Multisympaťák Sony Cyber-shot N1 (recenze)

Multisympaťák Sony Cyber-shot N1 (recenze)

V současné době není třeba pochybovat o tom, že trend kapesních stylových digitálů udávají osmimegapixelové přístroje – každá z představených novinek se však snaží trumfnout konkurenci i doplňkovými vlastnostmi a funkcemi. Firma Sony uvedla fotoaparát s třípalcovým dotykovým displejem a řádkou zajímavých „featur“.

Elegantní stříbrný Cyber-shot N1, který se na české prodejní pulty dostane až koncem listopadu, otevírá novou produktovou řadu N. Mohlo by se zdát, že manipulace s útlým hladkým tělem bez jakékoli zarážky na uchopení nebude příliš exkluzivní, dostatečný prostor na zadní stěně pro pohodlné umístění obou palců ale tyto předsudky odvrátil.

 
Patřičnou dávku stylovosti zajišťuje kompaktní štíhlé tělo s rozměry 94 × 60 × 20 mm a čistou váhou 113 gramů
Max. velikost

Dvě tlačítka stačí

Celou zadní stěnu pokrývá třípalcový dotykový displej, který tak vytěsnal nejen optický průhledový hledáček, ale také spoustu (pro jiné digitály nezbytných) ovladačů. Ty v tomto případě skutečně nejsou zapotřebí: všechny funkce jsou dostupné přes displej. Zadní část těla tedy nabízí pouze klasickou (i když miniaturní) zoomovací kolébku a dvě tlačítka na vstup do menu a aktivaci displeje. Přepínač na pravém boku pak slouží k výběru mezi fotografováním, natáčením krátkých videosekvencí a prohlížením dat.

 
Velký displej zajistil přístroji vzdušný, „čistý“ design
Max. velikost Max. velikost

Máte-li mohutnější prsty, ani v tento okamžik se nemusíte obávat komplikovaného ovládání, praktickou pomocí je dodávaný stylus.

  
Abyste stylus nenosili po kapsách, je lépe jej pověsit na poutko a poté uchytit na horní stěně do otvoru vedle spouště 
Max. velikost Max. velikost

Nabídka Menu Cyber-shotu N1 je uživatelsky velice přívětivá: ikonky jsou dostatečně velké, což zajišťuje přehlednost situace. Také na jejich logické uspořádání si brzy uvyknete, ke správným volbám vás i bez návodu přivede intuice. Používání dotykového displeje se velice rychle stává závislostí: vezmete-li po čase do rukou jiný fotoaparát, bezpečně mu sáhnete na LCD pod záminkou nastavení některé z funkcí.

 
Max. velikost

Navíc firma Sony zabodovala v očích tuzemského uživatele, neboť do „en jedničky“ integrovala vedle řádky cizích jazyků také domácí. Český jazyk s diakritickými znaménky tak už není záležitostí jenom novějších typů fotoaparátů Canon a Olympus, ale také digitálů od Sony.

 
Max. velikost

Pokračování 2 / 4

Funkce, vybavení

„En jednička“ využívá Super HAD CCD snímač a (pro amatérské účely) dostačující trojnásobnou optiku Carl Zeiss v rozsahu 38–114 mm. V internetové diskusi u předchozího článku Sony Cyber-shot N1: okořeněný digitál (první foto) se objevily dohady, zda má tento stylový fotoaparát „pro blondýny“ plný manuál. Jakkoli se to může zdát podivné, je tato skutečnost pravdou: přístroj disponuje expoziční a programovou automatikou, a k tomu plně manuálním režimem. Otázkou pro výrobce zůstává, zda by (u přístroje tohoto typu) nebyla přijatelnější volbou spíše clonová priorita: ne příliš pokročilý uživatel si jen ztěží poradí se samostatným nastavením jak clony, tak času. Začínající fotografové spíše využijí osm přednastavených scénických režimů.

 
Automatika, režim P a M – pro amatérské fotografy trochu zvláštní konstelace
Max. velikost

Ostření dle libosti

Tak jako všeobecně mívají kapesní fotoaparáty problémy se zaostřováním ve zhoršených světelných podmínkách při plně vyzoomované optice, ani tento model se jim nevyhnul. Na vině je velmi slabá hodnota světelnosti na dlouhém ohnisku (celkový rozsah světelnosti je F2,8–5,4). Ve standardních světelných situacích však autofokus neprokázal nejmenší zaškobrtnutí a dokázal svoji pohotovost. Pokud by měl být výsledný snímek rozmazaný, fotoaparát tuto skutečnost indikuje na displeji ikonkou roztřesené ruky a vykřičníkem v trojúhelníku. V nabídce Menu si můžete zvolit vícebodový autofokus nebo středový, k jedné z nejzajímavějších funkcí tohoto digitálu vůbec však patří volba ručního zaostřování přímo na displeji v matici 6 × 4.

 
Stačí se na displeji dotknout místa, na které chcete zaostřit. Na výběr máte 24 možností.
Max. velikost

Bez histogramu ani rána

Tomuto digitálu nechybí ze základních funkcí nic podstatného, spíše naopak. Vedle klasických funkcí jako je nastavení blesku, makra (od 6 cm) či samospouště lze ovlivňovat všechny tradiční atributy, tak jako u mnohem vyspělejších přístrojů: korekci expozice, vyvážení bílé (absence uživatelské kalibrace ani nemůže u tohoto typu přístroje iritovat), způsob ostření, citlivost snímací soustavy od ISO 64–800, i velikost snímků (jejich rozlišení). Naladit se můžete do černobíla nebo do sépiového odstínu, upravovat podle představ lze ostrost, kontrast i saturaci. Fotoaparát je dokonce vybaven funkčním reálným i náhledovým histogramem.

  
Tak jako při snímání, také v režimu Prohlížení můžete mít obrazovku „čistou“, nebo s aktivovaným histogramem a základními informacemi  expozici
Max. velikost Max. velikost

Tak trochu na hraní

Vývojáři od Sony se snaží kráčet prozíravě: majitelé digitálů nechtějí pouze fotografovat, ale také se patřičně bavit: s tímto přístrojem budou mít řadu příležitostí. Předně je zde album: fotoaparát ukládá do interní paměti všechny vámi pořízené snímky ve velikosti 640 × 480 px, najdete zde tedy i ty, které jste již smazali. 500 z nich řadí do alba posloupně podle datumu a času, takže lehce zjistíte, co a v kolik hodin jste který den vyfotili.

  
Max. velikost Max. velikost

Šprýmaři jistě ocení dokreslování popisek nebo přednastavených symbolů k vyfotografovaným snímkům: takto „vylepšené“ obrázky se ukládají jako nové soubory v rozlišení VGA. Nemáte-li s sebou právě zápisník a tužku, může se vám právě tato funkce hodit.

  
Max. velikost Max. velikost

Při přehrávání snímků na displeji si můžete nastavit škálu nejrůznějších efektů. Pro slideshow je na výběr kromě „normální“ také jednoduchá, nostalgická, elegantní či aktivní varianta. Pravda je, že zejména pro –náctileté je tato ozvláštňující funkce atraktivní. Zábavnost při prohlížení je možné umocnit také podbarvením snímků přednastavenou melodií, do interní paměti lze pomocí softwaru Picture Package dopravit také hudbu podle vlastní volby, a to ve formátu MP3. Chtěli-li byste si fotografie zobrazovat na širokoúhlé TV obrazovce, v menu vám poslouží výběr formátu 16:9, což ostatně u digitálů tohoto typu nebývá obvyklé.

Fotoaparát má samozřejmě k dispozici režim videosekvencí, které můžete pořizovat v nejvyšším rozlišení 640 × 480 obrazových bodů při frekvenci 30 sn./s. (MPEG Movie), a to až do zaplnění pevné 26 MB paměti (cca 1 minuta nahrávky) nebo paměťového média Memory Stick Duo/Duo Pro.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Jak vidíte z našich testovacích obrazců, objektiv Carl Zeiss vykazuje na nejširší ohnisko 38 mm ve své třídě obstojné soudkovité zkreslení. I přes tuto skutečnost je však sférická vada na fotografiích, kde tvoří orámování obrazu rovné linie, okem viditelná, jako na následujícím snímku. Na dlouhém konci ohniska poduškovité sférické zkreslení takřka nezaznamenáte. LCD displej má 100% pokrytí snímané scény, takže výsledné fotografie budou skutečně takové, jak jste si je nakomponovali před stiskem spouště.

 
Snímek pořízený na široké ohnisko vykazuje soudkovitost.
Max. velikost

Jakkoli jsme se při testování srovnatelných osmimegapixelových kompaktních digitálů nesetkali s oslnivým rozlišením lph, tedy množstvím rozpoznatelných čar na našem testchartu, Sony N1 musíme v tomto ohledu ohodnotit velmi dobře. Následující snímek na široké ohnisko dokazuje, že v jemných detailech dochází ke slévání kresby (listy stromů). Stávajícím negativem tohoto digitálu je také bohužel postupná ztráta ostrosti směrem k okrajům snímků, opět zejména při použití širokého konce.


Můžete porovnat, že při fotografování na ohnisko 38 mm (vlevo) je ztráta ostrosti u krajů markantnější než při ohnisku 114 mm
Max. velikost Max. velikost

Řada kompaktních digitálů trpí chromatickou vadu, tu jsme bohužel zaznamenali také u Cyber-shotu N1. V dobrých světelných podmínkách je tento jev redukován, extrémnější situace, tedy ostřejší přechody mezi sluncem a stíny, však vadu odhalily.

  
Zleva: První dva snímky pořízené za denního světla chromatickou vadou netrpí, ostrý kontrast slunce a stínu ji však na poslední fotografii vykouzlil (roh vpravo nahoře)
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Na demosnímcích ve spodní části této kapitoly se můžete přesvědčit o dobré práci obrazového procesoru: barvy včetně pleťových odstínů jsou reálné. Kdybyste však měli chuť třeba na lehce saturované podání, přímo ve fotoaparátu můžete tyto hodnoty ovlivnit.

 
Max. velikost

Tisková zpráva „en jedničky“ ohlašovala speciální technologii založenou na minimalizaci hladiny šumu, tuto skutečnost však potvrdit nemůžeme. Přiložený graf je důkazem, že jasová složka šumu je sice vyvážená, ale již na nejnižší hodnotě ISO 64 je šum výrazný. K největšímu nárůstu dochází při ISO 400, kdy začíná strmě stoupat modrý kanál RGB.


Max. velikost Max. velikost

Přesvědčte se sami, že fotografie mají u vyšších stupňů citlivosti (při zobrazení 1:1) zřetelné barevné zrno, pořizovat z nich výřezy nebo tisknout větší formáty by z hlediska obrazové kvality nebylo vhodné. Pozitivní ale je, že se v těchto případech nesnižuje rozlišení snímků, jako jsme zaznamenali u konkurenčních modelů.


Zleva: první dva snímky pořízené na ISO 400, poslední na ISO 800
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Jak jsme vám již ukázali v článku Sony Cyber-shot N1: okořeněný digitál, fotoaparát má trochu problém s automatickým vyvažováním bílé barvy. V některých situacích mají totiž dva po sobě vyfotografované snímky za denního světla (a to i s delší časovou prodlevou) různé barevné podání.



Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

Naměřili jsme

Příjemnou práci s fotoaparátem podporuje jeho rychlostní výkon. Náběh fotoaparátu je takřka okamžitý, první snímek pořídíte do 2 sekund, což je v této kategorii vynikající hodnota. V porovnání s konkurenčními modely jsme se také nesetkali (viz Velký test 6osmimegových digitálů do kapsy v časopise DIGIfoto 6/2005) s tak malou prodlevou při snímání bez namáčknuté spouště (porovnejte například s Nikonem Coolpix P1, u něhož jsme naměřili 0,92 s). Naopak neměřitelnost u namáčknutých záběrů je hodnotou dnes již standardní. Čas 1,02 sekundy v kolonce „ukládání–připravenost k dalšímu snímku“ je opět vynikající, a hned po Ricohu Caplio GX8 také v této třídě nejlepší. Sekvenční snímání je tak jako u většiny digitálů chápáno pouze doplňkově, 4 snímky v sérii rychlostí 1,1 sn./s není opravdu příliš pozitivní výsledek.

  • první snímek: 1,89 s
  • zpoždění – bez namáčknutí: 0,04 s
  • zpoždění – s namáčknutím: neměřitelné
  • ukládání – připravenost k dalšímu snímku: 1,02 s
  • sekvenční snímání: 1,1 sn./s
  • max. počet snímků v sérii: 4

Všechna měření s použitím interní paměti při rozlišení 3 264 × 2 448 px a nejnižší kompresi JPEG

Demosnímky

Testovací obrazec – nejkratší ohnisko

 
Max. velikost

Testovací obrazec – nejdelší ohnisko

 
Max. velikost

Zoom – nejkratší ohnisko

 
Max. velikost

Zoom – nejdelší ohnisko

 
Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo

 
Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo + blesk

 
Max. velikost

Pleťové odstíny s bleskem

 
Max. velikost

Standardní scéna

 
Max. velikost

Makro reálné

 
Max. velikost

Makro exaktní

 
Max. velikost

Snímek pořízený na základní citlivost ISO 64

 
Max. velikost

Stejný záběr při ISO 800

 
Max. velikost

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Musíme zdůraznit, že námi testovaný model byl předprodukčním vzorkem, a tak je možné, že v některých oblastech dojde v ostré verzi k vylepšení. V praxi nás například nepřesvědčila výkonnost Li-Ion akumulátoru, který bylo nutné velmi často dobíjet. Bohužel jsme neměli k dispozici vhodné paměťové médium, takže všechny testy byly provedeny do interní paměti – možná právě časté „vysypávání“ snímků do počítače přes rozhraní USB ubíralo akumulátoru na síle.

Nedá se popřít, že Cyber-shot N1 přináší do digitální sféry nejen díky perfektně čitelnému a obrovskému dotykovému displeji s vysokým rozlišením 230 tisíc pixelů svěží vítr. Jeho devízou mohou pro –náctileté nadšence být vedle perfektního vybavení a bleskurychlého provozu zábavné efekty, vstřícným krokem od Sony je samozřejmě integrované české menu. Navíc výrobce v případě tohoto modelu nekladl důraz pouze na stylovost, ale také na obrazovou kvalitu, která je v rámci srovnatelné konkurence na velmi dobré úrovni.

Sony Cyber-shot N1 – jak již bylo řečeno v úvodu – se na prodejní pulty dostane až koncem listopadu, jsme tedy v očekávání, jak vysoce bude na(d)sazena jeho pořizovací hodnota: podle zahraniční ceny 499 dolarů by to mohlo být mezi 15–17 tisíc korun. Věřím tomu, že by řádka amatérských fotografů zasténala a počkala by, až cena sestoupí k přijatelnější hranici. S napětím také očekáváme, zda tento produkt zůstane ojedinělou vlaštovkou, či zda Sony vyrukuje s dalšími „enkovými“ modely.

Plusy:

  • práce s displejem 
  • manuální zaostřovací systém 
  • reálný i náhledový histogram

Mínusy:

  • šum při vyšším ISO 
  • světelnost na dlouhém ohnisku 
  • práce automatického vyvážení bílé

Cena:

  • předpokládaná 15–17 000 Kč

Zdroj:

Sony Czech s.r.o., Praha
kontakt: 222 864 199,
www.sony.cz

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud