µ-mini DIGITAL – elegantní drobeček od Olympusu

3. září 2004
TWEET SDÍLET
Modelová řada µ[mju] má za sebou už pěknou řádku modelů. Kinofilmové modely jsou samozřejmě postupně nahrazovány digitálními protějšky a tak není divu, že Olympus v současné době oznamuje nové mjučko s označením µ-mini DIGITAL.

Ve středu představil evropský Olympus na tiskové konferenci ve Frankfurtu nad Mohanem jeden z modelů, jenž si celosvětovou premiéru odbude na přelomu září a října o kousek dál, na kolínské Photokině.

Klepněte pro větší obrázek

Modelová řada mju byla, je a s největší pravděpodobností bude i nadále charakteristická dvěma základními rysy: velmi malými rozměry a také “all weather” úpravou – odolností proti stříkající vodě. Obojí nový model splňuje bez výhrad. Rozměry 95 × 55,5 × 27,5 mm při hmotnosti 115 gramů z něj dělají v pravdě kolibříka, kterého snese kapsa od košile bez problémů. Jak jsme si ale mohli vyzkoušet, µ-mini se i přes svoji “malost” vcelku dobře drží.

Klepněte pro větší obrázek
Zejména něžnému pohlaví µ-mini sluší nejvíce

Plastové tělo z velké části pokrývá kovové opláštění – můžete si vybrat jednu z šesti barev, která vám nejvíce padne do oka, případně bude ladit k oděvu či novému auťáku. Krytka objektivu je konstruovaná tak, že ve vypnutém stavu lícuje s povrchem těla.
Mju-mini nemá optický hledáček, jeho práci musí zastat 1,8” LCD displej typu Sunshine. Ve Frankfurtu jsme jej zkoušeli na plném slunci a dlužno dodat, že si svoje označení zaslouží – čitelnost je opravdu skvělá. V běžném prostředí navíc oceníte velmi ostrý a kontrastní obraz.
Zajímavě je navržen hlavní volič, který má podobu rýhovaného válečku v pravé horní části těla. Přepínání režimů focení/prohlížení/video pomocí palce pravé ruky je tak velmi rychlé a pohodlné. I přes malé rozměry je mjučko kromě mikrofonu vybavené také reproduktorem, takže natočené videosekvence v rozlišení 320 × 240 bodů si můžete přehrávat v aparátu i se zvukem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Jestliže se šetřilo na velikosti, výbava je solidní – obraz zachycuje dvojnásobný zoom 35–70 mm se světelností F3,5–4,9, který předává otisk skutečnosti na 4Mpx CCD snímač. Data v JPEG ukládá mjučko na xD kartu, napájení obstarává Li-Ion akumulátor.
Fotoaparát je koncipován jako expoziční automat doplněný třinácti motivovými programy. Ty jsou nyní spolu s přepracovaným designem menu zobrazovány i s náhledem charakteristické fotografie. Nebyl by to snad ani Olympus, aby jeho foťák neumožňoval bodové měření a režim supermakro – v tomto případě z minimální vzdálenosti 8 cm. Vyvážení bílé je kromě automatiky možné manuálně navolit ve čtyřech přednastavených hodnotách, uživatelská kalibrace chybí.
Mezi novinky ve funkcích patří zejména kalendář – zobrazení snímků v časové ose, které podporuje i nový software Olympus Master. Dlužno ale dodat, že jde o novou funkci pouze z pohledu Olympusu – například Casio kalendář využívá už delší dobu. V menu prohlížení najdete také netradiční filtr FishEye, který nafocený snímek patřičně “prohne” tak, aby imitoval záběr pořízený skutečným rybím okem.

Klepněte pro větší obrázek    Klepněte pro větší obrázek    Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek    Klepněte pro větší obrázek    Klepněte pro větší obrázek

Podle letmého osahání je zřejmé, že miniaturní mjučko velmi rychle nabíhá a jak se zdá, také docela rychle a spolehlivě zaostřuje. Zároveň to ale vypadá, že vestavěný blesk nebude mít dostatečný výkon, což ostatně ukazují i technické údaje výrobce. Přesnější informace vám však poskytneme až dostaneme fotoaparát k testování. První dojmy jsou však velmi příznivé, stejně jako cena pro český trh, která byla stanovena na 11 490 Kč. Fotoaparát by měl být na pultech na konci září.

Podrobné technické parametry

Témata článku: Technika, První pohled, Olympus, Digitální fotoaparáty Olympus na Heureka.cz


6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola