10 věcí, které byste měli udělat, než vyrazíte fotit s novým digitálem

10 věcí, které byste měli udělat, než vyrazíte fotit s novým digitálem

Nový fotoaparát je pro mnoho z nás hračkou, která si zaslouží perfektní péči aby nás mohla svými výkony těšit pokud mono co nejdelší dobu. Ovšem nový digitál s sebou nese také nové funkce, ergonomii a ovládání, které není radno podceňovat.

Jakmile si pořídíme nový fotoaparát, je to pro nás svátek a nejraději bychom fotografovali všechno a všude. Ovšem, zvláště pro fotografy, kteří jsou méně zkušení a sáhnou po pokročilém modelu zrcadlovky nebo bezzrcadlovky, může být ovládání až příliš složité. 

Většina pokročilých fotoaparátů dnes nabídne obrovské množství funkcí, které leckterý fotograf ani nemá šanci využít. Na druhou stranu základní princip tvorby fotografie jsou stále stejné a práce s clonou, časem a citlivostí je stěžejní pro jakýkoli model digitálu a pro jakýkoli žánr.

Není tedy třeba využívat všech funkcí, jimiž disponuje nový digitál, důležité však je naučit se jej ovládat tak, aby vás velké množství funkcí nezdržovalo při tvorbě. A to se bohužel mnohdy stává kamenem úrazu, protože (především začátečníci) mají v tomto směru větší mezery.

Fotograf Caleb Pike přesně pro tyto začínající uživatele připravil přehled doporučení, která v průběhu fotografické praxe sesbíral.

1. Používejte návod k digitálu

Prakticky nikdo v současné době již návody nečte a onu knížečku kde je vše popsáno strohým jazykem obvykle hledáme až tehdy, když jsme vyzkoušeli vše, co nás napadá a digitál stále nechce fungovat podle našich představ. Mimo jiné i nám se osvědčilo hned při nákupu digitálu pročíst návod od začátku do konce a seznámit se se všemi ovládacími prvky a funkcemi.

A to ani ne tak proto, abychom je mohli využívat, ale spíše proto, abychom věděli kde najít a upravit funkci, kterou jsme například nedopatřením zapnuli a přístroj se následně nechová podle našich představ. Čtení tlustého manuálu je sice obří nuda, ale rozhodně vám pomůže v rychlejší orientaci.

2. Projděte si menu aparátu

Detailní „proklikání“ kompletní nabídkou fotoaparátu je dobré taktéž udělat před prvním focením. Jednodušeji se pak budete orientovat v nastavení a především nebudete tápat při hledání některých banálních funkcí. Většina pokročilých modelů má sice pokročilé ovládání s množstvím tlačítek přímého přístupu, ale ne vždy je vše dané podle našich představ.

3. Upravte si ovládání

Moderní fotoaparáty nabízejí minimálně dvě až tři i tlačítka, jimž můžete přidělit libovolnou funkci z široké nabídky těch dostupných. Díky tomu pak bude práce s aparátem zase o chlup pohodlnější a rychlejší. Kupříkladu u nižších modelů zrcadlovek Nikon najdete funkční tlačítko, jemuž je přiřazeno nastavení samospouště nebo dálkové odpálení spouště, v menu jej ale můžete změnit tak, že s jeho pomocí rychle zvolíte hodnotu citlivosti, což je určitě praktičtější zkratka.

4. Zvolte vhodnou paměťovou kartu

Paměťové karty se již cenově dostaly na úroveň dříve používaných kinofilmů a mnohdy i níže. Přesto však není vhodné na kartě příliš šetřit, a to zvlášť v případě, kdy se rozhodnete točit video nebo se věnovat sportovní a wildlife fotografii, kde budete používat rychlé sériové snímání.

V takových případech určitě oceníte paměťovou kartu s rychlým zápisem dat. Nejinak je tomu i s kapacitou – pro video a série volte klidně větší kartu, pro ostatní žánry bychom doporučovali spíše několik karet s menší kapacitou – vyhnete se tak problémům v případě poškození karty – jednak můžete použít další a pokud již na ní byly fotografie, rozhodně nepřijdete o všechny, máte-li data na více kartách.

5. Otestujte si citlivost

Fotografování ve zhoršených světelných podmínkách je náročné nejen na vybavení fotografa, ale především se neobjede bez zvýšení citlivosti fotoaparátu. A právě v tento okamžik se začíná lámat chleba – pokud totiž nevíte, jak se váš digitál bude chovat při vysoké citlivosti, těžko zvolíte tu optimální, při níž ještě nebude obraz zásadně degradovaný.

Vyzkoušejte různé citlivosti při různých scénách (ideálně tmavší a světlejší) a také prověřte různá nastavení redukce šumu – pozor také na to, že většina výrobců rozlišuje redukci šumu při vysoké citlivosti a redukci šumu při dlouhé expozici. První jmenovaná výrazně zasahuje do obrazové kvality na úrovni obrazového procesoru, druhá pak většinou odstraňuje tzv. hot pixely.

6. Vyzkoušejte obrazové profily

Nastavení obrazového procesoru, který má na starosti zpracování surových dat ze snímače, je možné ovlivnit celou řadou funkcí. Obrazové profily jsou jednou z nich – určitě můžete vyzkoušet jejich vliv na fotku, doporučujeme však spíše ponechat profil neutrální nebo standardní, které nemají příliš velký vliv na zpracování fotografie a další úpravy realizovat v počítači, kde nad nimi máte mnohem větší kontrolu.

7. Nezapomeňte na příslušenství

Jestliže se nebudete věnovat natáčení videa, pak zřejmě nebudete příliš mnoho příslušenství potřebovat. Minimem by však měly být doplňky pro čištění digitálu (balonek, štěteček, hadřík na optiku...), filtry dle potřeby a mnoha uživateli podceňovaná fotobrašna pro transport.

8. Nastavte si zobrazení displeje

Jas displeje je společně s korektním zobrazením barev stěžejním parametrem – jas by měl být takový, abyste byli schopni rozeznat jednotlivé odstíny šedé barvy na testovacím obrazci. V případě barevnosti bude postup obdobný – barvy by měly být co nejvíce podobné těm na testovací fotografii.

9. Otestujete expozici

Ačkoli již mají všechny digitály vestavěný expozimetr, jeho měření nemusí být vždy zcela přesné a je třeba s tím počítat a případně upravit nastavení fotoaparátu. Velmi důležité je při tomto kroku vyzkoušet také rozdíl mezi jednotlivými režimy měření světla – někde totiž najdete tři a jinde čtyři – nejčastěji budete pracovat s celoplošným a bodovým měřením expozice, podle typu snímané scény.

10. Vyzkoušejte fotoaparát v terénu

Jedna věc je samozřejmě nastavit a otestovat si fotoaparát v domácích podmínkách, jiná pak v terénu, kde se přeci jen více přiblížíte reálné situaci. Zaměřte se v takovém případě na výdrž baterie, rychlost snímání s různými kartami, zvukové projevy, spolehlivost ostření s vypnutým pomocným paprskem autofokusu apod.

Čím náročnější nasazení pro zkušební fotografování zvolíte, tím více se toho můžete o novém digitálu dozvědět a upravit si jeho nastavení pro vše potřeby.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud