57
Fotogalerie

Nikon Coolpix P100: test digitálního fotoaparátu

Hledáte kvalitní ultrazoom na cesty? Výjmečně velký rozsah objektivu, 26× zoom (26–678 mm) nabízí novinka od Nikonu.

Zajímavých kompaktních ultrazoomů na cesty s ohniskovým rozsahem kolem destinásobku najdete na trhu velký výběr. Nás však zaujal fotoaparát s výjimečně velkým 26násobným rozsahem ohnisek od Nikonu. Nabízí nejen velký rozsah, ale také rychlé sériové snímání a Full HD video.

Nikon COOLPIX P100 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Základní parametry

  • snímač: 1/2,3", CCD 10,6 Mpx (celkem)/10,3 Mpx (efektivně)
  • citlivost snímače (ekv.ISO): auto, 160, 200, 400, 800, 1600 (režim Vysoká citlivost až iSO 6400)
  • manuální nastavení: clona, expoziční čas, typ měření expozice, citlivost, typ ostření, vyvážení bílé, korekce expozice, barevný tón, kontrast, sytost
  • stabilizace obrazu: ano
  • maximální rozlišení a formát: 3 648 × 2 736 px
  • video 1 920 × 1 080 při 30 sn./s, stereo zvuk
  • paměťová karta: SD, SDHC
  • interní paměť: 43 MB objektiv: 26–678 mm (přepočet na kinofilm), F2,8–5
  • displej: LCD, úhlopříčka 7,6 cm, 460 tis. px
  • hledáček: 230 tis. px napájení: Li-Ion akumulátor
  • rozměry (š×v×h): 114 × 83 × 99 mm
  • hmotnost s akumulátorem: 481 g
  • příslušenství v balení: nabíječka, baterie, AV kabel, USB kabel, napájecí adaptér, poutko, krytka objektivu, návod na CD
  • cena orientační: od 9 000 Kč

Mít v kompaktním ultrazoomu k dispozici více jak 500 mm ohnisko – to už je co říct. Tento fotoaparát má ale ještě větší přiblížené – nejdelší hodnota ohniska je 678 mm. Pokud víte, jaké jsou teleobjektivy zrcadlovek s obdobnými ohnisky, uznáte jistě, že vytvořit malý zoom s takovým rozsahem je trochu čertovina. Ale velmi zajímavá. Kvalita objektivu nebude oslňující, ale byli jsme zvědavi, v jaké míře bude kvalita horší a co na oplátku fotoaparát nabídne.

pr1.jpg pr2.jpg

Na první pohled je Nikon Coolpix P100 typ ultrazoomu připomínající svým řešením zrcadlovku. Má velký průměr objektivu, výklopný blesk, hledáček, ergonomický tvar s hlubokým gripem. Na bocích jsou poutka pro připevnění řemínku.

pr1a.jpg 
Velký objektiv Nikkor má dobrou světelnost.
pr3.jpg
Pogumovaný grip ergonomického tvaru je důležitý pro dobré držení.
Díky němu se váha téměř 500 g bude velmi dobře držet.
pr2a.jpg
Plastové tělo má některé části spíš lacinější, ale celková konstrukce ošizena není.

Úchop je příjemný díky pogumování gripu i plošky na zadní straně. Plastová konstrukce přináší výhodu v podobě nízké váhy těla – konkrétně pod 500 g, což se určitě nepronese. Ve vypnutém stavu má tělo přijatelné rozměry 114×83×99 mm.

pr2c.jpg 
Vpravo od hledáčku jsou umístěna naprosto klasicky nejdůležitější tlačítka.
pr4.jpg
Zadní strana je hlavně místem pro velký třípalcový výklopný displej.

Na horní straně přístroje se nachází klasicky otočný volič režimů, tlačítko zapnutí/vypnutí a spoušť se zoomovacím okružím. Vlevo od hledáčku je potom přepínač obrazu mezi LCD a hledáčkem, kterému nechybí diptrická korekce. Vpravo od hledáčku je pak tlačítko pro změnu režimů zobrazovací obrazovky, samostatné tlačítko pro natáčení videosekvencí a horizontálně umístěné kolečko pro volbu času či clony. Další tlačítka jsou standardně umístěna v rámci standardního křížového ovladače (s přímou volbou makro režimu, blesku, samospouště a korekce expozice) a dalších 3 tlačítek kolem něj.

volic.jpg 
Fotoaparát má k dispozici scénické režimy, automatiku i manuální režimy.

Otočný volič je hlavním místem pro nastavení režimu snímání. Jsou tu pozice ro poloautomatické a manuální režimy (P/S/A/M). Pod volbou "Scene" je pak 17 kreativních přednastavených režimů. V rámci nich se nechází i funkce HDR, která spojuje 2 obrázky s různou expozicí do jednoho s širokým rozsahem jasů. Dle mého očekávání však nesplňuje svoji fuknci zrovna dobře. Snímky jsou příliš světlé a mdlé. Tradiční funkce Nikonu - D-lighting - pro projasnění stínů funguje jako vždy dobře. Najdete ji v menu a můžete ji aplikovat i po vyfotografování snímku. Dalším režimem na otočním voliči je Tracking AF pro sledování pohybujícího se objektu. Pozor pak na režim Sport – zde je nastaveno rychlé sériové snímání (60 sn./s.), ale jen při rozlišení 2 Mpx. Přitom tento fotoaparát se svým rychlým CMOS snímačem umí v plném rozlišení snímat s rychlostí 10 sn./s., což je dle mého názoru dostačující.

ff1.JPG ff2.JPG ff3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka rychlého sériového snímání při rychlosti 10 sn./s. V maximálním rozlišení.

V dnešní době nemohl výrobce opomenout ani různé funkce související s detekcí tváře. Tzv. Systém inteligentního portréu má také své místo na otočném voliči. Pokročilý autofokus s detekcí tváře fungoval dobře, i když mohl být rychlejší. Praktickou funkcí, kterou jsem často využiila byla samospoušť detekující úsměv. Kontrola mrknutí vás textem po vyfocení upozorní, pokud měla osoba zavřené oči, takže víte, že musíte fotografovat znovu. Dalším vylepšením je funkce vyhlazení pleti v několika volitelných úrovních. Posledním režimem na voliči pak bude "U" – pro uživatelské nastavení.

Objektiv v případě P100 představuje výraznou část těla. A není to ledajaký zoom. Jeho rozsah ohnisek je totiž neuvěřitelně velký. S ním se můžeme pohybovat od širokoúhlých 26 mm až po 678 mm v přepočtu na kinofilm, rozsah ohnisek je tedy 26násobný. Vzhledem k rozsahu ohnisek lze světelnost od F2,8 do F5 hodnotit velmi dobře. Objektiv v základním režimu ostří od 50 cm, v makro režimu se můžete přiblížit až na 1 cm. Použití dlouhých ohnisek se neobejde bez stabilizace, resp. Tzv. Redukce vibrací, která je mechanická. Může se kombinova s elektronickou. Roztřesení snímku lze řešit navíc i tzv. Režimem Best Shot Selector, který ze sekvence snímků automaticky vybere ten nejostřejší.

Samozřejmostí, pro ovládání mnohdy důležitou, je české menu rozdělené do 4 záložek. Graficky je strohé a na zvykání pro mne subjektivně poněkud horší, ale celkově přehledné. Škoda, že třeba jako u zrcadlovek není na těle více tlačítek přímého přístupu a zoom se neovládá orkužím kolem objektivu.

menu1.jpg menu2.jpg menu3.jpg menu4.jpg
Menu je rozděleno do 4 oddílů – snímání/scénické režimy, video, přehrávání nastavení.

Nejen při makro snímání najde využití speciálně umístěný třípalcový LCD displej, který můžete vyklápět. Sice není otočný a ve vyklápění je omezení, ale i tak představuje velké zjednodušení práce. Vyklopení o 90° je umožněno ve směru nahoru a 82° ve směru dolů. Rozhodně potěší i vysoké rozlišení 460 000 bodů.

lcd.jpg menu5.jpg

Zobrazovací displej není jen jeden jak je zřejmé – druhý miniaturní displej je uvnitř EVF hledáčku s 0,24" úhlopříčkou a rozlišením 230.000 bodů (320×240 pixelů).

Model disponuje CMOS čipem velikosti 1/2,3". Speciální technologie BSI má snižovat výskyt šumu i při vyšších hodnotách citlivosti. Maximální rozlišení fotografií je 3648 x 2736 bodů. Citlivost snímače se může pohybovat od ISO 160 do ISO 3200. Automatika volí citlivosti v rozsahu ISO 160 až 800, můžete ale zvolit omezený rozsah do ISO 200 nebo 400. Režim HIGH ISO AUTO může automaticky volit ISO až do maximálního rozsahu 3200.

pr-zoom2.jpgpr-zoom1.jpg
Vlevo objektiv ve vypnutém stavu, vpravo objektiv po vyzoomování.

Možnosti natáčení videosekvencí jsou u fotoaparátů na vzestupu. Tento fotoparát je toho důkazem - Tzv. Full HD videosekvence mají v rozlišení 1920×1080 pixelů a nahrávány jsou se stereo zvukem. Obraz není bohužel z těch opravdu kvalitních, ale dostačujcí. Video doplňuje stereo zvuk, jen ho bohužel ruší zvuk zoomování. My jsme při testu ocenili také rychlý přístup k videu - přes samostatné červené tlačítko určené pro start záznamu videa.

K dispozici je i HDMI port, příslušný kabel však není v základním balení.
 

Pokračování 2 / 3

Obrazová kvalita, rychlost, celkové hodnocení

U "megazoomu" bohužel musíme počítat s vadami. Na široké ohnisko je to výrazné soudkovité zkreslení (obrázek), mírné zkreslení poduškovité je viditelné i na nejdelší ohniska. Chromatická vada bohužel ani ED členy není dokonale korigována. Na nejdelší ohniska se chromatická vada objevuje téměř všude a budete mít občas dost práce ji odstranit. Další typickou vlastností širokorozsahových zoomů je měkčí kresba a nižší kontrast a tento objektiv od Nikonu bohužel není výjimkou. Kresba objektivu není špatná, ale detaily bohužel rozpíjí procesor - vyhlazování šumu je při zvětšení patrné již od nejnižšího ISO – naštěstí s vyšším ISO už se vyhlazování tolik nezvyšuje. Pokud oželíte trochu detailů, jsou výsledky při ISO 400 velmi pěkné (viz demosnímky), při ISO 1600 je sice patrný barevný šum, ale pro malé výtisky tuto citlivost také využijete.

odlesk.JPG
max. velikost
Objektiv má své rezervy, což se u zoomu s takovým rozsahem dalo předpokládat.
Odolnost odleskům není dobrá.
f6.JPG
max. velikost
Fotoaparát je vhodný i na snímání zblízka, ať už na široké či dlouhé ohnisko.

V makro režimu je vzdálenost snímání zkrácena dokonce na 1 cm od objektu. Výhodu pro snímání zblízka představuje výklopný displej. Fotografování je pak velmi pohodlné, protože například u objektu u země nemusíte ležet. Výhodu výklopného displeje poznáte naopak i při snímání shora či od pasu.

f9.jpg
max. velikost
Detekce úsměvu je pomalejší, ale funguje dobře.
f11.JPG
max. velikost
Pohybující se objekty je vhodné snímat v režimu Tracking AF (volí se na otočném voliči)
zoom1.JPG zoom2.JPG zoom3.JPG zoom4.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu.

Použití maximálních ohnisek vyžaduje krátké časy proti roztřesení. Pokud nemáte po ruce stativ, hlídejte si čas expozice a počítejte s tím, že budete muset snímat často na vyšší ISO i při dostatku osvětlení.


Naměřili jsme

Nikon Coolpix P100

první snímek

2,55

snímek bez namáčknutí

0,36

snímek s namáčknutím

0,1

ukládání-připravenost k dalšímu snímku

3,1

rychlost sériového snímání

10

max. počet snímků v sérii

45

měřeno s paměťovou kartou

SanDisk SDHC 4 GB

Přístroj nabíhá pomaleji, ale když srovnáme srovnatelné, na kategorii megazoomu je to naopak čas dost rychlý. Ukládání fotografií trvá bohužel kolem 3 s. Ostření se liší dle podmínek a použitého ohniska a občas vás pozlobí. Vše může vynahradit rychlost sériového snímání - u tohoto fotoaparátu s CMOS čipem je totiž rychlost závratných 10 snímků za sekundu a řada fotogafií může čítat až 45 fotek.

Fotoaparát je napájen Li-ion akumulátorem, jehož výdrž je kolem 250 snímků, což není příliš mnoho, určitě by se hodila vyšší kapacita akumulátoru. Nabíjení je navíc delší, než můžete být zvyklí u nových kompaktů – trvá přibližně 3 – 3,5 hodiny. Fotoaprát je možžné nabíjet pomocí konektoru USB z vašeho počítače nebo přes běžnou síťovou zásuvku pomocí dodávaného síťového adaptéru.

Výjimečný Nikon Coolpix P100 je zcela určitě, a to především rozsahem ohniskových vzdáleností a vysokorychlostním snímáním sekvencí. Další vysoká čísla najdeme u videosekvencí, které můžete natočit ve Full HD rozlišení. Fotoaparát je vybaven manuálními režimy, takže uspokojí i ty, kteří chtějí mít vše pod kontrolou. Tento ergonomicky řešený fotoaparát nabízí pohodlné ovládání i díky výklopnému LCD displeji. Kvalitou objektivu ale fotoaparát trochu pokulhává, fyzikální zákony v optice se ošidit nedají. Pozor také na častou přeexpozici snímků. Záleží na vašich prioritách, především co se týče ohniskovým vzdáleností, zda pro vás bude 9 tisíc Kč za tento kousek hodně nebo málo.

klady

  • širokoúhlý záběr a zároveň i dlouhé ohnisko přes 678 mm v jednom těle
  • kontinuální snímání 10 sn./s.
  • Full HD video se stereo zvukem
  • makro
  • výklopný displej

zápory

  • není čidlo orientace
  • měkká kresba, vyhlazování detailů
  • malý dynamický rozsah, přeexpozice
  • nemá RAW
  • chromatická aberace, sférické zkreslení

Za zapůjčení děkujeme společnosti Nikon.

Nikon Coolpix P100.jpg

 


Graf ceny produktu Nikon COOLPIX P100 poskytuje server Heureka.cz

Pokračování 3 / 3

Testy a demosnímky

test1.JPG test2.JPG
max. velikost | max. velikost

test3.JPG test4.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec – od nejkratšího po nejdelšího ohniskovou vzdálenosti. Všimněte si sférického zkreslení na krátkém i dlouhém ohnisku a chromatické vady u delších ohnisek.
iso2.JPGiso4.JPGISO8.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
ISO1600.JPG ISO3200.JPG
max. velikost | max. velikost
Scéna snímaná při ISO 200, 400, 800, 1600, 3200.
kvet.jpg makro.jpg
max. velikost | max. velikost

iso1.JPG iso1x.jpg iso2x.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
ISO 1600
iso3.JPG
max. velikost
ISO 400

Další demosnímky

f1.JPG f10.jpg f12.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

f14.JPG f15.JPG f16.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

f2.JPG f20.JPG F21.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

f3.JPG f4.JPG f5.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

f7.jpg f8.JPG
max. velikost | max. velikost
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud