jirik66  |  26. 01. 2021 13:30

Kvalitní světelné objektivy, zvláště fullframové s delším ohniskem, jsou pěkně velké a těžké. Ve spojení s takovým objektivem je pak celkem jedno zda je k němu připojena zrcadlovka či bezzrcadlovka. Výhoda malých rozměrů a malé váhy bezzrcadlovek se ztrácí. Naopak může se z toho stát nevýhoda, špatně se taková sestava drží.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
Mises  |  28. 01. 2021 10:36

K fullframu jsem se bohužel nepropracoval, protože na APSC již mám hromadu objektivů a vidina jejich kompletní výměny je dost děsivá.Navíc rozměry těla i objektivů nepovažuji za zcela bezvýznamné. Mám obavy, že kdybych místo Sony a6500 měl fullframe, tak že se ještě zhorší můj poměr fotek pořízených foťákem a mobilem. Velký fullframe bych s sebou tahal ještě v menším procentu případů. Takže bych si vždy velmi rozmýšlel, zda ho (na tůru, výlet, ...) tahat.Nicméně světelné objektivy jsou i pro APSC a dají se s nimi dělat relativně použitelné fotky.
Ze světelných mám:
- 24mm f/1.8 Sony/Zeiss
- 56mm f/1.4 Sigma (hodnocena jako nejkvalitnější objektiv pro Sony)
- 85mm f/1.5 Samyiang
- 35mm f/0.95 Mitakon Speedmaster IITen 24mm je malý a lehký, ohnisko takové univerzální, ideální na streetfoto.
Speedmasterem s f/0.95 se dá fotit prakticky i ve tmě.
Samyiang 85mm f/1.5 je pěkný jak na portréty, tak na (lehké) telephoto (cropfaktor ho z toho dělá).
A ta Sigma 56mm f/1.4 má skvělou kresbu, takže tu používám kdykoli to její ohnisko umožňuje (otevřenější prostory).Škoda, že mé širší objektivy (6.5mm fisheye a 10-18mm zoom) takovou světelnost nemají. Ale to by asi bylo konstrukčně problematické a hlavně bůh ví, jak by pak vypadala kresba v krajích (asi dost bídně, k tomu zřejmě další optické vady).

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
Mises  |  28. 01. 2021 11:44

V případě APSC zkrátka je možné dát foťák s jedním menším objektivem (ten univerzál 24mm) do kapsy od bundy, nebo např. do (ne úplně miniaturní ledvinky) a do druhé kapsy případně dát druhý objektiv (ta 56mm Sigma není ani velká, ani těžká, univerzál Sony-Zeiss 16-70mm také). To s fullframem moc nehrozí.Jasně, jakožto technický hračička bych si se Sony A1 určitě vyhrál. Ale jednak už na hračku je trochu dražší a jednak už člověk musí dopředu dost přemýšlet, zda si s sebou brát foťák (protože je velký a těžký), jaké objektivy k němu, atd...
Kdybych začínal na zelené louce, asi přeci jen jdu do fullframe, ale v situaci, kdy mám asi 15 objektivů plus další příslušenství pro APSC, tak už to asi nějak bez FF doklepu Ale je docela možné, že fullframy časem mezi foťáky zvítězí. Např. proto, že foťáky v telefonech se budou stále zlepšovat a dotahovat (kompakty dotáhly, třeba se časem přiblíží micro4/3) a mít vedle špičkového fotomobilu ještě i foťák bude mít smysl jen a právě u špičkových fullframů, které oproti mobilům budou mít stále velmi znatelný náskok v kvalitě fotek a jako jediné tak ospravedlní svou cenu i potřebu mít 2 zařízení.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
Zasílat názory