µ-mini DIGITAL – elegantní drobeček od Olympusu

3. září 2004
TWEET SDÍLET
µ-mini DIGITAL – elegantní drobeček od Olympusu
Modelová řada µ[mju] má za sebou už pěknou řádku modelů. Kinofilmové modely jsou samozřejmě postupně nahrazovány digitálními protějšky a tak není divu, že Olympus v současné době oznamuje nové mjučko s označením µ-mini DIGITAL.

Ve středu představil evropský Olympus na tiskové konferenci ve Frankfurtu nad Mohanem jeden z modelů, jenž si celosvětovou premiéru odbude na přelomu září a října o kousek dál, na kolínské Photokině.

Klepněte pro větší obrázek

Modelová řada mju byla, je a s největší pravděpodobností bude i nadále charakteristická dvěma základními rysy: velmi malými rozměry a také “all weather” úpravou – odolností proti stříkající vodě. Obojí nový model splňuje bez výhrad. Rozměry 95 × 55,5 × 27,5 mm při hmotnosti 115 gramů z něj dělají v pravdě kolibříka, kterého snese kapsa od košile bez problémů. Jak jsme si ale mohli vyzkoušet, µ-mini se i přes svoji “malost” vcelku dobře drží.

Klepněte pro větší obrázek
Zejména něžnému pohlaví µ-mini sluší nejvíce

Plastové tělo z velké části pokrývá kovové opláštění – můžete si vybrat jednu z šesti barev, která vám nejvíce padne do oka, případně bude ladit k oděvu či novému auťáku. Krytka objektivu je konstruovaná tak, že ve vypnutém stavu lícuje s povrchem těla.
Mju-mini nemá optický hledáček, jeho práci musí zastat 1,8” LCD displej typu Sunshine. Ve Frankfurtu jsme jej zkoušeli na plném slunci a dlužno dodat, že si svoje označení zaslouží – čitelnost je opravdu skvělá. V běžném prostředí navíc oceníte velmi ostrý a kontrastní obraz.
Zajímavě je navržen hlavní volič, který má podobu rýhovaného válečku v pravé horní části těla. Přepínání režimů focení/prohlížení/video pomocí palce pravé ruky je tak velmi rychlé a pohodlné. I přes malé rozměry je mjučko kromě mikrofonu vybavené také reproduktorem, takže natočené videosekvence v rozlišení 320 × 240 bodů si můžete přehrávat v aparátu i se zvukem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Jestliže se šetřilo na velikosti, výbava je solidní – obraz zachycuje dvojnásobný zoom 35–70 mm se světelností F3,5–4,9, který předává otisk skutečnosti na 4Mpx CCD snímač. Data v JPEG ukládá mjučko na xD kartu, napájení obstarává Li-Ion akumulátor.
Fotoaparát je koncipován jako expoziční automat doplněný třinácti motivovými programy. Ty jsou nyní spolu s přepracovaným designem menu zobrazovány i s náhledem charakteristické fotografie. Nebyl by to snad ani Olympus, aby jeho foťák neumožňoval bodové měření a režim supermakro – v tomto případě z minimální vzdálenosti 8 cm. Vyvážení bílé je kromě automatiky možné manuálně navolit ve čtyřech přednastavených hodnotách, uživatelská kalibrace chybí.
Mezi novinky ve funkcích patří zejména kalendář – zobrazení snímků v časové ose, které podporuje i nový software Olympus Master. Dlužno ale dodat, že jde o novou funkci pouze z pohledu Olympusu – například Casio kalendář využívá už delší dobu. V menu prohlížení najdete také netradiční filtr FishEye, který nafocený snímek patřičně “prohne” tak, aby imitoval záběr pořízený skutečným rybím okem.

Klepněte pro větší obrázek    Klepněte pro větší obrázek    Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek    Klepněte pro větší obrázek    Klepněte pro větší obrázek

Podle letmého osahání je zřejmé, že miniaturní mjučko velmi rychle nabíhá a jak se zdá, také docela rychle a spolehlivě zaostřuje. Zároveň to ale vypadá, že vestavěný blesk nebude mít dostatečný výkon, což ostatně ukazují i technické údaje výrobce. Přesnější informace vám však poskytneme až dostaneme fotoaparát k testování. První dojmy jsou však velmi příznivé, stejně jako cena pro český trh, která byla stanovena na 11 490 Kč. Fotoaparát by měl být na pultech na konci září.

Podrobné technické parametry

Témata článku: Technika, První pohled, Olympus

Určitě si přečtěte

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

4 Petr Březina

Petr Březina
ZeissKompaktní fotoaparáty
Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

15 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zoner Photo StudioSoftware
Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola