52
Fotogalerie

Dárek pro potápěče: Olympus mju 770 SW (test)

Mju 770 SW je v pořadí třetí kompakt v odolné řadě Olympusu. Je obojživelný a takřka nerozbitný.

Začátkem roku představil Olympus dva nové modely: mju 760 a 770 SW. Jsou si svými charakteristikami dost podobné, ale 770 navíc nese nálepku „superodolný“. Jinak jde o klasické mjučko, tedy ultrakompakt s elegantním kovovým designem.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: 1/2,3", CCD 7,1 Mpx (efektivně)
  • max. výst. rozlišení: 3 072 × 2 304 bodů
  • paměťové médium: xDPicture Card, interní paměť 18 MB
  • objektiv: 38–114 mm, F3,5–5
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 230 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG
  • video: 640 × 480 px, 15 sn./s, ozvučené, limitované kapacitou pam. karty
  • rozměry: 92 × 59 × 21 mm, 155 gramů
  • cena: 10 990 Kč vč. DPH

Kompletní technické parametry najdete v katalogu digitálů.

720 SW.jpg 725 SW.jpg mju05.jpg
Fotoaparáty z odolné edice mjúček: 720 SW, 725 SW a 770 SW

Mju 770 SW je nejnovějším zástupcem řady SW. Po stránce designu jsou si všechny digitály z této řady velmi podobné. Od klasických mjúček se nejvíc liší periskopovým objektivem v levém horním rohu, přitom si zachovávají eleganci.

Také charakteristiky odolných mjúček jsou si velmi podobné. Novinkou verze 770 SW je zdvojnásobení rozlišení displeje na 230 tisíc pixelů a hlavně zvýšení odolnosti. Podle výrobce je vodotěsný do hloubky 10 metrů, odolá pádu z výšky 1,5 metru, tlaku do 100 kg a mrazu do -10 °C. Jak je tomu ve skutečnosti, zjistíte brzy.

Celokovové tělo fotoaparátu vzbuzuje důvěru především stran odolnosti. Na těle ve tvaru pravidelného kvádru nenajdeme žádná vystupující tlačítka, objektiv je chráněn vystouplým kovovým límcem. Také „grip“ tvoří pouze minimalistická lišta v pravé části přední stěny, která svou funkci neplní příliš dobře. Na elegantní přední stěně dále najdeme blesk a LED svítilnu.

mju01.jpg
Ve stříbrném provedení je tohle mjúčko obzvlášť elegantní

Na zadní stěně narušuje kovový vzhled digitálu pouze displej krytý tvrdým akrylátovým sklem s úhlopříčkou 64 mm a rozlišením 230 000 px. Jde o znaelné vylepšení, neboť oba předchůdci 770ky měli rozlišení pouze poloviční, tedy 115 000 px. Navíc je displej vybaven technologií BrightCapture, která umožňuje sledovat obraz i na přímém slunci, v reálu tomu tak opravdu je.

mju08.jpg

Hledáček byste hledali marně, v pravém horním rohu jsou umístěna snad až příliš drobná zoomovací tlačítka. Najdete zde i tlačítka pro změnu režimů focení a režimů prohlížení, reproduktor, čtyřsměrný ovladač plně obsazený přímou volbou parametru a dvě tlačítka pro vstup do menu a komunikaci s tiskárnou.

mju06.jpg mju07.jpg
Tělo fotoaparátu působí velmi kompaktně

Na horní stěně se z kompaktního těla rýsují vypínač a spoušť, na pravé stěně se skrývá port USB 2.0 a na spodní straně pak místo pro Li-Ion akumulátor a xD kartu. Všechny krytky jsou opatřeny gumovým těsněním proti vniknutí vody.

mju14.jpg mju15.jpg
„Vnitřnosti“ kompaktu jsou velmi dobře chráněny gumovým těsněním

Největším mínusem elegantního designu je jednoznačně kombinace nevýrazného gripu s periskopovým objektivem v levém horním rohu na přední stěně. Než si na ni zvyknete, najdete na desítkách fotek svůj prst.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Fotoaparát Mju 770 SW patří mezi jednoduché expoziční automaty: automatickou expozici doplňuje 23 scénických režimů, dva režimy sekvenčního snímání a video. Najdete zde několik obvyklých režimů (portrét, krajina, noc, sport nebo interiér), několik velmi speciálních (svíčka, ohňostroj, kuchyně, dokumenty, aukce) a čtyři režimy pro focení pod vodou.

Ne všechny režimy jsou ale ideálně nastavené, navíc chvíli trvá, než se proklikáte k tomu správnému. Naučit se správně používat, respektive vybírat scénické režimy patří u tohoto kompaktu k tomu nejsložitějšímu.

Často je rychlejší a účinnější nastavení parametrů pomocí křížového ovladače. Šipkou vpravo nastavíte jeden ze tří režimů blesku, šipkou nahoru můžete upravit světelnost v rozmezí ±2 EV. Šipka vlevo nabízí jednoduchou volbu mezi makrem, supermakrem a supermakrem s přisvícením vlastní LED lampou. Šipka dolů volí zpoždění samospouště.

Stiskem tlačítka OK/Func. se dostanete do menu, kde si můžete vybrat parametry nejdůležitějších vlastností: naprostý automat nebo vlastní výběr parametrů, šest druhů vyvážení bílé, citlivost mezi ISO 80 a ISO 1 600, jednoduché nebo sériové snímání a ostření na bod nebo digitální ESP.

Pomalejší volby nabízí tlačítko MENU. Kvalitu obrazu můžete nastavit v rozmezí 3 072 × 2 304 bodů až 640 × 480 bodů, včetně značně očesaného režimu 16:9. Při největším rozlišení zabírá jeden snímek cca 3 MB. Za zmínku stojí i funkce „tlakoměr“ a „výškoměr“. Obě vzbudily mou zvědavost, ale stejně rychle ji zase zchladily. Tlakoměr osciluje mezi hodnotami 1,000 hPa a 1,020 hPa, s žádnou jinou jsem se zatím nesetkal, a pod vodou není hodnota tlaku příliš čitelná. Zobrazovaná výška se zase pohybuje v krocích po 100 metrech. Marně přemýšlím, jak kteroukoliv z těchto funkcí využít.

V menu dále najdete několik nastavení prostředí fotoaparátu. Mezi 25 jazykovými verzemi je čeština i slovenština. Graficky můžete menu sladit do pěti variant: modrá, černá, růžová, normální a oblíbené. Při zmáčknutí spouště máte na výběr ze tří zvuků plus tichého režimu.

Co ovšem tomuto mjúčku chybí, je optická stabilizace. Těžko to výrobci vyčítat, sloučit vysokou odolnost fotoaparátu se stabilizátorem obrazu zřejmě nebude snadné. Poslední generace mjúček ale začala se stabilizací obrazu flirtovat a je škoda, že se nepodařilo integrovat ji u tohoto modelu. Při focení pod vodou totiž potřebujete stabilizaci obrazu jako sůl.

Ohnisková vzdálenost objektivu dosahuje při nejširším ohnisku 38 mm, při nejužším 114 mm. Trojnásobný optický zoom je rozdělen do deseti kroků. Světelnost objektivu se pohybuje v hodnotách F3,5–5.

Vestavěný blesk pracuje ve třech režimech, kromě plného a automatického záblesku je k dispozici i záblesk s redukcí červených očí. Dosah blesku při nejširším ohnisku je 3,8 m, při nejužším je to 2,6 m. Intenzita blesku je vysoká, často osvětlí celou scenérii až příliš silně., jeho výkon bohužel není možné nijak regulovat.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Mju 770 SW nabízí dva režimy sekvenčního snímání a video. První sekvenční režim umožňuje vytvořit neomezené množství fotek v plné kvalitě rychlostí 1,1 sn./s, druhý maximálně 12 obrázků rychlostí 3,5 sn./s při rozlišení 3 MPx. Optimální volbou pro akční scény je video. Frekvence 15 sn./s při VGA kvalitě, tedy 640 × 480 bodů sice není výjimečná, ale u amatérského kompaktu postačí. Navíc kvalitní videa pořídíte i v tmavších prostorách bez vlastního přisvícení.

A nejzajímavější vlastnost nakonec. Jak se tenhle fotoaparát chová pod vodou?

Bezproblémově v čisté vodě. Fotky z moře nebo bazénu jsou opravdu unikátní. Pokud se nepotápíte do hloubky větší než 10 metrů, nepotřebujete podvodní pouzdro a můžete tak kdykoliv skočit do vody a začít fotit. Ze čtyř podvodních režimů se mi nejvíce osvědčily oba režimy „podvodní široký“.

2.JPG 3.JPG 4.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Podvodní fotografie ze zatopeného lomu

Problém nastane, pokud budete chtít udělat fotky v méně čisté vodě. Zatopený lom s poměrně čistou vodou už byl na objektiv tohoto mjúčka dost tvrdým oříškem. Po chvíli focení pod vodou zjistíte, že některý typ předmětů a struktur se vyfotit dá a některý ne. Příliš nepomáhá ani přisvícení jinak výbornou LED lampou. A poslední problém – na LCD displeji toho pod vodou moc nenajdete, takže fotíte prakticky poslepu.

Je dobré předem vymyslet, jak si připevnit fotoaparát k ruce. Jinak vám hrozí, že tenhle superodolný digitál jednoduše utopíte. Výrobcem dodávané poutko není pod vodou ideální.

Standardní snímač současných mjúček má velikost 1/2,3'' a efektivní rozlišení 7,1 MPx. Tento čip používá jak současný 770 SW, tak jeho předchůdci 725 SW a 720 SW.

Možné hodnoty citlivosti se pohybují mezi ISO 80 a ISO 1 600. Až do hodnoty ISO 400 je množství šumu přijatelné, obě vyšší hodnoty ISO už jsou problematické, a to ve všech barevných složkách. Dobře je to vidět na testovacím obrazci: při ISO 80 dosahuje objektiv rozlišení hodnot těsně pod 1400 lph, pro ISO 1 600 je výsledek při dobré vůli 850 lph.

5.JPG 6.JPG
 max. velikost | max. velikost
7.JPG 8.JPG
max. velikost | max. velikost
9.JPG 10.JPG
max. velikost | max. velikost
Standardní scéna, postupně ISO 80 až ISO 1 600

Při pohledu na testovací obrazec (který při snímání vyplňuje celý displej, zjistíte, že fotoaparát zachytil o něco větší plochu obrazu, to ukazuje na fakt, že displej nemá 100% pokrytí snímané scény. Jde však jen o drobnou nesrovnalost. Mnohem větší problém představuje neostrost v rozích. Střed snímku vykazuje při ISO 80 rozlišení 1400 lph, ale například pravý dolní roh pouze něco přes 650 lph. Výrazný pokles ostrosti v rozích oproti středu najdete i na předchozích fotografiích. Tráva i květiny v obou dolních rozích splývají.

_40.JPG _41.JPG
max. velikost | max. velikost
Přímé protisvětl zvládá objektiv vcelku slušně

Na výše zmíněných fotografiích najdete i zřetelnou chromatickou vadu. Ta je způsobena mírným protisvětlem. Při standardních světelných podmínkách je naopak chromatická vada málo výrazná a neměla by působit žádné problémy.

Zbývá zhodnotit vyvážení bílé. Manuální nastavení bohužel není k dispozici, takže zbývá automatické vyvážení nebo šest přednastavených režimů. V exteriéru můžete bez obav používat jak automatiku, tak vyvážení na slunečnou nebo zamračenou oblohu. Rozdíly nejsou výrazné a přednastavené režimy vykazují poměrně velkou shodu se skutečnými barvami. Problém nastává uvnitř: nastavení pro zářivky a žárovky je často velmi nepřesné a ve většině případů zabalí fotografii do modrého odstínu. Proto i uvnitř je nejlepší používat automatické vyvážení.

29.JPG 30.JPG 31.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Vyvážení bílé v exteriéru: auto, slunečná a zatažená obloha
32.JPG 33.JPG 34.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Vyvážení bílé v interiéru: tři přednastavené režimy

Naměřili jsme

Čas pro první snímek se pohybuje kolem tří sekund. Ve své kategorii patří Mju 770 SW k těm pomalejším. Podobně pomalé je i pořízení snímku bez namáčknutí, které trvá necelou sekundu. Výrazně lépe zvládá sériové snímání v obou rychlostních režimech. Každopádně rychlost zřejmě nebyla prioritou návrhářů kompaktu.

Olympus mju 770 SW
první snímek2,94 s
snímek bez namáčknutí0,97 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku2,33 s
rychlost sériového snímání2,7 sn./s
max. počet snímků v sérii12
měřeno s paměťovou kartouOloympus xD-Picture Card H 1 GB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

W01.JPG W02.JPG
max. velikost | max. velikost
W03.JPG W04.JPG
max. velikost | max. velikost
W05.JPG W06.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec – nejširší ohnisko, postupně všechny citlivosti
T01.JPG T02.JPG
max. velikost | max. velikost
T03.JPG T04.JPG
max. velikost | max. velikost
T05.JPG T06.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko, postupně všechny citlivosti
23.JPG 24.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu
25.JPG 26.JPG
max. velikost | max. velikost
27.JPG 28.JPG
max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny: v exteriéru s bleskem a bez blesku, v interiéru s bleskem a bez blesku
S01.jpg S02.jpg
max. velikost | max. velikost
S03.jpg S04.jpg
max. velikost | max. velikost
S05.jpg S06.jpg
max. velikost | max. velikost
Standardní scéna, postupně všechny citlivosti

35.JPG 37.JPG
max. velikost | max. velikost
Makro, supermakro a supermakro s přisvícením. LED svítilna má dvě funkce, přisvětlovat objekty u supermakra a osvětlovat krajinu při focení pod vodou. Patří jednoznačně k silnějším stránkám tohoto kompaktu

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Olympus mju 770 SW perfektně slouží tomu, k čemu byl vyroben: focení na dovolené u moře či při sportování a v přírodě. A v této „kategorii“ těžko najde konkurenci. Umožňuje příjemnou bezstarostnost, kterou narušují jen časté připomínky, že do vody byste s fotoaparátem skákat neměli. Elegantní design vám navíc umožní trávit dny u moře i v lepší společnosti.

O něco slabší je to na břehu, kde mají mjúčka silnou konkurenci: neostrost v rozích, zoom s běžným rozsahem ohnisek a absence stabilizace obrazu. Naopak plusové body získává za nepatrnou chromatickou vadu a příjemné uživatelské prostředí, včetně české lokalizace. Funkce měření tlaku a nadmořské výšky by si také zasloužily pochvalu, kdyby ovšem fungovaly tak jak mají. Zatím nezbývá než se těšit, možná se příští odolné mjúčko bude v tomto směru chovat lépe.

Odolná řada Olympusů mju SW je ale přes všechny popsané chybičky převratná. Posunuje fotoaparát do jiné kategorie spotřebičů: už to není ta křehká hračka, která se musí schovat před každou kapkou. Odolná mjúčka jsou skutečně dobrými sluhy, o které se nemusíte bát. Odložíte je jen ve vzácných příležitostech, kdy by přece jen mohly dojít k úhoně.

Odolné fotoaparáty mají dobře našlápnuto. Zbývá otázka: zůstanou pouze výsadou Olympusu, nebo se najde další odvážný designér? Určitě by to nebylo na škodu.

Plusy:

  • vysoká odolnost a vodotěsnost
  • kovové provedení
  • jednoduché uživatelské prostředí

Mínusy:

  • absence histogramu
  • neostrost v rozích
  • absence stabilizace obrazu

Cena:

  • 10 990 Kč vč. DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud