10 zlomových okamžiků v dějinách fotografie

​V historii fotografie najdeme řadu důležitých milníků, které proměnily tehdejší vnímání fotografie nebo posunuly, zbrzdily, odklonily aj. vývoj fotografické techniky.

Deset takových zlomových momentů se ve svém novém videu 10 Moments in History That Changed Cameras pokusili pojmenovat fotografové Chelsea a Tony Northrupovi. Níže najdete jejich seznam rozšířený o doplňující informace.

1839 – Vynález daguerrotypie

První fotografické metody, která našla široké uplatnění v praxi po celém světě. Měla ovšem řadu nevýhod: byla drahá, náročná (přece jen se jednalo o složitý chemický proces) a neumožňovala kopírování.

Image 1.jpg

Poměrně záhy proto byla nahrazena jinými technikami, např. kalotypií a později tzv. mokrým kolodiovým procesem. Přes veškerá „proti“ se však k daguerrotypii někteří fotografové vracejí i dnes.

Pokračování 2 / 11

1900 – První lidový fotoaparát Kodak Brownie

Brownie sestával z lepenkové krabičky a jednoduchého meniskového objektivu.

Image 2.jpg

Fotoaparát se prodával za jediný dolar, a byl tak snadno dostupný pro každodenní použití. Jeho uvedením odstartovala éra momentek a amatérských fotografů.

Pokračování 3 / 11

1927 – Rozvoj 35 mm filmu

Leica začala používat 35mm film a zasloužila se tím o popularizaci tohoto formátu. Oscar Barnack Leiku navrhl původně jako skladný fotoaparát vhodný k fotografování krajiny.

image 3.jpg

Přes původní skepsi části fotografické veřejnosti, která kinofilmové políčko jednoduše považovala za příliš malé a nedostatečné pro profesionální práci, se 35mm film záhy stal standardem a je jím téměř již jedno století.

Pokračování 4 / 11

1945 – Okupace Japonska spojeneckými vojsky

Během druhé světové války japonské společnosti Canon a Nikon přerušily výrobu fotoaparátů. Následné sedmileté období (1945–1952) pod okupační správou znamenalo pro tyto značky restart.

Image  3.jpg

Do něho se promítly vlivy západní společnosti, zejména USA, a možnosti rozšíření trhu za oceán. Od té doby se japonští výrobci stali vůdčími silami ve vývoji fotografické techniky.

Pokračování 5 / 11

1959 – Nikon přichází s bajonetem F

Společně s ním uvedl také svou první (jednookou) zrcadlovkou. Nikon sice koncept jednooké zrcadlovky nevymyslel, ale dostal jej do širokého povědomí i užívání, neboť nasadil mnohem nižší cenu než např. Leica.

nikon.jpg

Thomas Steiner [CC BY-SA 2.5]

Velmi brzy si tak získal oblibu jak mezi profesionálními fotožurnalisty, tak mezi amatéry. Objektivy s bajonetem F vyrábí Nikon dodnes.

Pokračování 6 / 11

1987 – Canon představil systém EOS

Nový systém byl vybaven (elektronickým) automatickým ostřením. První fotoaparát s autofokusem se objevil již na přelomu 70. a 80. let (zejména u jednoduchých kompaktů).

canon eos.jpg

Dříve než Canon s ním u SLR přišly i jiné značky (1983 Minolta Maxxum 7000), teprve se systémem EOS se však AF masivně rozšířil a stal se nedílnou součástí výbavy fotoaparátu.

Pokračování 7 / 11

2000 – Nástup digitálních fotoaparátů

Na přelomu tisíciletí stále převládaly kinofilmové fotoaparáty a málokterý profesionál si dokázal představit, že za pár let analogovou fotografii doslova převálcují digitály.

digital.jpg

Digitální fotografie však (vedle dalších výhod) měla silného souputníka – internet.

Pokračování 8 / 11

2007 – První iPhone s 2Mpx fotoaparátem

Apple přišel s novým pojetím mobilu s dotykovou obrazovkou, který umožňoval fotografie nejen pořizovat, ale i díky aplikacím v Applestore je sdílet na internetu. To zcela změnilo pohled na fotografii, která se nyní stala prostředkem k okamžitému sdílení zážitků i (zejména s příchodem Instagramu) vizuálních postřehů.

Image 4.jpg

iPhone jistě nebyl první telefon s vestavěným fotomodulem – již dříve s tímto konceptem přišly i jiné, vzpomeňme např. Nokiu N20 z roku 2005 – nicméně fotografování dokázal chytře propojit s dalšími službami a až dodnes si udržet přízeň zákazníků.

Pokračování 9 / 11

2016 – Vzestup výpočetní fotografie v chytrých telefonech

Díky softwarovým technologiím se mobilní fotografie stále více kvalitativně blíží výstupu z klasických fotoaparátů. S pomocí algoritmů můžete např. simulovat hloubku ostrosti, dlouhou expozici nebo dynamický rozsah, popř. upravovat, skládat, kombinovat zaznamenaný obraz.

výpočetní.jpg

Výpočetní metody se samozřejmě neomezují jen na mobily, stále častěji je využívají i výrobci fotoaparátů, např. k vylepšení výkonu automatického ostření.

Pokračování 10 / 11

2018 – Rok bezzrcadlovek

V tomto roce, pět let po Sony a deset let po uvedení první bezzrcadlovky, (konečně) představili svou první fullframe bezzrcadlovku také Canon a Nikon.

nikon_Z.jpg

Dá se říct, že koncept fotoaparátu s výměnnou optikou bez zrcátka byl tak všeobecně přijat jakožto možný přímý konkurent profesionálních plnoformátových zrcadlovek.

Pokračování 11 / 11

V historii fotografické techniky se zcela jistě najdou i další zásadní momenty. Jen tak z hlavy mě jich napadá hned několik: vynález Polaroidu, první barevná fotografie (resp. barevný film), první prototyp digitálního fotoaparátu od Kodaku, první hybridní fotoaparát s podporou videa, Photoshop, využití stabilizace (optické a později mechanické) …  

Určitě si přečtěte

Články odjinud