Panasonic Lumix DMC-FZ7: Vzhůru do řad ultrazoomů (recenze)

Panasonic Lumix DMC-FZ7: Vzhůru do řad ultrazoomů (recenze)

Po obvyklé roční přestávce se Panasonic rozhodl obměnit povedený model Lumix DMC-FZ5. V nabídce stabilizovaných ultrazoomů tak přibyl nový člen. V základní výbavě má šestimegapixelový snímač a optiku Leica DC Vario-Elmarit s rozsahem 36–432 mm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát má míry 113 × 72 × 79 mm a váhu 310 g
Klepněte pro větší obrázek 
Pogumovaný tvarovaný grip má zásluhu na dobrém držení přístroje.

Ve srovnání s předešlým modelem Lumix DMC-FZ5 kromě několika změn technických parametrů bylo pozměněno i provedení těla. Hledáček Lumixe DMC-FZ7 se přesunul do středu, tlačítka změnila své pozice a některé funkce převzal šikovný joystick. Použijete jej k manuálnímu posunu ostřící vzdálenosti, významná je navíc jeho funkce rychlého přístupu do nabídky s důležitými parametry jako např. nastavení ISO a vyvážení bílé.

Úhlopříčka displeje povyrostla na 2,5 palce, zakrnělo ovšem rozlišení. LCD má oproti modelu FZ5 se 130 tisíci pixely pouze 114 tisíc pixelů. Alespoň dodejme, že se zlepšila čitelnost displeje i na slunci či naopak ve tmě. Přístroj využívá zcela shodnou optiku modelu FZ5, a to objektiv Leica DC Vario-Elmarit s rozsahem 36–432 mm. Ohniskovou vzdálenost měníme jako obvykle páčkou objímající spoušť. Při zoomování od nejkratšího po nejdelší ohnisko jsme napočítali skvělé číslo, a to 42 kroků.

Ovládání fotoaparátu je zpříjemněno tlačítky přímé volby. Na horní stěně se nachází tlačítko pro nastavení stabilizátoru a přepínač manuálního a automatického ostření, na zadní stěně najdete tlačítko sériového snímání. Další fungují v rámci křížového ovladače.

Klepněte pro větší obrázek
Nebýt dobré přístupnosti, byly by funkce k ničemu.
Horní pohled ukazuje tlačítka přímého přístupu k manuálnímu ostření a nastavení stabilizátoru.
Klepněte pro větší obrázek 
Zadní stěnu z větší části zabírá 2,5palcový displej. Škoda jen toho rozlišení.

Pokud fotografujete proti slunci, je výhodné použít sluneční clonu dodávanou v balení s fotoaparátem. Boční protisvětlo zvládne výborně, v přímém se občas projeví běžné odlesky. Clonu nasazujete přes redukci přitáhnutím šroubku, bůhvíproč je systém odlišný od snadnějšího provedení u FZ5. Přes redukci lze použít filtry se závitem 52 mm.

Data jsou ukládána na běžné karty SD, které jsou navíc často použitelné i do mnoha jiných přístrojů, nejen digitálních fotoaparátů.

Pokračování 2 / 4

Funkce a vybavení

Český jazyk povolen
Fotoaparát zvládne začátečník i pokročilý. První zmiňovaná skupina najde na kruhovém ovladači ikonku srdíčka, která odpovídá plně automatickému modu. Tradičně disponuje funkcí Protisvětlo, která snímky proti slunci potřebně expozičně upraví, pokud tedy vaším záměrem nejsou tmavé siluety. Druhá skupina si vybere z nabídky priorit clony, času či manuální ovládání. Dokonce i ostření lze ovládat manuálně. Pohyb v menu vám nebude činit potíže, je totiž možné navolit i český jazyk. Nemůže chybět množství scénických režimů, kterých je dohromady 16. Jedním z nich je „Vysoká citlivost“, kdy je rozšířeno použití citlivosti snímače až na ISO 1600. Vhodné využití najde při špatných světelných podmínkách, kdy není možné použít blesk. Rozlišení snímače je zachováno na nejvyšší hodnotě. O kvalitě snímků se můžete dočíst v další kapitole. Zkušenější uživatelé rádi využijí některý z režimů měření expozice, tedy zonální, středové či bodové, podle charakteru scény. Automatika ostření může pracovat dle jedné větší oblasti, jednoho bodu či tří nebo devíti. Nejkratší zaostřitelnou vzdáleností v režimu „Makro“ je 5 cm. S nejdelším ohniskem fotoaparát přepne do režimu „Tele makro“, ve kterém je touto vzdáleností 100 cm.

Rozsáhlé nabídce nemůžeme nic vytknout. Nastavit lze i nepříliš běžné parametry. Uveďme na závěr kupříkladu ruční vyvážení bílé barvy i možnost její korekce ve stupních Kelvina.

Zobrazovacích módů LCD displeje je několik, v rámci jednoho z nich lze kontrolovat expozici pomocí histogramu, jak před focením tak po něm. Na prohlížených snímcích lze nechat jednoduše zvýraznit přepaly. Mimo to lze změnit například velikost, provést ořez snímku, nahrát zvukovou poznámku či spustit slideshow uložených snímků.

Stabilní kousek
Optický stabilizátor je standardem u všech fotoaparátů Lumix a je možné nastavit jej v jednom ze dvou režimů. Režim 2 se aktivuje až při stisku spouště a při komponování vám neposlouží, na rozdíl od režimu 1. Dosahuje ale lepších výsledků při chvění do všech směrů. Na široké ohnisko tak lze použít i čas 1/8 s. S plně vyzoomovaným objektivem lze s jistotou udržet časy 1/80 s, zručnější mohou počítat i s časy 1/30 s.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo bez použití stabilizátoru, vpravo se zapnutým stabilizátorem, režim 2.
Max. velikost Max. velikost

Příznivce ozvučeného videa potěší rozlišení 640 × 480 px a 30 fps. Zajímavá je nabídka širokoúhlého formátu s rozlišením 848 × 480 bodů. Podobu videosekvence získáte i ze statických snímků, v menu k tomuto slouží volba „Animace“.

Zvědavi jsme byli na deklarovaný dosah blesku do vzálenosti až 6 m. V praxi jsme tuto výbornou hodnotu při ISO 400 několikrát ověřili. Práce s bleskem byla celkově příjemná, lze jej totiž korigovat v rozmezí ± 2 EV, navíc je posazen dostatečně vysoko, což pomáhá redukovat jev červených očí.

Podrobnou technickou specifikaci si můžete prohlédnout zde.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Testovací obrazce potvrdily vyšší hodnoty rozlišení oproti předchozímu modelu Lumix DMC-FZ5, a to přiměřených 1500 lph. Při nejkratším ohnisku si lze všimnout soudkovitého zkreslení a mírně neostrých rohů snímků, obou vad příznačných pro tuto kategorii. Na delší ohniska snímky vadami netrpí. Míra chromatické aberace je zanedbatelná, za což lze optiku opravdu pochválit. Barvy jsou podávány zcela přirozeně a automatickému vyvážení bílé se dá většinou věřit. S kombinací různého osvětlení si však přístroj někdy neví rady, což je běžné u většiny dalších fotoaparátů. V případě zatažené oblohy a blesku apod. je tak někdy těžké i manuálním nastavením dosáhnout zcela přesné barevnosti.

Míra šumu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Šum při standardních citlivostech od ISO 80 do ISO 400
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Graf šumu včetně ISO 800 a 1600

Nejprve se podívejme na šum při standardních citlivostech od ISO 80 do ISO 400. Z grafu poznáme, že míra šumu v jasové složce není vůbec vysoká a ani výrazně nestoupá. Horší je to s grafem zobrazujícím míru šumu v jednotlivých barevných kanálech. Křivka modrého kanálu, již při citlivosti snímače nastavené na ISO 200, výrazně odstupuje od kanálů ostatních. Tento pohled nám tedy potvrzuje, proč již při ISO 200 se nám zdá šum výraznější.

Druhý graf ukazuje hodnoty i pro volitelná ISO 800 a 1600. Zde vidíme, že softwarově je šum až přehnaně redukován. Fotografie pak zcela ztrácí detaily, a i přes možnost snímání v nejvyšším rozlišení jsou fotografie většinou použitelné jen pro výtisky formátu 10×15 cm.

Klepněte pro větší obrázek 
FZ7 má výborný dynamický rozsah

Naměřili jsme

první snímek 2,98
snímek bez namáčknutí 0,46
snímek s namáčknutím

neměřitelné

ukládání-připravenost k dalšímu snímku 1,43
rychlost sériového snímání 2,1 sn/s
max. počet snímků v sérii

neomezený

Měřeno s paměťovou kartou Lexar SD High Speed, 512 MB ve formátu JPEG s nejnižší kompresí

V rámci kategorie ultrazoomů jde o přístroj s poměrně hbitými reakcemi. Po srovnání s jinými kompaktními přístroji už takové hodnocení není jisté. V každém případě však oceníte rychlost a spolehlivost zaostřování, čímž je dosaženo vynikající světelností objektivu (F2,8–3,3) a silnou přisvětlovací diodou.

Demosnímky

Klepněte pro větší obrázek 
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek 
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek 
Reálný snímek– nejkratší ohnisko
Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek 
Reálný snímek – nejdelší ohnisko
Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek
Makro exaktní
Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek 
Makro reálné-nejširší ohnisko
Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek 
Makro reálné-nejdelší ohnisko-tzv. Tele makro
Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek 
Pleťové odstíny – denní světlo
Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek 
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek 
Pleťové odstíny s bleskem v interiéru, ISO 400
Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek
Snímek s nastavením ISO 200
Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snímky s nastavením ISO 800 a 1600
Max. velikost Max. velikost

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Ultrazoomy jsou pro svou univerzálnost oblíbenou kategorií. Potencionální zájemce o 6 Mpx model Panasonic Lumix DMX-FZ7 může zaujmout 12násobný rozsah ohniskových vzdáleností v kombinaci se spolehlivým stabilizátorem. Potěšitelné jsou rozměry těla i nenadsazená cena. Škoda jen, že poměrně kvalitní výsledky optiky Leica snižuje šum snímače.

Plusy:

  • stabilizátor obrazu
  • ovládání, joystick
  • dosah blesku

Mínusy:

  • šum
  • hledáček
  • videozáznam bez zoomování

Cena:

  • 12 995 Kč vč. DPH

Zdroj:

Panasonic, Praha
tel.: 236 032 511
www.panasonic.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud