Prvním z objektivů v našem výběru, který Canon navrhl přímo pro bajonet RF je světelná „pětatřicítka“. Lehký a kompaktní   Canon RF 35 mm F1,8   IS   Macro   STM   za relativně vstřícnou cenu  14 000 Kč  je vhodný pro řadu žánrů – od street fotografie přes focení krajiny, architektury, interiérů po šířeji pojaté portréty. Krátká zaostřovací vzdálenost 17 cm a zvětšení 0,5× jsou uzpůsobeny k pořizování makro snímků. Stabilitu záběru zajišťuje 5osá stabilizace.

Prvním z objektivů v našem výběru, který Canon navrhl přímo pro bajonet RF je světelná „pětatřicítka“. Lehký a kompaktní Canon RF 35 mm F1,8 IS Macro STM za relativně vstřícnou cenu 14 000 Kč je vhodný pro řadu žánrů – od street fotografie přes focení krajiny, architektury, interiérů po šířeji pojaté portréty. Krátká zaostřovací vzdálenost 17 cm a zvětšení 0,5× jsou uzpůsobeny k pořizování makro snímků. Stabilitu záběru zajišťuje 5osá stabilizace.

Světelná padesátka obvykle bývá prvním pevným objektivem, který přibude ve fotobrašně k setovému objektivu. Nejenže se jedná o ohnisko, jenž je nejblíže lidskému zraku, ale obvykle též o nejlevnější světelný objektiv v portfoliu výrobce.   Canon RF 50 mm F1,8     STM   s cenou  6300 Kč  tato slova potvrzuje. Bonusem jsou jeho kapesní rozměry a nízká váha, pouhých 160 gramů. Objektiv ostří od 30 cm, a nabízí tak zvětšení 0,25×. Šetřilo se na konstrukci, která není utěsněná proti nepřízni počasí, a chybí též optická stabilizace.

Světelná padesátka obvykle bývá prvním pevným objektivem, který přibude ve fotobrašně k setovému objektivu. Nejenže se jedná o ohnisko, jenž je nejblíže lidskému zraku, ale obvykle též o nejlevnější světelný objektiv v portfoliu výrobce. Canon RF 50 mm F1,8 STM s cenou 6300 Kč tato slova potvrzuje. Bonusem jsou jeho kapesní rozměry a nízká váha, pouhých 160 gramů. Objektiv ostří od 30 cm, a nabízí tak zvětšení 0,25×. Šetřilo se na konstrukci, která není utěsněná proti nepřízni počasí, a chybí též optická stabilizace.

Jste-li připraveni utratit za jeden objektiv více než za samotné tělo fotoaparátu, potom máte možnost vybírat z dvojice špičkových „skel“ se světelností F1,2. Téměř kilový   Canon RF 50 mm F1,2L USM   nabídne oproti levnější variantě všestrannou odolnost vůči vnějším vlivům, propracovanější ovládání a robustní optickou stavbu s řadou speciální prvků a vrstev. Objektiv ostří od 40 cm a stojí  60 000 Kč .

Jste-li připraveni utratit za jeden objektiv více než za samotné tělo fotoaparátu, potom máte možnost vybírat z dvojice špičkových „skel“ se světelností F1,2. Téměř kilový Canon RF 50 mm F1,2L USM nabídne oproti levnější variantě všestrannou odolnost vůči vnějším vlivům, propracovanější ovládání a robustní optickou stavbu s řadou speciální prvků a vrstev. Objektiv ostří od 40 cm a stojí 60 000 Kč.

Druhým zástupcem řady je portrétní objektiv   Canon RF 85 mm F1,2L   USM  . V jeho útrobách i na jeho povrchu najdeme to nejlepší z dílny Canonu. Uživatelé se mohou těšit na břitký obraz i při plně otevřené cloně i na luxusní bokeh. To vše zabalené v odolné kovové konstrukci s řadou ovladačů. „Pětaosmdesátka“ ostří od 85 cm a je nejen těžká (přes 1 kg), ale i hodně drahá – stojí  80 000 Kč . Za zvážení proto stojí i méně světelná varianta  Canon RF 85 mm F2 Macro  s cenou 18 500 Kč.

Druhým zástupcem řady je portrétní objektiv Canon RF 85 mm F1,2L USM. V jeho útrobách i na jeho povrchu najdeme to nejlepší z dílny Canonu. Uživatelé se mohou těšit na břitký obraz i při plně otevřené cloně i na luxusní bokeh. To vše zabalené v odolné kovové konstrukci s řadou ovladačů. „Pětaosmdesátka“ ostří od 85 cm a je nejen těžká (přes 1 kg), ale i hodně drahá – stojí 80 000 Kč. Za zvážení proto stojí i méně světelná varianta Canon RF 85 mm F2 Macro s cenou 18 500 Kč.

Světelný portrétní objektiv s ohniskem 85 mm pro bajonet EOS RF nabízí také Samyang/Rokinon, navíc s velmi dobrou světelností F1,4 a ve dvojím provedení – s manuální a automatickým ostřením.  Samyang   MF 85 mm F1,4  s váhou 730 gramů má 8lamelovou clonu (s maximem F16) a 9člennou optickou stavbu s 1 asférickou čočkou.

Světelný portrétní objektiv s ohniskem 85 mm pro bajonet EOS RF nabízí také Samyang/Rokinon, navíc s velmi dobrou světelností F1,4 a ve dvojím provedení – s manuální a automatickým ostřením. Samyang MF 85 mm F1,4 s váhou 730 gramů má 8lamelovou clonu (s maximem F16) a 9člennou optickou stavbu s 1 asférickou čočkou.

 Samyang AF 85 mm F1,4  s paradoxně nižší váhou 584 gramů disponuje 9lamelovou clonou (max. F22) a jeho optická konstrukce čítá 11 elementů, přičemž 1 člen je nízkodisperzní a 4 čočky s vysokým indexem lomu. S manuální verzí lze ostřit od jednoho metru, varianta s AF je vybavena lineárním motorkem a ostří od 90 cm.

Samyang AF 85 mm F1,4 s paradoxně nižší váhou 584 gramů disponuje 9lamelovou clonou (max. F22) a jeho optická konstrukce čítá 11 elementů, přičemž 1 člen je nízkodisperzní a 4 čočky s vysokým indexem lomu. S manuální verzí lze ostřit od jednoho metru, varianta s AF je vybavena lineárním motorkem a ostří od 90 cm.

Objektiv s manuálním ostřením je s cenou  8000 Kč  je o polovinu levnější než model s AF na obrázku ( 16 000 Kč ).

Objektiv s manuálním ostřením je s cenou 8000 Kč je o polovinu levnější než model s AF na obrázku (16 000 Kč).

V roce 2019 představila první objektiv dosud neznámá japonská firma Yasuhara. V současné době má v portfoliu čtveřici objektivů s ručním ostřením – tři netradiční „vintage“ skla a světelnou manuální „pětatřicítku“, kterou vyrábí s též s bajonetem Canon RF.

V roce 2019 představila první objektiv dosud neznámá japonská firma Yasuhara. V současné době má v portfoliu čtveřici objektivů s ručním ostřením – tři netradiční „vintage“ skla a světelnou manuální „pětatřicítku“, kterou vyrábí s též s bajonetem Canon RF.

  Yasuhara Anthy 35 mm F1,8   sestává z 9 optických členů v 7 skupinách, má 9lamelovou clonu a ostří od 30 cm. Jedná se o „sklo“ vhodné k fotografování pouličního dění, někteří uživatelé si však stěžují na vinětaci fialového odstínu při plně otevřené cloně. Cena je velmi příznivá,    6500 Kč .

Yasuhara Anthy 35 mm F1,8 sestává z 9 optických členů v 7 skupinách, má 9lamelovou clonu a ostří od 30 cm. Jedná se o „sklo“ vhodné k fotografování pouličního dění, někteří uživatelé si však stěžují na vinětaci fialového odstínu při plně otevřené cloně. Cena je velmi příznivá, 6500 Kč.

Naprostým unikátem je supersvětelná „padesátka“ od firmy Mitakon:   Mitakon Zhongyi Speedmaster 50 mm F0,95 III  . Optická konstrukce sestává z 1o členů, z nichž 4 mají nízký rozptyl světla a 1 vysoký index lomu. Kruhová 11lamelová clona (max. F16) zprostředkovává jemný bokeh. Přes svou světelnost je objektiv poměrně kompaktní a váží jen 720 gramů. V Česku se varianta s bajonetem RF zatím neprodává, verze pro Sony stojí  27 000 Kč .

Naprostým unikátem je supersvětelná „padesátka“ od firmy Mitakon: Mitakon Zhongyi Speedmaster 50 mm F0,95 III. Optická konstrukce sestává z 1o členů, z nichž 4 mají nízký rozptyl světla a 1 vysoký index lomu. Kruhová 11lamelová clona (max. F16) zprostředkovává jemný bokeh. Přes svou světelnost je objektiv poměrně kompaktní a váží jen 720 gramů. V Česku se varianta s bajonetem RF zatím neprodává, verze pro Sony stojí 27 000 Kč.

Nadstandardně světelnou pevnou „padesátku“ nabízí také další čínský výrobce.   7Artisans 50 mm F1,05   je vybaven 13lamelovou clonou (max. F16) a jeho optická stavba zahrnuje 10 členů, z nichž dva jsou vyrobeny ze skla s ultra nízkým rozptylem. Navzdory poctivému kovovému tubusu je objektiv lehký (606 gramů). Ostřit lze od 57 cm. Cena pro český trh není známá, v zahraničí se prodává za 486 dolarů, cca  11 000 Kč  bez dalších poplatků.

Nadstandardně světelnou pevnou „padesátku“ nabízí také další čínský výrobce. 7Artisans 50 mm F1,05 je vybaven 13lamelovou clonou (max. F16) a jeho optická stavba zahrnuje 10 členů, z nichž dva jsou vyrobeny ze skla s ultra nízkým rozptylem. Navzdory poctivému kovovému tubusu je objektiv lehký (606 gramů). Ostřit lze od 57 cm. Cena pro český trh není známá, v zahraničí se prodává za 486 dolarů, cca 11 000 Kč bez dalších poplatků.

Mezi cenově nejdostupnější objektivy v našem seznamu patří manuální světelná padesátka   Meike 50   mm   F1,7   MC  . V nevelkém tubusu je v 5 skupinách uspořádáno 6 optických členů opatřených ochrannými vrstvami. Se 12lamelovou clonou lze zaclonit na F22, ostřit je možné od 50 cm. Za  4200 Kč  dostanete objektiv vhodný nejen pro fotografování portrétů.

Mezi cenově nejdostupnější objektivy v našem seznamu patří manuální světelná padesátka Meike 50 mm F1,7 MC. V nevelkém tubusu je v 5 skupinách uspořádáno 6 optických členů opatřených ochrannými vrstvami. Se 12lamelovou clonou lze zaclonit na F22, ostřit je možné od 50 cm. Za 4200 Kč dostanete objektiv vhodný nejen pro fotografování portrétů.

Výčet uzavírá nejlevnější položka v podobě objektivu   Brightin Star RF 55 mm F1,8  . V české distribuci jej sice nenajdete, ale je snadno dostupný na ebay za částku kolem  2000 korun . 

Výčet uzavírá nejlevnější položka v podobě objektivu Brightin Star RF 55 mm F1,8. V české distribuci jej sice nenajdete, ale je snadno dostupný na ebay za částku kolem 2000 korun

Vzhledem k ceně nelze počítat s perfektní obrazovou kvalitou, ale odezvy majitelů jsou veskrze pozitivní, alespoň co se týká poměru cena-výkon. V optické soustavě je zahrnuto 7 členů opatřených nano vrstvami pro eliminaci odlesků a vinětace. Minimální zaostřovací vzdálenost je 50 cm, váha činí 270 gramů.

Vzhledem k ceně nelze počítat s perfektní obrazovou kvalitou, ale odezvy majitelů jsou veskrze pozitivní, alespoň co se týká poměru cena-výkon. V optické soustavě je zahrnuto 7 členů opatřených nano vrstvami pro eliminaci odlesků a vinětace. Minimální zaostřovací vzdálenost je 50 cm, váha činí 270 gramů.

Světelná padesátka obvykle bývá prvním pevným objektivem, který přibude ve fotobrašně k setovému objektivu. Nejenže se jedná o ohnisko, jenž je nejblíže lidskému zraku, ale obvykle též o nejlevnější světelný objektiv v portfoliu výrobce.   Canon RF 50 mm F1,8     STM   s cenou  6300 Kč  tato slova potvrzuje. Bonusem jsou jeho kapesní rozměry a nízká váha, pouhých 160 gramů. Objektiv ostří od 30 cm, a nabízí tak zvětšení 0,25×. Šetřilo se na konstrukci, která není utěsněná proti nepřízni počasí, a chybí též optická stabilizace.
Jste-li připraveni utratit za jeden objektiv více než za samotné tělo fotoaparátu, potom máte možnost vybírat z dvojice špičkových „skel“ se světelností F1,2. Téměř kilový   Canon RF 50 mm F1,2L USM   nabídne oproti levnější variantě všestrannou odolnost vůči vnějším vlivům, propracovanější ovládání a robustní optickou stavbu s řadou speciální prvků a vrstev. Objektiv ostří od 40 cm a stojí  60 000 Kč .
Druhým zástupcem řady je portrétní objektiv   Canon RF 85 mm F1,2L   USM  . V jeho útrobách i na jeho povrchu najdeme to nejlepší z dílny Canonu. Uživatelé se mohou těšit na břitký obraz i při plně otevřené cloně i na luxusní bokeh. To vše zabalené v odolné kovové konstrukci s řadou ovladačů. „Pětaosmdesátka“ ostří od 85 cm a je nejen těžká (přes 1 kg), ale i hodně drahá – stojí  80 000 Kč . Za zvážení proto stojí i méně světelná varianta  Canon RF 85 mm F2 Macro  s cenou 18 500 Kč.
Světelný portrétní objektiv s ohniskem 85 mm pro bajonet EOS RF nabízí také Samyang/Rokinon, navíc s velmi dobrou světelností F1,4 a ve dvojím provedení – s manuální a automatickým ostřením.  Samyang   MF 85 mm F1,4  s váhou 730 gramů má 8lamelovou clonu (s maximem F16) a 9člennou optickou stavbu s 1 asférickou čočkou.
14
Fotogalerie

11 nejsvětelnějších objektivů pro bezzrcadlovky Canon EOS R

​Je všeobecně známo, že objektiv coby oko fotoaparátu se zásadně podílí na kvalitě fotografie. Výběr toho správného „zrakového orgánu“ proto patří k hlavním úkolům a současně investicím každého fotografa. Ve výbavě by určitě neměly chybět vysoce světelné objektivy (se světelností pod F2), zvláště chcete-li se věnovat například portrétní fotografii a kreativně pracovat s malou hloubkou ostrosti. Právě na ty se dnes zaměříme.

Vysoce světelné objektivy mají obvykle pevnou ohniskovou vzdálenost (zhruba od 20 mm po 100 mm) a značně rozmanitou pořizovací cenu. Narazíte jak na objektivy za pár tisícovek, tak na položky v ceně několika desítek tisíc. Cenu ovlivňuje zejména fakt, zda je objektiv vybaven autofokusem, nebo spoléhá na ruční ostření, dále optická stavba a použité materiály… a taktéž značka produktu – logicky nejlevnější jsou manuální „skla“ čínské provenience.

Fotoaparáty řady Canon EOS R patří k nejmladším plnoformátovým modelům na fotografickém trhu. Přestože přístroj první generace byl veřejnosti představen teprve před dvěma a půl lety (9/2018), podařilo se Canonu velmi rychle vytvořit funkční ekosystém kompatibilní optiky, který zahrnuje jak objektivy navržené přímo pro bajonet EOS RF, tak možnost bez omezení využít přes adaptér starších zrcadlovkových „skel“ s bajonetem EOS EF.

Kromě objektivů značky Canon lze však vybírat také z nabídky dalších výrobců. Renomovaní producenti jako Sigma a Tamron dosud bohužel do svého portfolia modely s bajonetem Canon RF nezařadili, a vzhledem k současné pandemii se jich asi hned tak nedočkáme. Z větších výrobců tak zbývá Samyang, jejž doplňují menší značky, především ty čínské.

Prvním z objektivů v našem výběru, který Canon navrhl přímo pro bajonet RF je světelná „pětatřicítka“. Lehký a kompaktní Canon RF 35 mm F1,8 IS Macro STM za relativně vstřícnou cenu 14 000 Kč je vhodný pro řadu žánrů – od street fotografie přes focení krajiny, architektury, interiérů až po šířeji pojaté portréty. Krátká zaostřovací vzdálenost 17 cm a zvětšení 0,5× jsou uzpůsobeny k pořizování makro snímků. Stabilitu obrazu zajišťuje 5osá stabilizace.

Světelná padesátka obvykle bývá prvním pevným objektivem, který přibude ve fotobrašně k setovému objektivu. Nejenže se jedná o ohnisko, jenž je nejblíže lidskému zraku, ale obvykle též o nejlevnější světelný objektiv v portfoliu výrobce. Canon RF 50 mm F1,8 STM s cenou 6 300 Kč tato slova potvrzuje. Bonusem jsou jeho kapesní rozměry a nízká váha, pouhých 160 gramů. Objektiv ostří od 30 cm, a nabízí tak zvětšení 0,25×. Šetřilo se na konstrukci, která není utěsněná proti nepřízni počasí, a chybí též optická stabilizace.

Jste-li připraveni utratit za jeden objektiv více než za samotné tělo fotoaparátu, potom máte možnost vybírat z dvojice špičkových „skel“ se světelností F1,2. Téměř kilový Canon RF 50 mm F1,2L USM nabídne oproti levnější variantě všestrannou odolnost vůči vnějším vlivům, propracovanější ovládání a robustní optickou stavbu s řadou speciální prvků a vrstev. Objektiv ostří od 40 cm a stojí 60 000 Kč.

Druhým zástupcem řady je portrétní objektiv Canon RF 85 mm F1,2L USM. V jeho útrobách i na jeho povrchu najdeme to nejlepší z dílny Canonu. Uživatelé se mohou těšit na ostrý obraz i při plně otevřené cloně i na luxusní bokeh. To vše zabalené v odolné kovové konstrukci s řadou ovladačů. „Pětaosmdesátka“ ostří od 85 cm a je nejen těžká (přes 1 kg), ale i hodně drahá – stojí 80 000 Kč. Za zvážení proto stojí i méně světelná varianta Canon RF 85 mm F2 Macro s cenou 18 500 Kč.

Světelný portrétní objektiv s ohniskem 85 mm pro bajonet EOS RF nabízí také Samyang/Rokinon, navíc s velmi dobrou světelností F1,4 a ve dvojím provedení – s manuální a automatickým ostřením. Samyang MF 85 mm F1,4 s váhou 730 gramů má 8lamelovou clonu (s maximem F16) a 9člennou optickou stavbu s 1 asférickou čočkou.

Samyang AF 85 mm F1,4 s paradoxně nižší váhou 584 gramů disponuje 9lamelovou clonou (max. F22) a jeho optická konstrukce čítá 11 elementů, přičemž 1 člen je nízkodisperzní a 4 čočky s vysokým indexem lomu. S manuální verzí lze ostřit od 1 m, varianta s AF je vybavena lineárním motorkem a ostří od 90 cm. Objektiv s manuálním ostřením je s cenou 8 000 Kč  o polovinu levnější než model s autofokusem (16 000 Kč).

V roce 2019 představila první objektiv dosud neznámá japonská firma Yasuhara. V současné době má v portfoliu čtveřici objektivů s ručním ostřením – tři netradiční „vintage“ skla a světelnou manuální „pětatřicítku“, kterou vyrábí též s bajonetem Canon RF. Yasuhara Anthy 35 mm F1,8 sestává z 9 optických členů v 7 skupinách, má 9lamelovou clonu a ostří od 30 cm. Jedná se o „sklo“ vhodné k fotografování pouličního dění, někteří uživatelé si však stěžují na vinětaci fialového odstínu při plně otevřené cloně. Cena je velmi příznivých 6 500 Kč.

Do výroby objektivů pro přední značky fotoaparátů se pouští stále více čínských firem. Ač bývá „čína“ označením pro výrobky podružné kvality, v oblasti optiky to tak úplně neplatí. V poměru cena/výkon si totiž mnohé čínské objektivy vedou více než dobře. Ve všech případech se jedná o objektivy s manuálním ostřením.

Naprostým unikátem je supersvětelná „padesátka“ od firmy Mitakon: Mitakon Zhongyi Speedmaster 50 mm F0,95 III. Optická konstrukce sestává z 10 členů, z nichž 4 mají nízký rozptyl světla a 1 vysoký index lomu. Kruhová 11lamelová clona (max. F16) zprostředkovává jemný bokeh. Přes svou světelnost je objektiv poměrně kompaktní a váží jen 720 gramů. V Česku se varianta s bajonetem RF zatím neprodává, verze pro Sony stojí 27 000 Kč.

Nadstandardně světelnou pevnou „padesátku“ nabízí také další čínský výrobce. 7Artisans 50 mm F1,05 je vybaven 13lamelovou clonou (max. F16) a jeho optická stavba zahrnuje 10 členů, z nichž dva jsou vyrobeny ze skla s ultra nízkým rozptylem. Navzdory poctivému kovovému tubusu je objektiv lehký (606 gramů). Ostřit lze od 57 cm. Cena pro český trh není známá, v zahraničí se prodává za 486 dolarů, cca 11 000 Kč.

Mezi cenově nejdostupnější objektivy v našem seznamu patří manuální světelná padesátka Meike 50 mm F1,7 MC. V nevelkém tubusu je v 5 skupinách uspořádáno 6 optických členů opatřených ochrannými vrstvami. Se 12lamelovou clonou lze zaclonit na F22, ostřit je možné od 50 cm. Za 4 200 Kč tak dostanete objektiv vhodný nejen pro fotografování portrétů.

Výčet uzavírá nejlevnější položka v podobě objektivu Brightin Star RF 55 mm F1,8. V české distribuci jej sice nenajdete, ale je snadno dostupný na ebay za částku kolem 2 000 korun. Vzhledem k ceně nelze počítat s perfektní obrazovou kvalitou, ale odezvy majitelů jsou veskrze pozitivní, alespoň co se týká poměru cena-výkon. V optické soustavě je zahrnuto 7 členů opatřených nano vrstvami pro eliminaci odlesků a vinětace. Minimální zaostřovací vzdálenost je 50 cm, váha činí 270 gramů.

Pokud vám v přehledu nějaký objektiv chybí, určitě se s námi o svůj tip podělte v diskuzi.

Určitě si přečtěte

Články odjinud