11
Fotogalerie

10 tipů na příslušenství k digitálu [Vánoce 2012]

Obdarovat fotografa může být levnou ale i zatracení drahou záležitostí. Poradíme vám, co všechno můžete pod stromeček nadělit.

Prakticky každý, kdo pracuje s digitálním fotoaparátem, nějakým způsobem upravuje pořízené snímky. Ať už je to jen mírné doladění kontrastu anebo se zabývá komplexnějšími retušemi, neobejde se fotograf bez vhodného programu pro úpravu či správu fotografií.

U většiny digitálních fotoaparátů najdete pouze základní příslušenství v podobě baterie a nabíječky, pokročilejší kompakty, bezzrcadlovky a zrcadlovky mívají přibalen i software pro práci s RAW daty. Pokud byste však hledali nějaký komplexnější program, pravděpodobně jej u žádného z digitálů nenajdete.

Některé odkazy na produktech uvedených v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu CZC.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme přidali až dodatečně.


Zoner Photo Studio 15

cena: 1 499 Kč verze PRO

ZPS15_1.jpg 

Aktuální verze jednoho z nejrozšířenějších programů pro správu a editaci digitálních fotografií nese pořadové číslo 15. Jak je dobrým zvykem, tak Zoner Software připravil pro letošní rok několik dílčích změn a novinek. Tou asi nejviditelnější je simulace tilt-shift objektivu, díky novému efektu tak můžete pracovat se selektivní hloubko obrazu a velmi snadno vytvářet fotografie v trendy úpravě. Podrobněji jsme se se Zoner Photo Studiu 15 věnovali v samostaném článku při jeho uvedení.


Adobe Photoshop Elements 11

orientační cena: 2 400 Kč

elements.jpg 

Zřejmě největší konkurence českému Zoner Photo Studiu v letošním roce dozrála do jedenácté verze. Adobe Photoshop Elements 11 již svým názvem odkazují ke staršímu a profesionálnímu sourozenci Adobe Photoshopu. Oproti němu nabídne software ořezanou funkčnost a také omezené množství nástrojů. V zásadě však tento program bohatě stačí i pro pokročilejší úpravy fotografií. Podrobněji jsme program testovali v říjnu.


Adobe Photoshop Lightroom 4

orientační cena: 3 490 Kč

adobe-photoshop-lightroom-4-1.jpg 

Photoshop Lightroom 4 je upgradem předchozí verze a přináší opět několikero vylepšení. Program využijí především ti, kdo fotografují do RAWu, neboť dlouhodobě patří mezi nejlepší konvertory na trhu. Společně s možností používat zásuvné moduly pro Adobe Photoshop se tak Lightroom stává univerzálním a mocným nástrojem pro práci s fotografiemi.

Článek pokračuje v další kapitole

Pokračování 2 / 3

Batohy a brašny

Každému kousku fototechniky by měla být věnována náležitá péče především při přenášení a cestování. V závislosti na tom, kolik techniky používáte a také jakému žánru fotografie se věnujete, byste měli vybírat i batoh nebo brašnu.


Kata Marvel IX-40 DL

orientační cena: 950 Kč

kata.jpg

Pod exotickým označením Marvel IX-40 najdete malé pouzdro známého výrobce Kata, které spadá do řady D-Light. Specifikem pouzdra je to, že je určeno především pro kompakty s výměnnými objektivy, jako je řada Olympus PEN, Sony NEX anebo Samsung NX. Konstrukce pistolové brašny je přizpůsobena fotoaparátům, které nemají objektiv uprostřed těla, takže se v ní lépe usadí. Velmi praktické je také malé pouzdro ve spodní části, určené pro uložení drobného příslušenství anebo pro objektiv typu pancake.


Lowepro Nowa 170 AW

orientační cena: 1 400 Kč

lowepro.jpg

Lowepro patří mezi tradiční výrobce fotobrašen a dlouhodobě se při používání potvrzuje, že tyto výrobky jsou promyšlené a kvalitně zpracované. Model Nowa 170 AW je třetím nejmenším z produktové řady Nowa a patří k univerzálně použitelným fotobrašnám. Dovnitř naskládáte digitální zrcadlovku s objektivem, další až dva objektivy, blesk a příslušenství k fotoaparátu. Vnitřní uspořádání přepážek je možné měnit podle aktuálních potřeb, přepážky jsou navíc z jemného materiálu pro lepší ochranu techniky. Součástí brašny je také pláštěnka.


Tamrac Velocity 7x

orientační cena: 1 200 Kč 

tamrac.jpg 

Batoh kombinovaný s brašnou je určen pro všechny sportovní nadšence, batoh má jeden ramenní popruh, který usnadňuje rychlý přístup k technice. Pokud cestujete máte batoh na zádech a případně jej fixujete bederním pásem proti posunu. V okamžiku, kdy potřebujete vyndat fotoaparát, jednoduchým pohybem přesunete batoh ze zad na břicho a technika je přístupná. Praktické je otevírání směrem od těla, které zamezí vypadení fotoaparátu. Batoh pojme zrcadlovku s nasazeným objektivem, dva další objektivy, blesk a drobné příslušenství.


Lowepro Pro Trekker 600 AW

orientační cena: 9 990 Kč

lowepro_600.jpg

Pro ty, kdo mají velké množství techniky a často absolvují různé expedice, je ideální fotobatoh, který pojme kompletní vybavení a je bezpečně jej ochrání před poškozením. Batoh Pro Trekker 600AW má samostatné pouzdro na notebook a hlavní komora pak pojme tělo profesionální zrcadlovky s nasazeným objektivem až 600 mm, dále do něj můžete uložit až dvě další zrcadlovková těla, sedm objektivů, dva blesky, řadu drobného příslušenství, na boční straně je pak místo pro uchycení stativu.

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 3 / 3

Stativy

Stativ je jedním ze základních doplňků každého fotografa, především pak těch, kteří fotografují krajinu anebo se věnují makrofotografii. Základem spolehlivého stativu je jeho pevnost a vhodná kombinace se stativovou hlavou.


Velbon GEO N730

orientační cena: 12 290 Kč

velbon.jpg 

Profesionální stativ z karbonových vláken je ideální pro všechny náročné uživatele. Karbon v sobě kombinuje nízkou hmotnost, výbornou odolnost vůči vibracím a také vůči tepelným změnám. Středová tyč je dělitelná, takže umožňuje dosáhnout velmi malé výšky nad zemí, například pro makrofotografii


Manfrotto 190XPROB + Manfrotto 804 RC2

orientační cena: 5 600 Kč

manfrotto.jpg manfrotto_1.jpg

Kombinace osvědčeného hliníkového stativu 190XPROB a hlavy 804 RC2. Stativ má otočnou středovou tyč a nohy stativu je možné nastavit do různých poloh společně s jejich aretováním. Třícestná hlava je idální pro všechny fotografické příležitosti, protože umožňuje nastavit prakticky jakoukoliv polohu fotoaparátu.


Joby Gorillapod SLR Zoom

orientační cena: 1 400 Kč

gorillapod.jpg 

Ministativ určený pro digitální zrcadlovky s hmotností do 3 kilogramů je ideální všude tam, kde není možné klasický stativ použít. Tři ohebné nohy složené z řady půlkulových segmentů umožňuji přichytit stativ prakticky kamkoliv. Malá velikost i nízká hmotnost rozhodně nezatíží vaši fotobrašnu, možnosti jak a odkud fotit však výrazně narostou.

Určitě si přečtěte

Články odjinud