10
Fotogalerie

Zoner Photo Studio od základů

Fotoeditor české provenience patří mezi úspěšné programy nejen v našich končinách, ale také v zahraničí.

Zoner Photo Studio je velmi často používaným programem pro úpravu fotografií, a to především díky přehlednému prostředí a především české lokalizaci. Velmi často se k uživatelům dostane také při koupi nového počítače, jako zkušební či OEM verze. Proto jsme se rozhodli připravit sérií článků, která provede především začínající uživatele programem a seznámí je s vybranými funkcemi.

Neklademe si za cíl zevrubně popsat všechny funkce programu ani jej rozpitvávat do detailů. A už vůbec se nechceme přít s uživateli jiných editorů (Gimp, Photoshop, Paint Shop Pro apod.) o to, který z programů je lepší a v čem. Každému z nás totiž vyhovuje něco jiného a každý má také jiné priority.

Historické okénko

Zoner Photo Studio se aktuálně distribuuje ve verzi 10, což logicky znamená, že zde byly i předchozí verze. Ne vždy se však program jmenoval stejně. První verze editoru, který již byl určen speciálně pro úpravu digitálních fotografií vyšla v roce 2002 pod názvem Zoner Media Explorer 5. O rok později byla na trhu další verze s názvem Zoner Media Explorer 6. Od roku 2004 se již program prodává pod názvem Zoner Photo Studio 7 a posléze verze 8, 9 a 10 – každý rok nová verze.

Zásadní zlom ve vybavenosti programu nastal pravděpodobně s příchodem verze 7, která se již soustředila výhradně na úpravu digitálních fotografií, jejich stahování z fotoaparátu do počítače a následný tisk. Další verze editoru již jen vylepšovali a především rozšiřovali funkčnost programu.

Verze osm byla vylepšena o možnost skládání panoramat a bylo přepracování jádro programu, které celkově zrychlilo práci. Devítka reagovala na rozšiřující se používání GPS navigací a umožňovala přiřadit fotografiím zaznamenané souřadnice, což ve finále umožnilo zobrazit snímky na interaktivní mapě. Prozatím poslední verze deset je vylepšena o základní konverzi RAW formátu a umí skládat tzv. HDR snímky.

Spíše zajímavostí je to, že každá verze měla svoji poznávací barvu, postupně to byla žlutá, modrá, oranžová, zelená, červená a modrá.

Photo Studio

Program je možné rozdělit na dvě části, jednou je Photo Studio – jakýsi inteligentní průzkumník, druhou pak Editor, který slouží k úpravě snímků. Dnes se podíváme na rozložení pracovního prostředí průzkumníka, ukázky jsou z verze deset.

Při základním pohledu je možné rozlišit tři části hlavního okna. Vlevo je stromová struktura disku se složkami, pod ní náhled aktuálně vybraného snímku (mezi náhledy má modré pozadí) a největší část pak zabírají samotné náhledy snímků ve složce.

01.png
max. velikost

Rozložení oken je samozřejmě možné si přizpůsobit, po kliknutí na titulek Náhled/Informace nad náhledem zvoleného snímku, můžete zobrazit i základní informace v podobě histogramu a EXIF dat.

02.png
max. velikost

S náhledy v pravé části okna, respektive s jejich podobou, je možné dále pracovat. V horní liště najdete několik proměnných, podle nichž mohou být náhledy seřazeny, to oceníte například při hledání nejnovějších snímků ve složce, kdy zvolíte řazení podle data vytvoření. Standardně je zde zvoleno řazení podle jména souboru.

03.png
max. velikost

Na samotné snímky je pak možné pohlížet v několika režimech, od pouhého seznamu, přes detailní informace, až po náhledy se základními informacemi – dlaždice.

04.png 05.png 06.png
max. velikost | max. velikost | max. velikost

V pravém horním rohu najdete krom nápovědy a nastavení také možnost Okna, s jejíž pomocí aktivujete další okna s informacemi

07.png
max. velikost

Vedle řádku, kde se zobrazuje aktuální umístění najdete několik nástrojů pro práci s náhledy, zleva jsou to navigační šipky, možnost vytvořit složku či jít o složku výš. Pak následuje přiřazování klíčových slov k fotografiím a popis fotografií. Popis fotografií je vhodný v případě, že budete například vytvářet DVD s fotografiemi, jejich popisek se pak zobrazí jako titulek.

08.png
max. velikost

Další dva nástroje slouží k filtrování snímků či k jejich vyhledávání, následuje možnost řazení snímků podle vybraných parametrů (stejné jako lišta na třetím obrázku). Poslední čtyří ikony slouží k otočení snímku vpravo či vlevo, k aplikaci hromadného filtru a k zapnutí prezentace fotografií.

09.png 10.png
max. velikost | max. velikost

V tomto místě dnes skončíme, v další článku se podíváme na práci s hromadným filtrem, a na halvní menu průzkumníka. Pokud se však již nyní chcete pokusit o nějaké úpravy, nic vám v tom nebrání, budeme rádi, pokud se s námi v diskuzi podělíte o problémy, na které jste při experimentování narazili. A nezapomeňte, NIKDY NEUKLÁDEJTE ZMĚNY DO ORIGINÁLNÍHO SNÍMKU, VŽDY PRACUJTE S KOPIÍ, jinak totiž hrozí nenávratná ztráta původních dat.

Určitě si přečtěte

Články odjinud