7
Fotogalerie

Podepisujete své fotografie?

Podpis fotografie bývá diskutabilní a většinou rozdělí diváky na dva tábory. Podpis obrazu je však obvykle jeho pevnou součástí...

Předem bych rád upozornil, že následující text je určen především méně zkušeným fotografům, kteří s úpravami snímků v počítači začínají. Ostřílení bardi softwarových úprav pravděpodobně nic nového nezjistí, mohou se však podělit o své zkušenosti, za což budeme velice vděčni.

Podepisovat nebo nepodepisovat fotografie? Odpověď na tuto otázku není jednoduchá a dala by se přirovnat k odpovědi na otázku přidávat k fotografii rámeček nebo nepřidávat? Každý fotograf a také každý divák má jiný názor, někomu podpis nevadí, někomu naopak dokáže zkazit zážitek ze snímku.

Osobně jsem zastáncem podepisování fotografií, přeci jen každý výtvor by měl mít svého autora, a to je možné zajistit nejlépe podpisem díla. Podpis také slouží k tomu, aby dílo nebylo zneužito bez svolení autora. Avšak v dnešní době mocných grafických editorů, kdy je retuš dílem okamžiku je velice snadné se viditelného podpisu zbavit.

Podpis fotografie je samozřejmě možné provést různnými způsoby, nejjednodušší je vložit do obrázku textový řádek se jménem či obrázek s naskenovaným podpisem. Ne všechny fotografie však takový zásah snesou. Pokud se spokojíte s tímto způsobem podepisování fotografií, nezapomeňte dodržovat jednoduchá typografická pravidla: nepoužívat zdobné fonty písma, nepřehánět to s velikostí a barevností písma. Zkrátka a dobře, čím jednodušší písmo, tím lepší výsledek.

Jinou cestou je vložit podpis do fotografie jako vodoznak, který je méně viditelný a neruší výsledný vizuální a estetický dojem z fotografie. Mnozí namítnou, že je to přeci to stejné jako vložit do fotografie písmo, které jde jednoduše retušovat. Máte pravdu, je to tak, ovšem vytvoření průhledného vodoznaku bývá v mnohém lepší a ne vždy si ho všimnete, což je výhodou, pokud má být podpis nenápadný.

V profesionální sféře digitální fotografie se používají mnohem sofistikovanější nástroje pro vytvoření neviditelného vodoznaku, který je velice obtížné odstranit a jeho funkce je v podstatě obdobná jako u digitálního podpisu dokumentu.

V současné době již není problém vytvořit viditelný vodoznak prakticky v jakémkoliv grafickém editoru, stále však existují programy, jejichž funkcí je výhradně výroba vodoznaku na fotografii. Pro názornost si ukážeme jak vložit vodoznak do fotografie v programu Zoner Photo Studio 9 

Neviditelné písmo

Postup pro vytvoření vodotisku v Zoneru je shodný s postupem pro vytvoření viditelného podpisu fotografie. Po otevření fotografie v editoru zvolte v menu Upravit | Ostatní | Text do obrázku (Ctrl+T).

03.png

V novém dialogovém okně si nezapomeňte zatrhnout volbu automatický náhled pro lepší kontrolu nad výsledkem.

04.png
max. velikost

Do pole Text vepište požadované znění vodoznaku, v dalším poli Písmo zvolte font písma, jeho velikost a barvu (v tomto případě doporučuji bílou barvu). V navigační matici Umístění vyberte pozici vodoznaku na snímku, nejčastě je to spodní pravý nebo spodní levý roh.

05.png

Volbu Pozadí textu ponechejte vypnutou, pohrajte si však s volbou Průhlednost. Chcete-li dosáhnout co největší průhlednosti, ale zároveň zachovat vodotisk čitelný, zkuste nastavit hodnotu průhlednosti v rozmezí 83 až 95. Při nastavování průhlednosti je dobré zvolit zobrazení 1:1 a prohlédnout si písmo a jeho průhlednost z blízka.

06.png
max. velikost

Jakmile jste s výslednou podobou vodoznaku spokojeni, klikněte na OK a snímek uložte jako kopii originálu (Ctrl+Shift+S).

Pokud byste chtěli podobnou úpravu aplikovat na větší množství fotografií, tak je výhodné použít funkci Hromadný filtr (Upravit | Hromadný filtr nebo Ctrl+Q). V novém dialogovém okně hromadného filtru zvolíte z v pravé části funkci Text do obrázku, poté nastavíte požadované parametry textu a stiskem tlačítka Aplikovat na vše vytvoříte vodoznak na všech vybraných fotografiích.

07.png

Výsledný podpis obrázku je téměř neviditelný a celkový dojem snímku nekazí žádné viditelné písmo, při detailnějším zkoumání jej však objevíte.

pred.jpg po.jpg
max. velikost | max. velikost
Vlevo originál bez vodotisku, vpravo tentýž snímek po úpravě

Používáte-li jiný způsob vytváření jednoduchého vodoznaku, nebo využíváte nějakého specializovaného programu, budeme rádi, pokud se s námi podělíte o své zkušenosti.

Určitě si přečtěte

Články odjinud