10 věcí, které byste měli vědět o Canonu EOS-1D X

4. listopadu 2011
TWEET SDÍLET
Nová vlajková loď Canonu – model EOS-1D X, přináší spoustu novinek, vylepšení, ale i překvapivě nízké rozlišení. Shrňme si vše podstatné v desíti bodech.

Profesionálové i zapálení amatéři dlouho čekali na nové modely nejvyšší řady EOS 1. Pomyslnou „stopku“ dlouhým spekulacím a předpokladům, jak budou nové modely vypadat a co najdeme v jejich nitru, vystavil tento měsíc Canon modelem EOS-1D X.

Pro mnohé bylo rozhodnutí ukončit vývoj modelů s APS-H čipem překvapující, ovšem nedá se říct, že by 1D X byl krokem špatný směrem. Naopak, jedná se bezesporu o plnohodnou profesionální zrcadlovku atakující pomyslný vrchol v oblasti DSLR.

Ač se objevila spousta článků a specifikací, pokusme se shrnout klíčové novinky v několika málo bodech, které Canon EOS-1D X vystihují.

Klepněte pro větší obrázek 
Canon EOS-1D X 

1. Konec modelům 1Ds a 1D

Jak jsem již zmínil v úvodu, v Canonu se rozhodli ukončit výrobu dvou sesterských modelů. Doposud platilo, že řada EOS 1 vždy nabízela fotografům dva modely, jeden plnoformátový značený 1Ds a jeden s unikátní velikostí snímače, modely 1D. Tento snímač zavedl mezi DSLR i vlastní označení ASC-H, jenž označuje ořezový faktor 1,3×.

Oba modely není nahradí EOS-1D X, který bude disponovat snímačem velikosti kinofilmového políčka. Za zmínku jistě stojí také fakt, že Canon prozatím nehodlá ukončit distribuci modelu 1D Mark IV.

2. Snímač, velikost a rozlišení

18 megapixelů, takové je rozlišení EOSu 1D X. Někteří ho považují za nedostatečné, obzvláště pak při pohledu zpět, na přímého předchůdce s rozlišením 21 megapixelů. Přímo konkurence ze stáje Nikon nabízí, při stejné velikosti snímače, o šest a půl megapixelu více.

Dle vyjádření společnosti Canon je důvodem pro nižší rozlišení snaha o navýšení obrazové kvality při vyšších citlivostech. Za zmínku jistě stojí fakt, že EOS-1D X dokáže fotografovat s citlivostí až ISO 204 800.

Jedná se také o první fullframe model značky Canon, jehož čip je opatřen mikročočkami.

3. Autofokus

Drobného vylepšení doznal také autofokus. 1D X má k dispozici 61 ostřicích bodů s přepracovaným uspořádáním pro lepší pokrytí scény. Jak se nové rozložení bodů osvědčí, se ukáže až v praxi.

Ze zmíněných 61 AF bodů je 41 křížového typu a 5 disponuje dokonce „dvojitým křížem“.

4. EOS iTR AF

Na první pohled nic neříkající zkratka (Intelligent Tracking and Recognition Autofocus) v sobě skýtá nový algoritmus automatického ostření. Tato technologie je postavená na principu rozpoznávání obličejů. Fotoaparát tak při aktivaci iTR módu bude automaticky ostřit na „známé“ obličeje. Dle Canonu najde iTR oblibu jak u sportovních a reportážních fotografů, tak například u fotografů zabývajících se svatební fotografií. Režim iTR lze aktivovat při AI Servo módu ostření se zvoleným AF bodem či AF zónou.

5. Sériové snímání

Téměř s každou novou generací modelové řady EOS 1, dochází k zvyšování rychlosti kontinuálního snímání. Nejinak je tomu u modelu EOS-1D X, který dokáže fotografovat rychlostí 12 snímků za sekundu, či dokonce až rychlostí 14 snímků za sekundu v případě deaktivace automatického ostření.

6. Rozložení ovládání

Kdo by se bál zásadních změn, může být naprosto v klidu. Canon ovšem zapracoval na rozložení speciálních či konfigurovatelných tlačítek a ovladačů. 1D X dostal do vínku druhý mini „joystick“, který je umístěn tak, aby byl doslova pod palcem při fotografování na výšku. Na horním panelu je pak nově k nalezení dedikované tlačítko pro manipulaci s vyvážením bílé barvy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové ovládací prvky najdeme na zadní i horní straně přístroje 

7. Zcela nový systém měření

Nový měřicí systém u EOSu 1D X má dva klíčové body. Prvním je skutečnost, že je založen na RGB senzorech, druhým pak fakt, že celý měřicí systém má sám pro sebe jeden DIGIC 4 procesor. Zdali bude zrychlení tak výrazné, jak slibují zástupci Canonu, ukáží až testy.

8. Bíla bude bělejší

Ač tento bod zavání „reklamštinou“, mělo by se jednat o jednu z klíčových vlastností nového 1D X. Automatické vyvážení bílé by mělo být přesnější než kdy dříve. Vývojáři dokonce označili nový AE slovy „like having an inbuilt greycard“ (jakoby měl integrovánu šedou destičku).

9. Uživatelské rozhraní

Také menu fotoaparátu doznalo optimalizací. Přibyla záložka věnovaná jen autofokusu, ve které nyní uživatelé najdou všechna potřebná nastavení automatického ostření na jednom místě. Canon také zapracoval na kontextové nápovědě. Ta by měla přesněji a výstižněji osvětlovat názvy pokročilých funkcí. Poslední novinkou z pohledu uživatele v menu je možnost přepínání záložek pomocí tlačítka „Quick menu“, zatímco směrový ovladač a kolečko slouží k procházení jednotlivých nabídek.

Klepněte pro větší obrázek 
Autofokus dostal svou záložku v menu 

10. Několikanásobná expozice

Deja-vu zažijí všichni, kteří pamatují kinofilmové zrcadlovky. Pro opravdu kreativní fotografy bude EOS-1D X obsahovat možnost zapnutí několikanásobné expozice v rámci jednoho snímku. Do výsledné fotografie bude možno promítnout až devět různých expozic.

Uspěje, či ne?

Dle prvních ohlasů z řad profesionálních fotografů pravděpodobně ano. Nad specifikacemi zaplesá srdce snad každého fotografa. Zda-li budou uživatelé řady Mark IV hromadně „upgradovat“ na nový 1D X těžko říci, ale troufám si odhadnout, že majitelé starších modelů nad přechodem nebudou váhat. Velmi zajímavou srovnávací tabulku, včetně interaktivních srovnávacích fotografií, přinesl na svém blogu náš spolupracovník Tomáš Adamec, kterou s jeho svolením přinášíme i vám.

 Model: EOS-1D X EOS 1D Mk IV EOS 5D Mk II
 Snímač: CMOS 36×24 mm CMOS 27,9×18,6 mm CMOS 36×24 mm
 Rozlišení: 18,1 MPx 16,1 MPx 21,1 MPx
 Obrazový procesor: 2× DIGIC 5 2× DIGIC 4 DIGIC 4
 Rychlost snímání: 12 sn/s (14 bez AF) 10 sn/s 3,9 sn/s
 Zaostřování: 61 bodů 45 bodů 9 bodů
 Citlivost ISO: 100-51 200 (204 800) 100-12 800 (102 400) 100-6 400 (25 600)
 Displej: 3,2" ClearView II, 1 040 000 px 3" ClearView II,920 000 px 3" ClearView, 920 000 px
 Video: 1080p/30fps, 720p/60fps 1080p/30fps, 720p/60fps 1080p/30fps
 Ethernet: Ano Ne Ne
 Rozměry (š×v×h): 158 × 164 × 83 mm 156 × 157 × 80 mm 152 × 114 × 75 mm
 Přibližná cena: 125 000 Kč 102 000 Kč 47 000 Kč

 


Názor redakce

Tomáš Vrabec: Canon EOS-1D X je důstojným nástupcem nejvyšší modelové řady EOS. Nová vlajková loď přináší mnoha uživatelům to, na co dlouhá léta čekali. Pro danou cílovou skupinu bude naprosto dostačující rozlišení v kombinaci s neuvěřitelně vysokou citlivostí velikým lákadlem. Sportovní a reportážní fotografy zcela jistě potěší rychlé sériové snímaní a pokročilý systém expozičního měření. Přítomnost FullHD video sekvencí je jistě příjemná, ovšem dle mého sáhne většina filmařů raději po EOSu 5D Mark II.
  

Témata článku: Canon, Fotoaparáty, Zrcadlovky, První pohled, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz