24
Fotogalerie

11 bezzrcadlovek pod stromeček [Vánoce 2015]

Systémové kompakty se napříč portfoliem všech významných výrobců fotoaparátů šíří jako lavina. Některé z nich si dokonce kladou za cíl stát se alternativou profesionálních zrcadlovek.

Jsou-li bezzrcadlovky opravdu přímým konkurentem zrcadlovek, nebo ne, tu ovšem řešit nechceme, podstatný je pro nás fakt, že se v každém případě jedná o přístroje, které mohou začátečníkům otevřít dveře do světa práce s fotoaparáty s výměnnými objektivy a uspokojit nároky nejednoho pokročilého fotografa.

x-fujifilm-system_body_lens_white-1.jpg

Proč bezzrcadlovku?

Variabilita, rozšiřitelnost systému. Tuto výhodu oceníte zejména ve srovnání s kompaktními fotoaparáty, které jsou vybaveny nevýměnným objektivem o různém ohniskovém rozsahu a odlišné světelnosti. Se systémovými kompakty si můžete vybrat objektiv tzv. na míru svým fotografickým požadavkům – od pevných světelných skel po zoomové objektivy, od nejširšího ohniska po dlouhý teleobjektiv, a to nejen značkových, ale i ze sortimentu výrobců, kteří se specializují na produkci optiky (Sigma, Carl Zeiss aj.)

Berte ovšem v potaz, že nabídka objektivů některých značek bezzrcadlovek není příliš bohatá (Canon, Nikon...). Tento nedostatek je obvykle kompenzován nabídkou speciálních adaptérů, díky nimž můžete na tělo připevnit objektiv s jiným bajonetem, třebas i ten, který je primárně určen na zrcadlovky.

342421633.jpg
Prostřednictvím adaptéru lze k bezzrcadlovkám připevnit například zrcadlovková skla, zde: Canon EF na bajonet Canon EOS M

Obrazová kvalita. Snímače systémových kompaktů jsou obvykle větší než čipy „obyčejných“ kompaktních fotoaparátů – jinou kategorií jsou tzv. profesionální kompakty, mezi nimiž nejsou výjimkou přístroje s fullframe a APS-C snímačem. Větší snímač se, zjednodušeně řečeno, snáze vypořádá s obrazovým šumem při vyšších citlivostech, a je tedy lépe vybaven pro fotografování při zhoršených světelných podmínkách (interiér, soumrak atp.).

Velikost snímače jednotlivých řad bezzrcadlovek:

  • 1" (13,2 × 8,8 mm) – Nikon 1
  • 4/3 (17,3 × 13 mm) – Panasonic G, Olympus PEN a OM-D
  • APS-C (23,5 × 15,7 mm) – Fujifilm X, Samsung NX (v současné chvíli již končí), Sony E (NEX)
  • Fullframe (35,8 × 23,9 mm) – Sony Alfa A7, A7R, A7S a A7 II, A7R II

 

Drobné rozměry. Nespornou výhodou systémových kompaktů jsou drobné rozměry jak těla fotoaparátů, tak systémových objektivů. Většina bezzrcadlovek je bezesporu skladnější a lehčí než zrcadlovky, a to při stejné funkční výbavě – spousta externích ovládacích prvků, elektronický hledáček, integrovaný blesk, systémová patice. Existují samozřejmě i odlehčené verze (bez hledáčku, patice, s minimalistickou nabídkou voličů), jejichž výhodou je hlavně stylový design a jednoduchost ovládání.

Hledáček 

Elektronický hledáček se stává standardní výbavou bezzrcadlovek. Za pár let udělala tato technologie opravdu obrovský kvalitativní skok. Elektronický hledáček je tak nedílnou pomůckou při komponování záběru a leckdy se vyrovná kvalitě optických hledáčků u zrcadlovek. Nevýhodou je samozřejmě vyšší spotřeba energie – rozdíl výdrže akumulátoru zrcadlovek vs. bezzrcadlovek je opravdu markantní.

 

Odkazy na bezzrcadlovky uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu T.S.BOHEMIA. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.


Pokračování 2 / 3

Bezzrcadlovky do 18 000 Kč

Panasonic Lumix DMC-GF7

cca 11 000 Kč (se setovým objektivem)

Jeden z nejlevnějších modelů systémových kompaktů je ideální pro začátečníky, kteří se chtějí ponořit do tajů pokročilého fotografování. Kromě klasických poloautomatických módů a ručního fotografického režimu je vybaven řadou chytrých automatických funkcí. Za všechny jmenujme např. Jump Snap pro fotografování lidí ve výskoku nebo možnost přiřazení předvoleb k ikonám na voliči fotorežimů. Tělo fotoaparátu ve stylovém retro designu je opravdu drobné a váží pouhých 266 g.

pan gf7.jpgpan gf71.jpg

Výrobce nezapomněl ani na moderní trendy: o 180° výklopný displej s funkcí automatické spouště reagující na zamávání rukou nebo přiblížení dvou obličejů (pro pořizování selfíček) nebo Wi-Fi umožňující dálkového ovládání fotoaparátu a přenášení snímků do počítače či tabletu. Panasonic GF7 podporuje též natáčení Full HD videí, krátkých klipů a časosběrů.

  • Snímač: 16 Mpx, 4/3 (17,3 × 13 mm), CMOS, ISO 100–25 600
  • Bajonet: micro 4/3
  • Závěrka: 60–1/16 000 s
  • Zobrazení: dotykový výklopný 3“ LCD, 1 040 000 px
  • Ostatní: integrovaný blesk, WiFi, Full HD (60, 50, 30, 25, 24p)
  • Váha a rozměry: 266 g, 107×65×33 mm

Nikon 1 J5

cca 10 000 Kč (tělo),12 500 Kč (se setovým objektivem)

Jediný letošní zástupce bezzrcadlovek s jednopalcovým snímačem Nikon 1 J5 přinesl inovace především v oblasti natáčení 4K videa, přestože snímkovací frekvence 15 sn./s dosti pokulhává za konkurenčními stroji, které dokážou při rozlišení 8 Mpx snímků za minutu zachytit až 30. Full HD video a řada dalších video režimů (např. časosběr, zpomalené sekvence) nicméně nezklamou.

J5_SL_10_30_PD_SLup.low.jpgJ5_SL_10_30_PD_top.low.jpg

Velkou proměnou prošel také celkový design fotoaparátu, který upustil od minimalistického pojetí a vykročil směrem k oblíbenému retru. Zadost bylo učiněno dobré ergonomii – na „jéčku“ konečně najdeme přední grip. Negativem může být absence systémové patice, bez níž není možné použít externí elektronický hledáček, o systémových blescích nemluvě.

Po svých předchůdcích zdědil Nikon 1 J5 superrychlé hybridní automatické ostření (se 171 ostřicími body) a nově nabídl sériové snímání s frekvencí 20 sn./s (s přeostřováním). Fotoaparát je tak vhodný pro akční fotografické žánry.

  • Snímač: 21 Mpx, 1“ (13,2 × 8,8 mm), BSI-CMOS, ISO 160–12 800
  • Bajonet: Nikon 1
  • Závěrka: 30–1/16 000 s
  • Zobrazení: dotykový výklopný 3“ LCD, 1 040 000 px
  • Ostatní: integrovaný blesk, WiFi, 4K (15p) Full HD (60, 30p)
  • Váha a rozměry: 231 g, 98×60×32 mm

Canon EOS M10

cca 10 000 Kč (tělo), 13 500 Kč (se setovým objektivem) 

Canon se letos v kategorii systémových kompaktů opravdu snažil a představil hned dva nové modely. Low-endová verze M10 cílí na ty, kdo se systémovými kompakty začínají a raději se spoléhají na automatické funkce. Externí ovládací prvky jsou redukovány na minimum – na horní hraně nehledejte ani klasický volič fotorežimů, pro aktivaci pokročilých módů (prioritních a manuálu) se musíte vydat do menu přes dotykovou obrazovku. Dobrou zprávou je fakt, že je Canon M10 vybaven stejným hybridním automatickým systémem ostření jako vyšší model M3.

EOS M10 BK EF-M15-45STM FRT.jpgEOS M10 BK EF-M22STM TOP.jpg

Jako u konkurentů v podobné cenové hladině je na prvním místě především stylový design v kompaktních rozměrech, snadné ovládání a trendové funkční prvky. Nechybí tedy (o 180°) výklopný dotykový displej pro pořizování selfíček, wifi s NFC (pro dálkové ovládání a zálohování snímků v počítači). Speciální vychytávkou je Kreativní asistent, který vám umožní ještě před pořízením snímku přizpůsobit obrazové parametry snímku (jas, saturaci, kontrast) a nastavit nejrůznější obrazové efekty.

  • Snímač: 18 Mpx, APS-C (22,3 × 14,9 mm), CMOS, ISO 100–25 600
  • Bajonet: Canon EF-M
  • Závěrka: 30–1/4 000 s
  • Zobrazení: dotykový výklopný 3“ LCD, 1 040 000 px
  • Ostatní: integrovaný blesk, WiFi, Full HD (30, 25, 24p)
  • Váha a rozměry: 301 g, 108×67×35 mm

Fujifilm X-A2

cca 14 000 Kč (se setovým objektivem)

Nejlevnější model „ikskové“ řady systémových kompaktů od Fujifilmu. Co se týče ovládání, uspokojí i náročnější uživatele – na těle najdeme kromě voliče fotorežimů také dva otočné ovladače pro nastavení parametrů expozice, blesk i patici pro připojení blesku externího.

Na rozdíl od vyšších modelů řady „X“, které jsou vybaveny X-Trans snímačem, v X-A2 najdeme „pouze“ klasický čip s Bayerovou maskou, ovšem na obrazovou kvalitu to nemá žádný vliv. Známým lákadlem Fujifilmu je propracovaná nabídka speciálních obrazových filtrů imitujících kinofilmy (Režim simulace filtru), ale i další efekty se zobrazením v reálném čase čili před pořízením snímku.

XA2_Tilt_Front_Brown.jpgXA2_Back_Brown.jpg

Fujifilm X-A2 není vybaven hledáčkem, jakousi povinnou výbavou nižších modelových řad je ovšem výklopný displej s funkcemi vyladěnými pro pořizování selfíček – po překlopení obrazovky se aktivuje mód autoportrét s funkcí detekce obličeje. 

  • Snímač: 16 Mpx, APS-C (23,6 × 15,6 mm), CMOS, ISO 100–25 600
  • Bajonet: Fujifilm X
  • Závěrka: 30–1/4 000 s
  • Zobrazení: výklopný 3“ LCD, 920 000 px
  • Ostatní: integrovaný blesk, WiFi, Full HD (30p)
  • Váha a rozměry: 350 g, 117×67×40 mm

Canon EOS M3

cca 17 500 Kč (se setovým objektivem)

Nová vlajková loď bezzrcadlovek Canonu kvalitativně hodně přeskočila předchozí modely, které byly ve světě fototechniky velkým propadákem. Canon EOS M přinesl vylepšení v mnoha ohledech – od ergonomie, komfortu ovládání přes rychlost provozu a ostření až po funkční nabídku.

EOS M3 EF-M18-55STM FSA LCD up.jpgEOS M3 EF-M22STM TOP.jpg

Tělo je opravdu poctivě zpracované, nabízí dostatek externích ovládacích prvků pro rychlou kontrolu nastavení fotoaparátu. Škoda jen, že na těle nenajdeme hledáček (lze si pořídit externí za cca 6 000 Kč), alespoň že displej je výklopný. Nový systém hybridního ostření je 6× rychlejší než žalostně pomalý modul Canonu EOS M. Přesto si na zaostření objektu počkáte zhruba 2× déle než u konkurenčních bezzrcadlovek.

Pokud však nepotřebujete fotit akční sporty, tento nedostatek příliš nepocítíte. Na zachycení statických objektů a pomalejšího pohybu tento fotoaparát postačí, a nabídne navíc příjemnou obrazovou kvalitu.

K dispozici je zatím pouze čtveřice systémových adaptérů, nicméně přes adaptér lze k přístroji bez problémů připevnit skla s bajonetem Canon EF. 

  • Snímač: 24 Mpx, APS-C (22,3 × 14,9 mm), CMOS, ISO 100–25 600
  • Bajonet: Canon EF-M
  • Závěrka: 30–1/4 000 s
  • Zobrazení: dotykový výklopný 3“ LCD, 1 040 000 px
  • Ostatní: integrovaný blesk, WiFi, Full HD (30, 25, 24p)
  • Váha a rozměry: 366 g, 111×68×44 mm

Sony A6000

od 14 500 Kč (tělo), 18 000 Kč (se setovým objektivem)

Letos jsme se bohužel nástupce této oblíbené řady nedočkali, nicméně i loňský model může být pro mnohé zajímavou volbou. Sony A6000 exceluje zejména v oblasti rychlosti hybridního automatického ostření. Celkem 179 ostřicích bodů fázové detekce pokrývá téměř celou plochu záběru, díky čemuž je fotoaparát schopen zaostřit za 0,06 s a dosáhnout rychlosti sériového snímání 11 sn./s (s kontinuálním ostřením).

ILCE-6000_wSELP1650_front_top_black-1200.jpgsony-a6000-top.jpg

To samozřejmě není jedinou kladnou vlastností, v neposlední řadě je to výborný výkon snímače při nastavení vyšších citlivostí. Ovládací prvky jsou přizpůsobeny pro rychlé ruční nastavení fotoaparátu. V ceně máte i jasný hledáček s rychlou odezvou, který je takřka nezbytností při fotografování, prohlížení pořízených snímků za přímého slunečního světla. Výklopný displej není dotykový, což může poněkud ztěžovat manuální volbu zaostřované oblasti.

Při fotografování jsou vám k dispozici pomůcky jako živý histogram, zvětšení zaostřované oblasti, zebra a další. Škoda jen, že chybí vodováha. Díky systémové patici můžete rozšířit použitelnost systému o externí příslušenství (blesky, mikrofony).

  • Snímač: 24 Mpx, APS-C (23,6 × 15,6 mm), CMOS, ISO 100–25 600
  • Bajonet: Sony E (NEX)
  • Závěrka: 30–1/4 000 s
  • Zobrazení: NEdotykový výklopný 3“ LCD, 920 000 px, el. Hledáček, 1 440 000 px
  • Ostatní: integrovaný blesk, WiFi, Full HD (60, 24p)
  • Váha a rozměry: 344 g, 120×67×45 mm

Pokračování 3 / 3

Bezzrcadlovky nad 18 000 Kč

Olympus OM-D E-M10 II 

od 17 000 Kč (tělo) a 20 000 Kč (se setovým objektivem) 

Velmi zajímavým kouskem v portfoliu Olympusu je druhá generace lite verze systémových kompaktů OM-D. E-M10 II se „parametricky“ opět přiblížil ke svým starším sourozencům. Tělo fotoaparátu je celokovové, vyvedené v klasickém retro designu, s příjemnější ergonomií. Vedle propracovaného externího ovládání, které musí zákonitě uspokojit i toho nejnáročnějšího uživatele – dva rollery pro nastavení parametrů expozice, řada funkčních tlačítek – nabízí vylepšený hledáček s vysokým rozlišením a výklopný displej.

OM-D_E-M10_Mark_II_EZ-M1442_II_R_silver_front_300dpi.jpgOM-D_E-M10_Mark_II_silver_back_300dpi.jpg

Co se týká vnitřností, Olympus E-M10 je vybaven starým známým 16Mpx snímačem formátu 4/3, který je však nově stabilizován v 5osách (s účinností 4 EV). Automatické ostření funguje na bázi detekce kontrastu (s 81 ostřicími body) a sériové snímání dosahuje rychlosti 8 sn./s.

Standardem je nabídka řady uměleckých filtrů, režim Photo Story, jako i řada fotografických pomůcek (živý histogram, vodováha). Novinkou je možnost natáčení 4K videosekvencí, ovšem pouze v režimu časosběru čili nepočítejte s nikterak vysokou snímkovou frekvencí; konkrétně jde o 5sn./s. Nicméně i tak si touto funkcí tento fotoaparát připisuje „4K“ prvenství mezi přístroji značky Olympus. 

  • Snímač: 16 Mpx, 4/3 (17,3 × 13 mm), CMOS, ISO 100–25 600
  • Bajonet: micro 4/3
  • Závěrka: 60–1/16 000 s
  • Zobrazení: dotykový výklopný 3“ LCD, 1 040 000 px, el. Hledáček 2 360 000 px
  • Ostatní: integrovaný blesk, WiFi, Full HD (60, 30, 24p)
  • Váha a rozměry: 390 g, 120×83×47 mm

Panasonic Lumix DMC-G7

od 18 000 Kč (tělo),  20 000 Kč (se setovým objektivem)

Tento Panasonic je koncipován jako přímá konkurence zrcadlovkám – co do rozměrů i externího ovládání. Lumix G7 je pořádný cvalík s bytelným gripem a velkým počtem ovládacích prvků – na těle najdeme (netypicky) také roller pro nastavení režimu snímání (včetně položky 4K Photo), páčku pro volbu režimu ostření a dva otočné ovladače pro nastavení expozičních parametrů. K tomu přidejte 5 funkčních tlačítek, jasný a rychlý hledáček, plně otočný dotykový displej a máte dokonale vyladěný přístroj pro rychlou profesionální práci. V tomto kontextu je tak trochu faul levné, plastové provedení těla.

pan g7.jpgpan g71.jpg

Co se týká interního vybavení, Panasonic spoléhá na ověřený 16Mpx snímač a automatické ostření na základě detekce kontrastu. Dohromady 49 ostřicích bodů by se mohlo zdát jako málo, ale v rychlosti přeostřování, např. při zapnuté funkci sledování objektu, patří G7 ke špičce. Podobně špičková je nabídka pomůcek (vodováha, fokus peaking aj.) a funkcí, zejména vztahujících se k natáčení videa – časosběr, fázová animace, 4K video (30 fps). Právě milovníci videa ocení tento model především.

A pozor: Panasonic si pro majitele pokročilých modelů géčkové  řady připravil předvánoční překvapení v podobě možnosti dodatečného zaostření určité oblasti snímku, tzv. funkci Post Focus.

  • Snímač: 16 Mpx, 4/3 (17,3 × 13 mm), CMOS, ISO 160–25 600
  • Bajonet: micro 4/3
  • Závěrka: 60–1/16 000 s
  • Zobrazení: dotykový plně otočný 3“ LCD, 1 040 000 px, el. Hledáček 2 360 000 px
  • Ostatní: integrovaný blesk, WiFi, Full HD (60, 50, 30, 25p)
  • Váha a rozměry: 410 g, 125×86×77 mm

Panasonic Lumix DMC-GX8

cca 30 000 Kč (tělo)

Pokročilý přístroj pro náročnější uživatele je opět koncipován jako alternativa zrcadlovek. Stejně jako v případě G7 se jedná o robustní tělo osazené spoustou ovládacích prvků, včetně dvou otočných voličů pro nastavení času a clony. Na rozdíl od levnějšího sourozence je celokovové, s rámem z hořčíkové slitiny, a utěsněné proti vlhkosti a prachu.

pan gx8.jpgpan gx82.jpg

Dalším rozdílem je vyšší rozlišení čipu, které nově činí 20 Mpx. Systém automatického ostření na základě detekce kontrastu se 49 ostřicími body je však totožný, stejně jako funkční výbava (časosběr, fázová animace, panorama), pomůcky (živý histogram, vodicí linky, vodováha) a videofunkce, včetně 4K videa (25p) a funkce 4K Photo, kdy si ze záznamu (30p) můžete vytáhnout konkrétní snímek v rozlišení 8 Mpx.

Novinkou je systém duální stabilizace, při níž lze kombinovat stabilizaci v těle fotoaparátu a v objektivu (pokud je stabilizován), a konstrukce hledáčku s vysokým rozlišením – lze jej vyklopit vzhůru v úhlu až 90°. Komfort při fotografování z nezvyklých úhlů zajistí výklopný a otočný displej. GX8 není vybaven integrovaným bleskem, u pokročilejšího přístroje se počítá s použitím výkonnějšího blesku externího.

  • Snímač: 20 Mpx, 4/3 (17,3 × 13 mm), CMOS, ISO 100–25 600
  • Bajonet: micro 4/3
  • Závěrka: 60–1/16 000 s
  • Zobrazení: dotykový plně otočný 3“ LCD, 1 040 000 px, el. Hledáček 2 360 000 px
  • Ostatní: WiFi, Full HD (60, 50, 30, 25, 24p)
  • Váha a rozměry: 487 g, 133×78×63 mm

Olympus OM-D E-M5 II

cca 30 000 Kč (tělo), 36 000 Kč (se setovým objektivem)

První modelová řada Olympusu OM-D, E-M5, se po třech letech dočkala nového nástupce. Vývojáři opět vsadila na oblíbený retro design, povětrnostním vlivům odolné materiály a konstrukci z hořčíkové slitiny.

Olympus-OM-D-E-M5_08.jpgoly em-5 II top.jpg

Nový model Olympus OM-D E-M5 II výrazně vykročil vstříc vlajkové lodi systému, Olympusu OM-D EM-1 a přidal několik vychytávek k dobru. Patří mezi ně zejména funkce Multishot, s jejíž pomocí (posunem snímače do 8 různých pozic) lze vytvořit snímek s rozlišením 40 Mpx. Vylepšena byla i 5osá stabilizace snímače s účinností 5 EV, což oceníte zejména při natáčení videa (Full HD, 60p); 4K video není podporováno.

EM-5 ostří na základě detekce kontrastu (s 81 ostřicími body). Standardem je hledáček s vysokým rozlišením a plně polohovatelný, dotykový displej. Externí ovládací prvky jsou vyladěny pro potřeby pokročilých uživatelů – po ruce máte okamžitý přístup k zásadním funkcím a nastavením fotoaparátu, plus 6 programovatelných tlačítek.

  • Snímač: 16 Mpx, 4/3 (17,3 × 13 mm), CMOS, ISO 100–25 600
  • Bajonet: micro 4/3
  • Závěrka: 60–1/16 000 s
  • Zobrazení: dotykový plně otočný 3“ LCD, 1 040 000 px, el. Hledáček 2 360 000 px
  • Ostatní: WiFi, Full HD (60, 30, 25, 24p)
  • Váha a rozměry: 469 g, 124×85×45 mm

Sony A7 II

cca 50 000 Kč (tělo)

Sony A7 II byl sice představen již minulý rok, my jej však zařazujeme do našeho výběru, jelikož patří mezi cenově nejdostupnější systémový kompakty s fullframe snímačem z dílny Sony. Letos sice byly oznámeny dvě novinky (mezi nimi nová vlajková loď A7 II), jejich cenovka ovšem převyšuje možnosti normálního smrtelníka – i když by člověka potěšilo, kdyby pod stromečkem našel superpřístroj za 100 tisíc. Dovolte nám přidržet se trochu u země a soustředit se na fotoaparát s příbuznými parametry a o polovinu nižší cenou.

sony a7 ii.jpgsony a7ii top.jpg

Devizou A7 II je bezesporu plnoformátový snímač stabilizovaný v 5 osách a vyladěný hybridní autofokus s 117 ostřicími body, pokrývajícími téměř celou plochu záběru. V době svého uvedení vynikal tento přístroj i hledáčkem s výborným rozlišením 2 300 000 px, který však dnes najdeme i u cenově dostupnějších konkurentů. Poněkud zvláštní libůstkou Sony je fakt, že displeje jeho fotoaparátů nejsou dotykové, což může být nepříjemné pro uživatele, kteří upřednostňují manuální volbu zaostřované oblasti (musejí se k ní proklikat tlačítky).

Sony A7 II nedisponuje ani funkcí 4K videa, nicméně s ním lze natáčet Full HD videosekvence rychlostí 60, 24 sn./s, k dispozici je i konektor pro mikrofon a sluchátka. A7 II je tak vhodný i pro video nadšence.

Výbornou zprávou je, že se velmi rychle rozšiřuje nabídka plnoformátových objektivů pro bajonet Sony E, s adaptérem jsou použitelné i objektivy určené pro systém Sony A nebo skla jiných značek (Canon, Nikon).

  • Snímač: 24 Mpx, fullframe (35,8 × 23,9 mm), CMOS, ISO 100–25 600
  • Bajonet: Sony E (NEX)
  • Závěrka: 30–1/8 000 s
  • Zobrazení: nedotykový výklopný 3“ LCD, 1 230 000 px, el. Hledáček 2 360 000 px
  • Ostatní: WiFi, Full HD (60, 24p)
  • Váha a rozměry: 599 g, 127×96×60 mm

Určitě si přečtěte

Články odjinud