10 tipů, jak uspět při prodeji snímků do fotobanky

10 tipů, jak uspět při prodeji snímků do fotobanky
Kdo už někdy zkoušel zpeněžit své obrázky ve fotobance, zjistil možná, že projít schvalovacím procesem administrátorů nemusí být vůbec jednoduché.

Ani v případě, že vaše fotografie schvalováním projde, neznamená to, že se bude dobře prodávat, čímž by splnila svůj účel. Ve spolupráci s odborníky z fotobanky Pixmac.cz jsme proto připravili desítku rad, díky kteým bude vaše cesta vstříc vysněným výdělkům jistější.

Co je tedy nutné udělat, aby vaše obrázky splňovaly všechny požadavky co nejlépe a měly tak co největší naději na úspěch?

1. Technická kvalita je základ

Na prvním místě je v každém případě technická kvalita. Ač se to může zdát zcela samozřejmé, stále poměrně velké procento autorů nahrává obrázky, které jsou neostré, zrnité nebo špatně osvětlené. Je ale zřejmé, že žádná fotobanka nebude prodávat nekvalitní snímky.

Před náhráním obrázku na fotobanku si tedy pořádně prohlédněte fotku v originální velikosti (100% zobrazení) a zkontrolujte, zda je ostrá ve všech očekávaných místech (samozřejmě neostrost nevadí tam, kde je to evidentní umělecký záměr), zda nejsou speciálně velké plochy příliš zrnité (nebe, voda) a zda se neobjevují žádné další vady (například chromatická aberace na stranách fotografie). Jen perfektně technicky provedená fotografie má šanci na úspěch.

Klepněte pro větší obrázek 
Při výběru snímků pro fotobanky vybírejte pouze ty skutečně kvalitní

2. Hlídejte si povolené formáty

Dalším kritériem pro akceptování obrázku fotobankou je jeho formát. Pokud se jedná o fotografie, většinou je požadován formát JPEG, spíše výjimečně pak TIFF. U vektorových ilustrací to bývá různé, nejčastěji přijímané formáty jsou SVG a EPS, některé fotobanky si ale poradí s jakýmkoliv vektorovým formátem.

Vektory jsou však zrádné tím, že pokud jsou vytvořeny v nových verzích softwaru jako například Adobe Illustrator, ve starších verzích nepůjdou otevřít. Doporučuje se tedy soubory ukládat jako co nejstarší verzi. Ta sice nemusí podporovat některé drobné úpravy, ovšem vyhnete se problémům, kdy si někdo zakoupí váš obrázek, nebude s ním moci pracovat a bude požadovat své peníze zpět.

3. Je váš snímek dost velký?

Důležitá je i velikost snímku. Fotobanky obvykle přijímají fotografie s rozlišením 3 nebo 4 megapixely a výše. Někdy bývá omezena velikost souboru (ta se týká i vektorových ilustrací) – na 30 nebo 50 MB. Konkrétní podmínky je však potřeba si ověřit u dané agentury.

4. Přiložte „model release“

Pokud jsou na snímku rozeznatelní lidé, je nutno doložit tzv. model release dokument – souhlas fotografované osoby s prodejem snímku. Platí, že dokument musí být přiložen pro každou osobu na obrázku – tedy stejný počet dokumentů jako osob. Týká se to i malých dětí – za ně podepisují dokument jejich zákonní zástupci.

Občas autoři nahrávají i velice staré naskenované fotografie, přičemž osoby na snímcích jsou již po smrti. V takovém případě lze připojit prohlášení, že je osoba po smrti a případně podpis dědice jako souhlas s distribucí obrázku.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud je na fotografiích zachycena jakákoliv osoba, musíte disponovat jejím
písemným souhlasem, tzv. model release, abyste se snímky mohli jakkoliv nakládat
 

5. Kdy je potřeba „property release“?

Podobný dokument je potřeba doložit i u předmětů, které podléhají vlastnictví. Typicky se jedná o auta s viditelnou SPZ, moderní budovy nebo výtvarné předměty. SPZ se dá vyretušovat, ale u budov je nutno si vždy zjistit, zda je možno jejich obrázky prodávat. Tyto informace se obvykle dají najít na stránkách majitele nebo třeba na Wikipedii. Příkladem může být třeba Eiffelova věž – její obrázky pořízené za dne můžete prodávat bez omezení, pokud byste ale chtěli zpeněžit obrázek osvětlené věže ve tmě, musíte nejprve získat povolení od Paříže.

6. Pozor na copyright

Na obrázcích určených k prodeji není možné zachycovat loga nebo design, který podléhá copyrightu. Toto omezení je poměrně zrádné – logo se nesmí objevit ani na oblečení modelů nebo na obchodu, který je součástí panoramatu města. Samozřejmě si můžete pomoci citlivou retuší. Kromě log ale nesmí být zobrazeny ani předměty, jejichž design je licencovaný. Obvykle se jedná o produkty významných značek, jako například notebooky a telefony Apple, hračky z Lega nebo motocykly Harley-Davidson.

Začíná vám z toho jít hlava kolem? Pak vězte, že administrátorům při schvalování taky. Už ale končíme se zákazy a začneme s doporučeními.

7. Klíčová slova ve správném jazyce

Různé fotobanky mají různé požadavky na jazyk, v němž mají klíčová slova být. Speciálně mezinárodní agentury často požadují klíčová slova v angličtině. Důvod je jednoduchý – vyhnout se chybám při automatickém překladu. Zjistěte si tedy, v jakém jazyce konkrétní agentura klíčová slova přijímá.

Klepněte pro větší obrázek 
Ani ta nejkvalitnější fotografie nedostane šanci,
pokud jí nebudou správně přiřazena klíčová slova

8. Čím více klíčových slov, tím lépe? Běžný omyl

Mnoho uživatelů si myslí, že čím více klíčových slov (i jen vzdáleně souvisejících s obrázky) přidají, tím častěji se jejich snímky objeví ve výsledku vyhledávání a tím více prodejů budou mít. Není to ale zcela pravda. Určitě je výhodou vkládat například více synonym pro jeden výraz a co nejlépe popsat vše, co se na obrázku objevuje. Na škodu není ani nálada nebo pocit, který z obrázku vyzařuje. Ovšem používání velkého množství klíčových slov je spíše na škodu.

Pokud se váš obrázek bude zobrazovat na nesouvisející vyhledávaný výraz, zhoršuje se tím relevance vyhledávání a uživatel může odejít znechucen tím, že nenašel co hledal (nebo našel co nehledal). Některé fotobanky obrázky s nerelevantními klíčovými slovy penalizují ve vyhledávání, jiné vrací k opravě nebo dokonce mažou.

9. Co tedy jsou relevantní klíčová slova?

Zatím neexistuje žádný standard, který by toto stanovil. Každá fotobanka je jiná a očekává trošku jiná klíčová slova. Obecně platí, že by se mezi nimi mělo objevit vše, co na obrázku reálně najdete a hraje to významnou roli. Nemá smysl tedy přidávat slovo „tráva“, pokud se objevuje jen kdesi v růžku.

Popište všechny výrazné předměty. Doplňte nálady a pocity, které z obrázku dýchají. Jednotlivé barvy se hodí, pokud je celý obrázek laděn do stejné barvy – jinak nemá smysl vypisovat všechny barvy, které se na obrázku vyskytují.

Speciální důraz dávejte na obrázky osob: popište jejich věk (batole, senior), barvu vlasů (blond, bruneta), typ postavy (sportovní), vzhledový typ (elegantní, sexy) atd. Často se totiž vyhledávají konkrétní typy lidí.

10. Mějte po ruce slovník synonym a využijte i častých překlepů

Využijte slovník synonym a zadejte všechna slova stejného významu – každý může používat jiné výrazy na popsání toho samého. A můžete přidat i překlepy, pokud se jedná o častou chybu.

Když se vrátíme k příkladu s Eiffelovou věží, dá se očekávat, že poměrně velké procento lidí zadá „Eifelova“ pouze s jedním „f“. Využijte toho. A pokud vás už nic nenapadá, klidně opisujte. Najděte si mezi již přijatými snímky k prodeji nějaký, který je podobný tomu vašemu. Podívejte se, jaká klíčová slova u něj jsou – a inspirujte se.

Pokud dodržíte všechna výše uvedená pravidla, velmi tím zvýšíte pravděpodobnost na přijetí obrázku fotobankou k prodeji. Ovšem k tomu, aby se vaše snímky dobře prodávaly, ještě potřebujete druhou polovinu úspěchu – dobře vybrané téma a pěkně provedenou, nápaditou fotografii. O tom si povíme více v dalším článku. Máte-li jakékoliv dotazy ohledně technických záležitostí nebo přidávání klíčových slov, ptejte se v komentářích.

Témata článku: Fotografický software, Fotoškola


Utajovaný a nakonec zrušený. Podívejte se na systém Andromeda OS, na němž měl běžet Microsoft Surface Duo

Utajovaný a nakonec zrušený. Podívejte se na systém Andromeda OS, na němž měl běžet Microsoft Surface Duo

** Microsoft chtěl Surface Duo původně vydat s vlastním systémem ** Vypadal jako Windows Phone, přezdívalo se mu Andromeda OS ** A na prototypu můžete vidět, jak systém vypadá v praxi

Martin Chroust
PrototypWindows
Elden Ring hlásí hotovo. V nové prezentaci ukazuje další záběry z hraní

Elden Ring hlásí hotovo. V nové prezentaci ukazuje další záběry z hraní

Už jen měsíc nás dělí od vydání očekávané novinky od studia FromSoftware. Spekulace o dalších odkladech se naštěstí nenaplnily.

Martin Nahodil
Datum vydáníElden Ring
Horizon: Forbidden West bude mít jeden konec. Hráč ale může ovlivnit některé události

Horizon: Forbidden West bude mít jeden konec. Hráč ale může ovlivnit některé události

První letošní exkluzivita PlayStationu vychází už za pár týdnů a z Guerrilla Games k nám stále proudí nové informace. Tentokrát ohledně zakončení příběhu.

Martin Nahodil
Horizon: Forbidden WestPS5Exkluzivita
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Samsung mění pravidla hry. Řady Galaxy S a Galaxy Note se v únoru spojí v jeden celek

Samsung mění pravidla hry. Řady Galaxy S a Galaxy Note se v únoru spojí v jeden celek

** Král je mrtev, ať žije král! ** Řada Galaxy Note skončila, její odkaz však přebere řada Galaxy S ** Už v únoru se obě modelové řady spojí v jeden celek

Martin Chroust
UnpackedGalaxy
Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Stejně aktivně, jako Activision vymýšlí obranu proti hackerům vymýšlí i hackeři nové způsoby, jak zatopit normálním hráčům.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale
Šifrování je pro pedofily, teroristy a mafiány. Britská vláda brojí proti end-to-end šifrování v komunikačních aplikacích

Šifrování je pro pedofily, teroristy a mafiány. Britská vláda brojí proti end-to-end šifrování v komunikačních aplikacích

** Britská vláda brojí proti end-to-end šifrování ** Argumentuje, že šifrování je pro pedofily, teroristy a mafiány ** Spustila proto reklamní kampaň za 14,6 milionů korun

Karel Kilián
Velká BritánieŠifrováníFacebook
Desmondova trilogie Assassin

Desmondova trilogie Assassin's Creed měla původně končit cestou do vesmíru

V průběhu vývoje se u her častokrát mění spousta věcí a jinak tomu nebylo ani v případě Assassin's Creed.

Martin Nahodil
Assassin's Creed
Battlefield 2042 je pro EA zklamáním. Zvažuje přechod na free-to-play model

Battlefield 2042 je pro EA zklamáním. Zvažuje přechod na free-to-play model

Poslední díl série Battlefield na tom není zrovna nejlépe. Zklamáním není jen pro hráče, ale i pro samotné vydavatelství.

Martin Nahodil
Battlefield 2042Spekulace
První benchmarky jsou tady. Jak na tom bude Exynos 2200 ve srovnání se Snapdragonem 8 Gen 1?

První benchmarky jsou tady. Jak na tom bude Exynos 2200 ve srovnání se Snapdragonem 8 Gen 1?

** U Exynosu 2200 zatím neznáme takt ani jednoho z jader ** Dle benchmarků by CPU mohl mít výkon jako Snapdragon 888 ** U grafiky však čekejte dost výrazný náskok před konkurencí

Martin Chroust
Exynos 2200Snapdragon
V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

** Oppo Find X3 Pro se může opřít o unikátní mikroskopický objektiv ** Nabízí až 60× hybridní přiblížení těch nejmenších detailů ** Je to jediný telefon, který umí nafotit sochy v uchu jehly...

Martin Chroust
MikroskopMakro objektiv