11 tipů a rad – naučte se fotit hezčí portréty

Proč lidé v časopisech vypadají lépe než vy a vaši příbuzní v rodinném fotoalbu? Zkrátka proto, že je někdo uměl vyfotit hezčí, než jací doopravdy jsou. Vy to ale zvládnete taky.

Následujících jedenáct tipů nepochází z žádné příručky – jsou výsledkem jednoho krátkého redakčního „brainstormingu“ bez hlubší přípravy. Zkrátka a dobře jsme sem vypsali postupy, které my sami při focení portrétů používáme. Bezesporu vás napadne velká spousta dalších rad, jimiž lze tuto fotografickou disciplínu vyšperkovat. Budeme jedině rádi, pokud se i vy svými zkušenostmi pochlubíte v komentářích.

1. Odstupte a „zazoomujte“

Pokud nechcete, aby tvář fotografované osoby vypadala jako natažená na meloun, foťte na delší ohnisko. Poučky i přirozený cit svádí k rozsahu 80 až 100 mm při snímání na kinofilmový formát. V případě použití zrcadlovek s menším čipem (APS-C) bude ideálním portrétním ohniskem vše od 50 mm.

Klepněte pro větší obrázek
Návod na fotografii: Kompozice podle zlatého řezu, malá hloubka ostrosti, přirozené protisvětlo, přisvícení odraznou deskou nebo bleskem, barevný posun směrem k teplejším tónům

2. Dejte přednost malé hloubce ostrosti

Při focení v manuálním režimu nebo v režimu priority clony (A) nastavte co nejnižší hodnotu clony. Otevřením clony na hodnoty 1,8 až 2,8 dosáhnete i při relativně krátkých ohniscích kolem 50 mm příjemně rozostřeného pozadí, které oddělí fotografovanou osobu od pozadí.

3. Ostřete na oči

Všimli jste si někdy, že když zavoláte na psa, jako první se vám podívá do očí? Stejně tak komunikujeme i my sami mezi sebou – hledíme si neustále do očí. Při focení portrétů a lidí celkově, je proto nejlepší ostřit na oči. Vypadá velmi nepřirozeně, pokud je rovina ostrosti míjí.

Klepněte pro větší obrázek
Návod na fotografii: Snímek pořízený v ateliéru před bílým pozadím, svícený čtvercovým softboxem
a odraznou deskou; záměrná lehká přeexpozice a barevný posun směrem ke cross procesu

4. Ženy sviťte měkce

Měkké světlo pomáhá zjemnit póry, vrásky i jiné vady pleti a nezpůsobuje tvrdé stíny. Je proto ideálním prostředkem pro ženský portrét a glamour. Pro jeho dosažení nepotřebujete drahé studiové vybavení – bohatě postačí velké okno na zastíněné straně budovy, při focení venku potom podmračená obloha.

5. Mužům sluší ostré světlo

Tvrdé světlo, které je produktem zdrojů o malé ploše, jako je například žárovka, ale v relativním měřítku i slunce na obloze, je vhodné pro focení mužských tváří. Jeho schopnost zvýraznit všechny struktury pleti a vousy, tedy to, co je v případě focení žen nevýhodou, je v tomto případě naopak benefitem, jenž podtrhne mužovo charisma.

Klepněte pro větší obrázek
Návod na fotografii: Ateliérový portrét svícený ze stran dvěma ostřejšími zdroji světla a „vlasovým“ světlem směřovaným shora; obdobného, leč měkčího efektu, by bylo možné dosáhnout i s denním světlem, pokud by fotografovaný muž stál zády k oboustranně prosklené chodbě

6. Půvab protisvětla

Úsvit a soumrak jsou období dne, z nichž těží nejen fotografové krajiny, ale též portrétisté, jelikož tento čas a nízké slunce při něm dává snímkům nezaměnitelnou atmosféru. Tím spíš, pokud modela či modelku postavíte mezi sebe a slunce nebo zářící oblohu.

7. Nebojte se přeexponování

Nehledě na to, že vám automatika fotoaparátu i softwaru, ve kterém své snímky upravujete, velí použít „ideální“ expozici, při níž jsou všechny partie snímku exponovány s ohledem na optimální rozložení jasů, zejména při focení žen může být zajímavá lehká přeexpozice. Ostatně, je to snadný způsob, jak si ušetřit další práci s retušováním pleti. Když je světla o trochu víc než je zdrávo, působí fotografovaná osoba mladším dojmem a také její pleť vypadá čistší.

Klepněte pro větší obrázek
Návod na fotografii: Čím je plocha světelného zdroje větší a čím blíže se nachází k fotografované osobě, tím jemnější je stínování a výraznější redukce pleťových vad

8. Soustřeďte se na detaily

Když pomineme předpisy svazující fotografie pro úřední doklady, nikde není psáno, čím se máte řídit při komponování portrétu. Zkuste se zaměřit na dílčí části tváře, ořízněte vršek hlavy nebo celu stranu tváře… vše je podřízeno vaší představě. V každém případě však platí, že na pozorovatele subjektivně nejlépe působí kompozice podřízená základním pravidlům kompozice, ať už je středová nebo v souladu se zlatým řezem.

9. Zachyťte pohyb

Jestliže marně bádáte nad tím, jakým způsobem dostávají profesionální fotografové dynamiku do portrétů svých modelek, všimněte si, že hlavní roli zde často hrají vlasy. Přesněji řečeno – rozevláté vlasy, jako výsledek pečlivé práce s kvalitními tužidly, laky a především pak výkonného ventilátoru, jenž vlasový porost ze skrytého místa rozhání.

Klepněte pro větší obrázek 
Návod na fotografii: Snímek, který mohl vzniknout s ateliérovým i s přirozeným měkkým světlem, byl
vytvořen s přispěním ventilátoru, který rozfoukal vlasy a dodal celému záběru poutavou dynamiku

10. Pohrajte si s barvou

Ve snaze umocnit atmosféru, kterou chcete do fotografie vložit, můžete odhlédnout od realistického vyvážení bílé barvy směrem k teplejším či studenějším tónům. Velmi populární je také tzv. cross proces, používaný často v módní a reklamní fotografii, příznačný nepřirozeně jedovatou barevností.

11. Exotika udělá své

Na všechny výše popsané rady můžete zapomenout, pokud se vám poštěstí fotit lidi, kteří jsou jakýmkoliv způsobem netuctoví a sami o sobě zajímaví. Takové „štěstí“ mají návštěvníci pro nás exotických civilizací, ovšem podobně kuriózním úlovkem může být i bezdomovec, kterého potkáváte každé ráno cestou do práce. Při rozvíjení této spíše dokumentární činnosti však mějte stále na paměti, že je vždy slušné se fotografované osoby zeptat, zda se svým zvěčněním souhlasí. A další plusové body posbíráte, pokud tyto rady nakonec přece jen nezapomenete a alespoň některých z nich se pokusíte držet. Vyplatí se vám to.

Klepněte pro větší obrázek
Návod na fotografii: Exotická lokace, přátelští domorodci z pouště Kalahari, přirozené denní světlo
(pod mrakem), zcela otevřená clona, kouzlo okamžiku

Témata článku: Fotoškola

Určitě si přečtěte

V akci s Canonem RF 15–35 mm F2,8 L IS USM – Boj o ostrost

V akci s Canonem RF 15–35 mm F2,8 L IS USM – Boj o ostrost

Sám Canon jej označuje jako mimořádně ostrý, nejrychlejší širokáč a jeden ze tří základních profi objektivů pro systém EOS RF. Tak jsme se na něj rozhodli podívat podrobněji.

3 Filip Šťastný

Filip Šťastný
ObjektivyCanonTesty
Duck After Duck: digitizér filmu s technologií LIDAR si můžete vyrobit sami doma

Duck After Duck: digitizér filmu s technologií LIDAR si můžete vyrobit sami doma

2 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Analogová fotografiePříslušenství
10 knih o fotografii, které by neměly chybět ve vaší knihovničce

10 knih o fotografii, které by neměly chybět ve vaší knihovničce

Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
FotografovéKultura
6 alternativ Fotek Google, které můžete použít k ukládání a zálohování fotografií

6 alternativ Fotek Google, které můžete použít k ukládání a zálohování fotografií

30 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Fotky GoogleFotografický software
Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

Petr Březina
Technika