18
Fotogalerie

10 nejlepších fotografů s iPhonem

iPhone způsobil revoluci nejen ve světě mobilních telefonů, ale také v oblasti fotografie. Pojďme se podívat, co s ním lze vyfotit

Jednou z hlavních výhod iPhonu je možnost použít jej jako jediné zařízení prakticky v celém procesu tvorby fotografie – od pořízení snímku, přes jeho úpravu až po velmi jednoduché publikování fotografií na webu.

Přehledný článek o tom, kdo a jak pracuje s iPhonem přinesl web Digital Photography School, kde jej publikoval autor knihy o fotografování iPhonem, Misho Baranovic. Článek vám proto přinášíme v české podobě.

Co všechno je možné s tímto zařízením dokázat si ukážeme na tvorbě deseti fotografů, kteří jej používají jako jeden z hlavních nástrojů svojí tvorby. Žánrově nejsou autoři nijak zásadně vymezeni a každý z nich se věnuje fotografii z podlišného úhlu pohledu. Mezi fotografiemi najdeme krajiny, portréty, přírodu, architekturu, dokumentární či reportážní a street fotografii.

Jim Darling – portrét

Jim Darling začal fotografovat před pětadvaceti lety kinofilmovým fotoaparátem. Postupem času dospěl do fáze, kdy je jeho hlavním nástrojem právě iPhone. Na něm si pochvaluje především možnost jednoduché editace fotografií za přispění řady aplikací, určených právě k tomuto účelu.

Jim-Darling_Bill-600x585.jpg 
Bill, foto: Jim Darling, zdroj:DPS
Jim-Darling_Teri-600x586.jpg 
Teri, foto: Jim Darling, zdroj: DPS

Robert-Paul Jansen – krajina

Robert-Paul Jansen je nizozemský fotograf, který s pomocí iPhonu vytváří krajinné fotografie s magickou atmosférou v okolí bydliště ve vesnici Gemonde. Proč se rozhodl pro iPhone? Fotoaparát v telefonu má neustále při ruce a v průběhu času naznal, že technická kvalita fotografií je dostatečná více než předpokládal.

Robert-Paul-Jansen_01-600x600.jpg 
There where fairies live, foto: Robert-Paul Jansen, zdroj: DPS
Robert-Paul-Jansen_03-600x450.jpg 
No need to look further for love, foto: Robert-Paul Jansen, zdroj: DPS
 

Benedicte Guillon – cestovatelská fotografie

Guillon patří mezi řadu cestovatelů, kteří obrážejí nejen okolí svého domova v Paříži, ale také řadu cizích krajin. Podle jeho vyjádření je iPhone ideálním nástrojem, protože mu pomáhá zachytit první okamžiky a atmosféru po příjezdu do nové lokality. Na iPhonu oceňuje především jeho kompaktní rozměry a nenápadnost při používání.

Benedicte-Guillon_eyup-istanbul_01-600x448.jpg 
Eyep - Istanbul, foto: Benedicte Guillon, zdroj: DPS 
Benedicte-Guillon_morocco_03-600x442.jpg 
Essaouira Station - Maroko, foto: Benedicte Guillon, zdroj: DPS

Kaisa a Stanley Breeden – příroda a wildlife

Dvojice fotografů pocházející z Queenslandu v Austrálii je známá především pro své detailní snímky přírody a zvířat.

GristleFern_KBreeden_03-600x600.jpg 
Gristle Fern, foto: Kaisa & stanley Breeden, zdroj: DPS

Richard "Koci" Hernandez – konceptuální fotografie

Richard Hernandez je multimediální umělec, který se zabývá jak fotografií, tak videem a pracoval patnáct let jako fotograf deníku San Jose Mercury News. První fotografii mobilem pořídil v roce 2007 a už tehdy viděl ve fotomobilech nemalý potenciál. Fotografování iPhonem je pro něj přitažlivé především pro jednoduchost sdílení, kdy se může o snímky podělit prakticky s celým světem.

Koci-01_We-shape-our-buildings-600x600.jpg 
We shape our buildings, foto: Richar Hernandez, zdroj: DPS
Koci-03_Depth-must-be-hidden-600x600.jpg 
Depth must be hidden, foto: Richar Hernandez, zdroj: DPS

Oliver Lang – street fotografie

Oliver Lang je původem ze Sydney a věnuje se primárně street fotografii. Na fotografování iPhonem ho zajímá především propojování tvořeného obsahu s lidmi.

Oliver-Lang-Photo_02_Floating-600x450.jpg 
Floating, foto: Oliver Lang, zdroj: DPS
Oliver-Lang-Photo_03_Newtown-600x450.jpg 
Newtown, foto: Oliver Lang, zdroj: DPS

Greg Schmigel – černobílá street fotografie

Schmigel je reportážní fotograf, který nezačal foti výhradně iPhonem, nicméně postupem času se stal telefon jeho hlavním pracovním nástrojem. Inspiraci hledá u starých fotografů různých žánrů. Narodil se v roce 1969 a velkou část života žije ve Washingtonu DC.

Greg-Schmigel-01_The-Conversation-600x448.jpg 
The Conversation, foto: Greg Schmigel, zdroj: DPS
Greg-Schmigel-02_The-Old-Rabbi-and-his-Keeper-600x450.jpg 
The Old Rabbi and his Keeper, foto: Greg Schmigel, zdroj: DPS

Klaudia Cechini – autoportrét

Polská fotografka Klaudia Cechini je jedna z mála, kdo se soustředí na autoportréty a snaží se jim dodat expresivní náladu. K fotografování iPhonem říká, že je to především snaha zachytit krátké každodenní momenty, které obvykle nejde vyjádřit slovy.

Klaudia_02-600x394.jpg 
Bez názvu, foto: Klaudia Cechini, zdroj: DPS
Klaudia_03-600x449.jpg 
Bez názvu, foto: Klaudia Cechini, zdroj: DPS

AikBeng Chia – dokument

Singapurský fotograf se snaží zachycovat dění na ulicích města ve dne i v noci, když hledá zajímavá místa, lidi a příběhy. Na iPhonu oceňuje především jeho kompaktnost a možnost být velmi nenápadným pozorovatelem. 

Shoot_15_Aik-Beng-Chia-Photos_C.jpg 
Will you still love me tomorrow, foto: AikBeng Chia, zdroj: DPS

Dan Cole – architektura

Dan Cole je Seattleský fotograf, který své fotografie pořízené iPhonem sdílí především na síti Instagram. Cole studoval institut umění v Seattlu a Washingtonskou univerzitu a jako umělec se živil 14 let. Fotografii se začel věnovat v roce 2005 a patří mezi stálé uživatele Instagramu.

Dan-Cole_01-600x600.jpg 
Bez názvu, foto: Dan Cole, zdroj: DPS
Dan-Cole_03-600x600.jpg 
Bez názvu, foto: Dan Cole, zdroj: DPS

Určitě si přečtěte

Články odjinud