10 věcí, které byste měli vědět o Canonu EOS-1D X

4. listopadu 2011
TWEET SDÍLET
Nová vlajková loď Canonu – model EOS-1D X, přináší spoustu novinek, vylepšení, ale i překvapivě nízké rozlišení. Shrňme si vše podstatné v desíti bodech.

Profesionálové i zapálení amatéři dlouho čekali na nové modely nejvyšší řady EOS 1. Pomyslnou „stopku“ dlouhým spekulacím a předpokladům, jak budou nové modely vypadat a co najdeme v jejich nitru, vystavil tento měsíc Canon modelem EOS-1D X.

hce counter

Pro mnohé bylo rozhodnutí ukončit vývoj modelů s APS-H čipem překvapující, ovšem nedá se říct, že by 1D X byl krokem špatný směrem. Naopak, jedná se bezesporu o plnohodnou profesionální zrcadlovku atakující pomyslný vrchol v oblasti DSLR.

Ač se objevila spousta článků a specifikací, pokusme se shrnout klíčové novinky v několika málo bodech, které Canon EOS-1D X vystihují.

Klepněte pro větší obrázek 
Canon EOS-1D X 

1. Konec modelům 1Ds a 1D

Jak jsem již zmínil v úvodu, v Canonu se rozhodli ukončit výrobu dvou sesterských modelů. Doposud platilo, že řada EOS 1 vždy nabízela fotografům dva modely, jeden plnoformátový značený 1Ds a jeden s unikátní velikostí snímače, modely 1D. Tento snímač zavedl mezi DSLR i vlastní označení ASC-H, jenž označuje ořezový faktor 1,3×.

Oba modely není nahradí EOS-1D X, který bude disponovat snímačem velikosti kinofilmového políčka. Za zmínku jistě stojí také fakt, že Canon prozatím nehodlá ukončit distribuci modelu 1D Mark IV.

2. Snímač, velikost a rozlišení

18 megapixelů, takové je rozlišení EOSu 1D X. Někteří ho považují za nedostatečné, obzvláště pak při pohledu zpět, na přímého předchůdce s rozlišením 21 megapixelů. Přímo konkurence ze stáje Nikon nabízí, při stejné velikosti snímače, o šest a půl megapixelu více.

Dle vyjádření společnosti Canon je důvodem pro nižší rozlišení snaha o navýšení obrazové kvality při vyšších citlivostech. Za zmínku jistě stojí fakt, že EOS-1D X dokáže fotografovat s citlivostí až ISO 204 800.

Jedná se také o první fullframe model značky Canon, jehož čip je opatřen mikročočkami.

3. Autofokus

Drobného vylepšení doznal také autofokus. 1D X má k dispozici 61 ostřicích bodů s přepracovaným uspořádáním pro lepší pokrytí scény. Jak se nové rozložení bodů osvědčí, se ukáže až v praxi.

Ze zmíněných 61 AF bodů je 41 křížového typu a 5 disponuje dokonce „dvojitým křížem“.

4. EOS iTR AF

Na první pohled nic neříkající zkratka (Intelligent Tracking and Recognition Autofocus) v sobě skýtá nový algoritmus automatického ostření. Tato technologie je postavená na principu rozpoznávání obličejů. Fotoaparát tak při aktivaci iTR módu bude automaticky ostřit na „známé“ obličeje. Dle Canonu najde iTR oblibu jak u sportovních a reportážních fotografů, tak například u fotografů zabývajících se svatební fotografií. Režim iTR lze aktivovat při AI Servo módu ostření se zvoleným AF bodem či AF zónou.

5. Sériové snímání

Téměř s každou novou generací modelové řady EOS 1, dochází k zvyšování rychlosti kontinuálního snímání. Nejinak je tomu u modelu EOS-1D X, který dokáže fotografovat rychlostí 12 snímků za sekundu, či dokonce až rychlostí 14 snímků za sekundu v případě deaktivace automatického ostření.

6. Rozložení ovládání

Kdo by se bál zásadních změn, může být naprosto v klidu. Canon ovšem zapracoval na rozložení speciálních či konfigurovatelných tlačítek a ovladačů. 1D X dostal do vínku druhý mini „joystick“, který je umístěn tak, aby byl doslova pod palcem při fotografování na výšku. Na horním panelu je pak nově k nalezení dedikované tlačítko pro manipulaci s vyvážením bílé barvy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové ovládací prvky najdeme na zadní i horní straně přístroje 

7. Zcela nový systém měření

Nový měřicí systém u EOSu 1D X má dva klíčové body. Prvním je skutečnost, že je založen na RGB senzorech, druhým pak fakt, že celý měřicí systém má sám pro sebe jeden DIGIC 4 procesor. Zdali bude zrychlení tak výrazné, jak slibují zástupci Canonu, ukáží až testy.

8. Bíla bude bělejší

Ač tento bod zavání „reklamštinou“, mělo by se jednat o jednu z klíčových vlastností nového 1D X. Automatické vyvážení bílé by mělo být přesnější než kdy dříve. Vývojáři dokonce označili nový AE slovy „like having an inbuilt greycard“ (jakoby měl integrovánu šedou destičku).

9. Uživatelské rozhraní

Také menu fotoaparátu doznalo optimalizací. Přibyla záložka věnovaná jen autofokusu, ve které nyní uživatelé najdou všechna potřebná nastavení automatického ostření na jednom místě. Canon také zapracoval na kontextové nápovědě. Ta by měla přesněji a výstižněji osvětlovat názvy pokročilých funkcí. Poslední novinkou z pohledu uživatele v menu je možnost přepínání záložek pomocí tlačítka „Quick menu“, zatímco směrový ovladač a kolečko slouží k procházení jednotlivých nabídek.

Klepněte pro větší obrázek 
Autofokus dostal svou záložku v menu 

10. Několikanásobná expozice

Deja-vu zažijí všichni, kteří pamatují kinofilmové zrcadlovky. Pro opravdu kreativní fotografy bude EOS-1D X obsahovat možnost zapnutí několikanásobné expozice v rámci jednoho snímku. Do výsledné fotografie bude možno promítnout až devět různých expozic.

Uspěje, či ne?

Dle prvních ohlasů z řad profesionálních fotografů pravděpodobně ano. Nad specifikacemi zaplesá srdce snad každého fotografa. Zda-li budou uživatelé řady Mark IV hromadně „upgradovat“ na nový 1D X těžko říci, ale troufám si odhadnout, že majitelé starších modelů nad přechodem nebudou váhat. Velmi zajímavou srovnávací tabulku, včetně interaktivních srovnávacích fotografií, přinesl na svém blogu náš spolupracovník Tomáš Adamec, kterou s jeho svolením přinášíme i vám.

 Model: EOS-1D X EOS 1D Mk IV EOS 5D Mk II
 Snímač: CMOS 36×24 mm CMOS 27,9×18,6 mm CMOS 36×24 mm
 Rozlišení: 18,1 MPx 16,1 MPx 21,1 MPx
 Obrazový procesor: 2× DIGIC 5 2× DIGIC 4 DIGIC 4
 Rychlost snímání: 12 sn/s (14 bez AF) 10 sn/s 3,9 sn/s
 Zaostřování: 61 bodů 45 bodů 9 bodů
 Citlivost ISO: 100-51 200 (204 800) 100-12 800 (102 400) 100-6 400 (25 600)
 Displej: 3,2" ClearView II, 1 040 000 px 3" ClearView II,920 000 px 3" ClearView, 920 000 px
 Video: 1080p/30fps, 720p/60fps 1080p/30fps, 720p/60fps 1080p/30fps
 Ethernet: Ano Ne Ne
 Rozměry (š×v×h): 158 × 164 × 83 mm 156 × 157 × 80 mm 152 × 114 × 75 mm
 Přibližná cena: 125 000 Kč 102 000 Kč 47 000 Kč

 


hce counter

Názor redakce

Tomáš Vrabec: Canon EOS-1D X je důstojným nástupcem nejvyšší modelové řady EOS. Nová vlajková loď přináší mnoha uživatelům to, na co dlouhá léta čekali. Pro danou cílovou skupinu bude naprosto dostačující rozlišení v kombinaci s neuvěřitelně vysokou citlivostí velikým lákadlem. Sportovní a reportážní fotografy zcela jistě potěší rychlé sériové snímaní a pokročilý systém expozičního měření. Přítomnost FullHD video sekvencí je jistě příjemná, ovšem dle mého sáhne většina filmařů raději po EOSu 5D Mark II.
  

Témata článku: Canon, Fotoaparáty, Zrcadlovky, První pohled, Zrcadlovky na Heureka.cz


Jako kapka v moři. Prodeje všech Pixelů za posledních šest let jsou jen zlomkem toho, co prodá Samsung za rok

Jako kapka v moři. Prodeje všech Pixelů za posledních šest let jsou jen zlomkem toho, co prodá Samsung za rok

** Google na poli Pixelů vyvíjí velkou míru snahy ** Ta se mu však v prodejích zatím nevrací ** Za 6 let prodal tolik telefonů, jako desetinu toho, co Samsung za rok

Martin Chroust
PixelKeynote
Nové Need for Speed nese podtitul Unbound. Spolu s první ukázkou odhalilo rovnou i datum vydání

Nové Need for Speed nese podtitul Unbound. Spolu s první ukázkou odhalilo rovnou i datum vydání

Pokračování arkádových závodů od EA zkombinuje realistickou grafiku s oživlým graffiti.

Martin Nahodil
Need for Speed UnboundDatum vydáníOznámení
Jak na Snapseed. Je to neuvěřitelné, ale nejlepší aplikace na úpravu fotek v mobilu je stále zdarma

Jak na Snapseed. Je to neuvěřitelné, ale nejlepší aplikace na úpravu fotek v mobilu je stále zdarma

Mobilní telefony mají tu výhodu, že jsou neustále při ruce a snadno s nimi vyfotografujete jakýkoli moment. Nevýhodou je, že pak máte telefon plný fotek.

Adam Kos
FotkyMobilní aplikace
Prince of Persia oslavil 33. výročí. Připomeňte si, jak se série v průběhu let vyvíjela

Prince of Persia oslavil 33. výročí. Připomeňte si, jak se série v průběhu let vyvíjela

Princ z Persie je legendou, která už dlouho nepřišla s něčím novým. Legendy ale přece neumírají.

Martin Nahodil
Xbox OneTémaAkceX360PS3PC
Zavináč, opičí ocas nebo štrůdl. Historie nejdůležitějšího počítačového symbolu sahá daleko před první e-mail

Zavináč, opičí ocas nebo štrůdl. Historie nejdůležitějšího počítačového symbolu sahá daleko před první e-mail

**Spekuluje se o tom, že zavináč vznikl před tisícovkami let **Doložené příklady použití jsou stovky let staré, symbol v historii měnil význam **Jazyky umělý symbol pojmenovávají různě, často se uchylují ke zvířecím analogiím

Petr Urban
KomunikaceE-mailHistorie
Doogee S96 GT. Nový superodolný tank zvedá výpočetní výkon a prodlužuje vzdálenost pro noční vidění

Doogee S96 GT. Nový superodolný tank zvedá výpočetní výkon a prodlužuje vzdálenost pro noční vidění

** Doogee po dvou letech oživuje telefon s nočním viděním ** Byl vylepšen čipset, paměť i kvalita foťáků ** Nejdůležitějším aspektem je i nadále vysoká odolnost telefonu

Martin Chroust
OutdoorZvýšená odolnost
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy

Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy

Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Crew-5: Sledujte připojení kosmické lodi Crew Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici

Crew-5: Sledujte připojení kosmické lodi Crew Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici

Jiří Černý
Crew DragonMezinárodní vesmírná stanice
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Flight Simulator s novou aktualizací míří do Kanady. Detailně zpracovává 12 městských oblastí

Flight Simulator s novou aktualizací míří do Kanady. Detailně zpracovává 12 městských oblastí

Po Německu, Itálii a dalších evropských zemích se nové rozšíření pro Flight Simulator zaměřuje na úplně jiný kontinent.

Martin Nahodil
Flight SimulatorMicrosoft
Předělaný Dead Space ukazuje brutální akci. Spolu s trailerem byly spuštěny předobjednávky

Předělaný Dead Space ukazuje brutální akci. Spolu s trailerem byly spuštěny předobjednávky

Velmi oblíbený horor se na začátku příštího roku vrátí v nové podobě.

Martin Nahodil
Dead SpaceVideo
Overwatch 2 odstraní požadavek na ověření přes SMS. Neplatí to ale pro všechny hráče

Overwatch 2 odstraní požadavek na ověření přes SMS. Neplatí to ale pro všechny hráče

Novinka od Blizzardu otevřela všem hráčům své brány zdarma a neobešlo se to bez problémů.

Martin Nahodil
Overwatch 2
Pixel 7. Telefony od Googlu mají vyhlazenější design, vylepšený foťák a vestavěnou VPN

Pixel 7. Telefony od Googlu mají vyhlazenější design, vylepšený foťák a vestavěnou VPN

** Nová generace vylepšuje loni nastolený design ** Vylepšily se foťáky, hlavně u modelu Pro ** Google nabídne 5 let funkčních i bezpečnostních aktualizací

Jan Láska
Vlajková loďPixel
Na obzoru je přepracovaná mobilní aplikace Google Home. Těšte se na automatizaci a brzy i na editor skriptů

Na obzoru je přepracovaná mobilní aplikace Google Home. Těšte se na automatizaci a brzy i na editor skriptů

** Google brzy vydá vylepšenou verzi aplikace Google Home ** Přibude záložka oblíbených zařízení i automatizace ** Editor skriptů ve stylu Taskeru dorazí až příští rok

Martin Chroust
Chytrá domácnostMobilní aplikace