11 nejsvětelnějších objektivů pro bezzrcadlovky Canon EOS R

​Je všeobecně známo, že objektiv coby oko fotoaparátu se zásadně podílí na kvalitě fotografie. Výběr toho správného „zrakového orgánu“ proto patří k hlavním úkolům a současně investicím každého fotografa. Ve výbavě by určitě neměly chybět vysoce světelné objektivy (se světelností pod F2), zvláště chcete-li se věnovat například portrétní fotografii a kreativně pracovat s malou hloubkou ostrosti. Právě na ty se dnes zaměříme.

Vysoce světelné objektivy mají obvykle pevnou ohniskovou vzdálenost (zhruba od 20 mm po 100 mm) a značně rozmanitou pořizovací cenu. Narazíte jak na objektivy za pár tisícovek, tak na položky v ceně několika desítek tisíc. Cenu ovlivňuje zejména fakt, zda je objektiv vybaven autofokusem, nebo spoléhá na ruční ostření, dále optická stavba a použité materiály… a taktéž značka produktu – logicky nejlevnější jsou manuální „skla“ čínské provenience.

Fotoaparáty řady Canon EOS R patří k nejmladším plnoformátovým modelům na fotografickém trhu. Přestože přístroj první generace byl veřejnosti představen teprve před dvěma a půl lety (9/2018), podařilo se Canonu velmi rychle vytvořit funkční ekosystém kompatibilní optiky, který zahrnuje jak objektivy navržené přímo pro bajonet EOS RF, tak možnost bez omezení využít přes adaptér starších zrcadlovkových „skel“ s bajonetem EOS EF.

Kromě objektivů značky Canon lze však vybírat také z nabídky dalších výrobců. Renomovaní producenti jako Sigma a Tamron dosud bohužel do svého portfolia modely s bajonetem Canon RF nezařadili, a vzhledem k současné pandemii se jich asi hned tak nedočkáme. Z větších výrobců tak zbývá Samyang, jejž doplňují menší značky, především ty čínské.

Prvním z objektivů v našem výběru, který Canon navrhl přímo pro bajonet RF je světelná „pětatřicítka“. Lehký a kompaktní Canon RF 35 mm F1,8 IS Macro STM za relativně vstřícnou cenu 14 000 Kč je vhodný pro řadu žánrů – od street fotografie přes focení krajiny, architektury, interiérů až po šířeji pojaté portréty. Krátká zaostřovací vzdálenost 17 cm a zvětšení 0,5× jsou uzpůsobeny k pořizování makro snímků. Stabilitu obrazu zajišťuje 5osá stabilizace.

Světelná padesátka obvykle bývá prvním pevným objektivem, který přibude ve fotobrašně k setovému objektivu. Nejenže se jedná o ohnisko, jenž je nejblíže lidskému zraku, ale obvykle též o nejlevnější světelný objektiv v portfoliu výrobce. Canon RF 50 mm F1,8 STM s cenou 6 300 Kč tato slova potvrzuje. Bonusem jsou jeho kapesní rozměry a nízká váha, pouhých 160 gramů. Objektiv ostří od 30 cm, a nabízí tak zvětšení 0,25×. Šetřilo se na konstrukci, která není utěsněná proti nepřízni počasí, a chybí též optická stabilizace.

Jste-li připraveni utratit za jeden objektiv více než za samotné tělo fotoaparátu, potom máte možnost vybírat z dvojice špičkových „skel“ se světelností F1,2. Téměř kilový Canon RF 50 mm F1,2L USM nabídne oproti levnější variantě všestrannou odolnost vůči vnějším vlivům, propracovanější ovládání a robustní optickou stavbu s řadou speciální prvků a vrstev. Objektiv ostří od 40 cm a stojí 60 000 Kč.

Druhým zástupcem řady je portrétní objektiv Canon RF 85 mm F1,2L USM. V jeho útrobách i na jeho povrchu najdeme to nejlepší z dílny Canonu. Uživatelé se mohou těšit na ostrý obraz i při plně otevřené cloně i na luxusní bokeh. To vše zabalené v odolné kovové konstrukci s řadou ovladačů. „Pětaosmdesátka“ ostří od 85 cm a je nejen těžká (přes 1 kg), ale i hodně drahá – stojí 80 000 Kč. Za zvážení proto stojí i méně světelná varianta Canon RF 85 mm F2 Macro s cenou 18 500 Kč.

Světelný portrétní objektiv s ohniskem 85 mm pro bajonet EOS RF nabízí také Samyang/Rokinon, navíc s velmi dobrou světelností F1,4 a ve dvojím provedení – s manuální a automatickým ostřením. Samyang MF 85 mm F1,4 s váhou 730 gramů má 8lamelovou clonu (s maximem F16) a 9člennou optickou stavbu s 1 asférickou čočkou.

Samyang AF 85 mm F1,4 s paradoxně nižší váhou 584 gramů disponuje 9lamelovou clonou (max. F22) a jeho optická konstrukce čítá 11 elementů, přičemž 1 člen je nízkodisperzní a 4 čočky s vysokým indexem lomu. S manuální verzí lze ostřit od 1 m, varianta s AF je vybavena lineárním motorkem a ostří od 90 cm. Objektiv s manuálním ostřením je s cenou 8 000 Kč  o polovinu levnější než model s autofokusem (16 000 Kč).

V roce 2019 představila první objektiv dosud neznámá japonská firma Yasuhara. V současné době má v portfoliu čtveřici objektivů s ručním ostřením – tři netradiční „vintage“ skla a světelnou manuální „pětatřicítku“, kterou vyrábí též s bajonetem Canon RF. Yasuhara Anthy 35 mm F1,8 sestává z 9 optických členů v 7 skupinách, má 9lamelovou clonu a ostří od 30 cm. Jedná se o „sklo“ vhodné k fotografování pouličního dění, někteří uživatelé si však stěžují na vinětaci fialového odstínu při plně otevřené cloně. Cena je velmi příznivých 6 500 Kč.

Do výroby objektivů pro přední značky fotoaparátů se pouští stále více čínských firem. Ač bývá „čína“ označením pro výrobky podružné kvality, v oblasti optiky to tak úplně neplatí. V poměru cena/výkon si totiž mnohé čínské objektivy vedou více než dobře. Ve všech případech se jedná o objektivy s manuálním ostřením.

Naprostým unikátem je supersvětelná „padesátka“ od firmy Mitakon: Mitakon Zhongyi Speedmaster 50 mm F0,95 III. Optická konstrukce sestává z 10 členů, z nichž 4 mají nízký rozptyl světla a 1 vysoký index lomu. Kruhová 11lamelová clona (max. F16) zprostředkovává jemný bokeh. Přes svou světelnost je objektiv poměrně kompaktní a váží jen 720 gramů. V Česku se varianta s bajonetem RF zatím neprodává, verze pro Sony stojí 27 000 Kč.

Nadstandardně světelnou pevnou „padesátku“ nabízí také další čínský výrobce. 7Artisans 50 mm F1,05 je vybaven 13lamelovou clonou (max. F16) a jeho optická stavba zahrnuje 10 členů, z nichž dva jsou vyrobeny ze skla s ultra nízkým rozptylem. Navzdory poctivému kovovému tubusu je objektiv lehký (606 gramů). Ostřit lze od 57 cm. Cena pro český trh není známá, v zahraničí se prodává za 486 dolarů, cca 11 000 Kč.

Mezi cenově nejdostupnější objektivy v našem seznamu patří manuální světelná padesátka Meike 50 mm F1,7 MC. V nevelkém tubusu je v 5 skupinách uspořádáno 6 optických členů opatřených ochrannými vrstvami. Se 12lamelovou clonou lze zaclonit na F22, ostřit je možné od 50 cm. Za 4 200 Kč tak dostanete objektiv vhodný nejen pro fotografování portrétů.

Výčet uzavírá nejlevnější položka v podobě objektivu Brightin Star RF 55 mm F1,8. V české distribuci jej sice nenajdete, ale je snadno dostupný na ebay za částku kolem 2 000 korun. Vzhledem k ceně nelze počítat s perfektní obrazovou kvalitou, ale odezvy majitelů jsou veskrze pozitivní, alespoň co se týká poměru cena-výkon. V optické soustavě je zahrnuto 7 členů opatřených nano vrstvami pro eliminaci odlesků a vinětace. Minimální zaostřovací vzdálenost je 50 cm, váha činí 270 gramů.

Pokud vám v přehledu nějaký objektiv chybí, určitě se s námi o svůj tip podělte v diskuzi.

Témata článku: Technika, Objektivy, Canon, Bezzrcadlovky, Samyang, Meike, Mitakon, Bezzrcadlovky na Heureka.cz