Focení ohňostrojů není pro každého. Vyžaduje trpělivost a do značné míry také ovládnutí fotografické techniky, s níž se nesžije každý. S našimi radami byste to ale mohli zvládnout.
Tradiční silvestrovské ohnivé představení nás čeká ve většině větších i menších měst, a to jak v podobě oficiálních novoročních ohňostrojů, tak v podobě těch menších soukromých. Jejich fotografování však není zcela jednoduché, pokud chcete dosáhnout opravdu dobrých výsledků.
1. Použijte stativ
Tak jako v každé situaci za zhoršených světelných podmínek, kde komponujete v podstatě statický záběr, použijte stativ, anebo fotoaparát umístěte na dostatečně pevnou podložku. Focení ohňostrojů už z podstaty té, že potřebujete, aby oheň ve vašem záběru vymaloval patřičný efekt, vyžaduje delší expoziční čas. Okolí ohňostroje přitom nechcete rozmazat nežádoucím pohybem.
2. Kompozici naplánujte předem
Ohňostroj nevzniká jen tak, má obvykle svoji pevnou základnu (pokud není odpalován třeba z lodi), takže lze poměrně přesně odhadnout, v jakém místě vašeho záběru se světelné efekty projeví. Jelikož po zapálení rozbušky už čas velmi kvapí, je proto dobré si vše naplánovat předem a do záběru dostat i kus promyšlené kompozice, která pracuje i s okolní krajinou nebo architekturou. Myslete na to ve chvíli, kdy budete hledat místo pro stativ a fotoaparát.
3. Nastavení fotoaparátu
Nezkušení fotografové a uživatelé kompaktů se pravděpodobně rozhodnou spolehnout na automatiku – snímací režim „Ohňostroj“ najdeme v nabídce mnoha dnešních fotoaparátů. Ti, kteří si troufnou na manuální nastavení, však budou mít jistější, že se jim podaří vytvořit opravdu podařené snímky podle jejich představ. Ať už tedy používáte jakýkoliv fotoaparát, zvolte raději manuální režim a potřebné hodnoty nastavte ručně.
4. Clona
Vzhledem k tomu, že ohňostroje od vás budou asi poměrně daleko, nebude mít valného smyslu pokoušet se cokoliv tvořit s malou hloubkou ostrosti. Jistější bude ostře prokreslená celá scéna. Toho dosáhnete nastavením clony počínaje hodnotou 8 a výš.
5. Rychlost závěrky
Nastavení delšího času zajistí zachycení světelných efektů v dostatečném rozsahu. Nejvhodnější je v tomto případě tzv. bulb režim, dostupný u celé řady fotoaparátů, který funguje tak, že je záběr exponován po celou dobu, po kterou držíte stisknutou spoušť. Není tedy potřeba nastavovat předem konkrétní čas expozice. Ideální postup je ten, kdy spoušť zmáčknete ve chvíli vystřelení projektilu do vzduchu a pustíte teprve tehdy, až se „květ“ ohňostroje dostatečně rozvine a začíná pohasínat.
6. Blesk a ISO
Ani jednu z těchto skvělých pomůcek pro focení při malém osvětlení zde nevyužijete. Zcela samozřejmé je nevyužití blesku, který by při focení ohňostroje napáchal víc škody, než užitku. Na některých aparátech jej budete muset předem ručně deaktivovat. Hodnotu ISO pak volte při spodní hranici možného – není důvod jít nad 100 až 200, pokud nechcete mít v záběrech zbytečný šum.
7. Šířka záběru
Nejjistějším řešením je nastavit ohnisko tak, aby do něj zapadla celá fotografovaná scéna včetně prostoru, v němž očekáváme výskyt ohňostrojů. Tedy dostatečně širokoúhlý záběr s velkou hloubkou ostrosti. Ti zkušenější si mohou samozřejmě ohňostroj „zůmnout“ a fotit jeho detaily, je to ale velká loterie s nejistým výsledkem.
8. Na co ostřit?
Těžko můžete ostřit na objekt, který ve chvíli, kdy fotoaparát připravujete, neexistuje. Vidíte však pravděpodobně odpalovací platformu, takže můžete zaostřit na vzdálenost podle ní, případně na jiný objekt, který se odhadem nachází ve vzdálenosti budoucího ohňostroje. Jakmile objektiv na tuto délku zaostříte, přepněte jej do manuálního režimu, čímž zaostření „uzamknete“.
9. Použijte dálkovou spoušť
V kombinaci s dlouhým časem nejen v bulb režimu oceníte dálkovou spoušť, drátovou či bezdrátovou, která vám umožní fotoaparát odpalovat a přitom s ním nijak nepohnout. Jestliže tuto praktickou pomůcku nevlastníte a nehodláte do ní investovat ani těch pár stokorun, co stojí, zkuste se spolehnout na dvouvteřinovou (nebo obdobnou) samospoušť.
10. Kouř
Na závěr tip pro ty, kdo chtějí, aby jejich snímky ohňostrojů působily co nejčistším dojmem – v takovém případě se snažte vyfotit co nejvíc efektů v počátcích ohňostroje. S jejich rostoucím počtem se totiž okolní atmosféra poměrně rychle znečistí vznikajícím kouřem. Na druhou stranu i ten lze jistě kreativně uchopit a využít.