Fuji, ale ty jsou kvalitativně, cenově a určením zcela jinde.


Nikon 1 J2

orinetační cena: 16 290 Kč

nion 1 j2.jpg

Nikon letos představil již druhou generaci fotoaparátu z řady Nikon 1, aktuální model Nikon 1 J2 jsme nedávno otestovali. Kompakt má snímač velikosti 1" což je méně než nabídne standard micro 4/3, na druhou stranu je to ale více, než u běžných kompaktů bez výměnné optiky.

Rozlišení fotoaparátu je 10 Mpx, hledáček nenajdete, ale displej nabídne poměrně hezký obraz na úhlopříčce 3" při rozlišení 921 000 bodů. Velkým zklamáním je ale ovládání fotoaparátu, které je naproso nepřátelské vůči uživateli. Zajímavou funkcí jsou naopak tzv. videomomentky, kdy kombinuje fotoaparát video s fotografií a hudbou do malých efektních klipů.


Pentax Q

orientační cena: 16 990 Kč

pentax Q.JPG

Pentax Q je asi nejmenším digitálním kompaktem na trhu, velikost snímače je 1/2,3", což je plocha podobná, jako u kompaktů s větším snímačem bez výměnné optiky. Rozměry fotoaparátu jsou vskutku miniaturní a bez problémů jej ukryje větší mužská dlaň.

Uvnitř malého těla je stabilizovaný snímač s rozlišením 12,3 Mpx, kteý pracuje v rozsahu citlivostí od ISO 125 do ISO 6 400. Standardní parametry mají i videosekvence (full HD při 30 sn./s). Hledáček bohuže chybí, respektive je k dispozici externí, a to pouze při použití s pevným objektivem.

Zajímavým detailem je přepínač na přední straně, kterému můžete uživatelsky přiřadit řadu funkcí – ve výchozím nastavení jsou zde obrazové předvolby a digitální efekty.

Určitě si přečtěte

Články odjinud