10 ikonických fotografií minulého desetiletí podle Canonu

14. září 2015
TWEET SDÍLET
Na oslavu 10. výročí fotoaparátů řady EOS 5D spojil Canon své síly s agenturou Getty Images a vybral 10 snímků, které nejlépe vyprávějí příběh uplynulého desetiletí. Pojďte si tyto fotografie prohlédnout s námi.

Při pohledu na většinu z deseti zveřejněných snímků budete mít pocit, že jste je již někde viděli. A vaše tušení bude správné. Jedná se totiž o fotografie předních světových fotografů, které se objevily na stránkách významných periodik.

Mezi nejznámější patří TIME, National Geographic, The Guardian, Spiegel, The Times ad., a posbíraly řady prestižních ocenění. Podmínkou zařazení snímku do vítězného výběru bylo jeho pořízení zrcadlovkou Canon řady EOS 5D.

Vzhledem k tomu, že mají vybrané obrazy charakterizovat uplynulé desetiletí, není divu, že se jedná bez výjimky o reportážní fotografie, zaznamenávající ikonické okamžiky vztahující se k důležitým společenským problémům (potravinová krize v afrických zemích, pirátství v Somálsku), ekologickým otázkám (pytláctví v Keni), přírodním katastrofám (zemětřesení v Haiti) i válečným konfliktům (v Iráku, tzv. Arabské jaro).

John Moore, Arlington, USA, květen 2007

Klepněte pro větší obrázek
John Moore: Žena plačící u snoubencova hrobu

Snímek z arlingtonského vojenského hřbitova se stal symbolem ambivalentních pocitů americké veřejnosti, které vyvolávaly vojenské intervence Spojených států v krizových oblastech Blízkého východu, zejména Iráku a Afghánistánu. Jako takový se dostal na hlavní stránky prestižních světových periodik.

Rozhodující okamžik popisuje sám J. Moore: „…když jsem znovu procházel kolem, ležela na trávě nad hrobem své lásky, hladila chladný mramor a mluvila tiše do kamene…někdy to není akční fotografie z frontové linie, která nejvíce dojme."

Alvaro Ybarra Zavala, Kolumbie, listopad 2007

Klepněte pro větší obrázek
Alvaro Ybarra Zavala: Členky gerily FARC z Bloque Movil Arturo Ruiz

Tento snímek Zavala pořídil během dokumentování kolumbijské občanské války pro časopis TIME. Díky tomuto snímku, na němž jsou zachyceny dvě členky gerily FARC, a jeho zveřejnění v médiích po celém světě se tento 50 let trvající konflikt dostal do širšího povědomí.

A. Y. Zavala: „Tvrdost nádherných tváří Judithy a Isy jsou pravdivým svědectvím drsnosti jejich života poznamenaného kolumbijskou občanskou válkou." 

Veronique de Viguerie, Hobyo, Somálsko, říjen 2008

Klepněte pro větší obrázek
Veronique de Viguerie: Somálští piráti

Odvážná výprava dvou novinářek mezi somálské piráty, se všemi možnými riziky (v podobě únosu atp.) a konsekvencemi, přinesla kýžené ovoce. Obrazový dokument nechává nahlédnout do života nebezpečné komunity, jejíž činnost nebyla do té doby prozkoumána. Výsledná reportáž přestavovala milník v informování o tomto tématu.

Toby Smith, NP Masoala, Madagaskar, srpen 2009

Klepněte pro větší obrázek
Toby Smith: Malagský dělník kácející strom

Při pořizování této reportáže pracoval Toby Smith v utajení v kooperaci s vyšetřovateli pátrajícími po ilegálních těžařích ohrožených druhů stromů na Madagaskaru. Smithův příběh se poprvé objevil na stránkách německého časopisu GEO, odkud putoval do dalších významných světových periodik

T. Smith„Snímek není kritikou muže, který je na něm zachycen, ale pro mne je klíčovou a působivou vizuální součástí ve zdokumentování celého problému a konfrontování těch, kteří jsou na druhém konci tohoto dodavatelského řetězce, a také těch, kteří na tomto obchodu značně vydělávají."

Ed Ou, Mogadišu, Somálsko, duben 2010

Klepněte pro větší obrázek
Ed Ou: Ozbrojený chlapec

Snímek je vizuálním poselstvím poukazujícím na ožehavý problém verbování (mnohdy i násilného) dětských bojovníků do somálské armády. Fotografie se stala součástí dokumentů, na jejichž základě americká vláda a Rada bezpečnosti OSN vyzvala prozatímní somálskou vládu, aby ukončila zneužívání dětských vojáků.

Marco Di Lauro, Gadabedji, Niger, červen 2010

Klepněte pro větší obrázek
Marco Di Lauro: Maso ze zvěře

Až surrealistický snímek, jako „vystřižený" z obrazů Salvatora Dálího, vznikl jako součást reportáže o potravinové krizi v západoafrickém Nigeru. Výtvarně vytříbený obraz provizorních jatek v obci Gabadeji nabídl nový pohled na všeobecně diskutovaný problém. Poté co proběhl řadou světových médií, uzurpoval první příčku v soutěži World Press Photo (WPP) 2011. 

M. Di Lauro: „Pach, barvy, obloha, veškeré to maso visící kolem. Nikdy jsem nepřemýšlel nad skutečností, že prvním důsledkem hladomoru je smrt zvířat, po nichž poté následují lidské bytosti." 

Jonathan Torgovnik, Port-au-Prince, Haiti, leden 2011

Klepněte pro větší obrázek
Jonathan Torgovnik: Fort National, Haiti

Tento snímek by se dal nazvat „A život jde dál." Zachycuje hrající si chlapce na troskách haitského Fort National, které patřilo mezi nejvíce zasažené oblasti po silném zemětřesení v roce 2010.

J. Torgovnik„Pro mne tento snímek vypráví příběh houževnatosti lidí a vyjadřuje sílu ve tváři města, které prošlo zpustošením.“

Brent Stirton, Rezervace Ol Pejeta, Keňa, červenec 2011

Klepněte pro větší obrázek
Brent Stirton: Bílý nosorožec

Záběr jednoho z posledních bílých nosorožců střeženého ozbrojenou hlídkou vznikl na objednávku časopisu National Geographic jako součást rozsáhlejšího pátrání týkajícího se využívání zvířat na černém trhu s léčivy. Fotografie byla oceněna prvním místem v soutěži WPP 2012.

Laurent Van der Stockt, Damašek, Sýrie, duben 2013 

Klepněte pro větší obrázek
Laurent Van der Stockt: Povstalečtí bojovníci v Sýrii

Snímek zobrazující bojovníky Svobodné syrské armády v Jobaru během sarinového útoku vládních sil prezidenta Asada je součástí rozsáhlého dokumentárního materiálu, který kromě fotografií, videí zahrnoval například vzorky půdy zasažené bojovým plynem sarinem. Stal se jedním z důkazů, který následně pomohl ve vyjednávání vedoucím k likvidaci chemických zbraní v Sýrii. 

Dan Kitwood, Kos, Řecko, červen 2015

Klepněte pro větší obrázek
Dan Kitwood: Pakistánští imigranti, ostrov Kos

Problém masové migrace do Evropy v současnosti plní titulní strany všech periodik, stejně tak snímek Dana Kitwooda zachycující čtyři pakistánské uprchlíky připlouvající z Turecka na řecký ostrov Kos zaplavil obálky mnoha vlivných mezinárodních sdělovacích prostředků. Sám autor k fotografii říká:

„Jejich pocit štěstí při bezpečném přistání na evropském břehu byl očividný. Co potkalo tyto muže a zda se naplní příslib, ve který doufali, se s největší pravděpodobností nikdy nedozvím.“

Více informací k jednotlivým snímkům naleznete ZDE.

 

Témata článku: Kultura, Canon, Fotografové