41
Fotogalerie

BLUEs z Brna aneb Zoner Photo Studio 10 v novém

Novinek v desáté verzi oblíbeného grafického editoru není málo, pojďme se na ty „fotografické“ podívat.

Zoner Photo Studio se letos opět dočkalo upgradu, tentokrát se jedná již o desátou verzi programu. Stručný přehled novinek jsme vám naservírovali již včera, dnes se na ně podíváme podrobněji. Nemálo čtenářů se rozhořčovalo nad tím, že průvodní barvou desáté verze je modrá. Dobrá zpráva je, že tomu tak není vždy. Modrá je pouze ikona programu, podobně jako u verze devět byla ikona červená a u verze osm zelená.

Celkové uživatelské rozhraní se přizpůsobí nastavenému vizuálnímu stylu Windows XP nebo Windows Vista. Pokud tedy například ve Windows XP používáte klasický vzhled, bude tak vypadat i prostředí Zoner Photo Studia 10 – vzhled se přizpůsobí nastavení operačního systému. Oproti předchozím verzím již výrobce upustil od různých skinů. V následujícím textu budu některé screenshoty ze ZPS 10 porovnávat se stejným screenshotem ze ZPS 9, v obou případech je program ve výchozím nastavení zobrazení.

Průzkumník

Již při spuštění programu na vás čeká první změna a nutno říct, že příjemná. V průzkumníku se zobrazují náhledy v osmi sloupcích, dříve to bylo sloupců pouze sedm. Pro začínající uživatele, kteří si vzhled programu obvykle nepřizpůsobují, je to praktické.

01.png02.png
max. velikost | max. velikost
Vlevo ZPS 9, vpravo ZPS 10

Pokud jste chtěli v předchozí verzi seřadit obrázky jinak než podle jména, bylo nutné zvolit zobrazení seznam nebo rozbalit nabídku seřadit podle a poté seřadit soubory podle vybraného parametru. V ZPS 10 je možné řadit soubory podle libovolných kritérií i v režimu náhledů, kdy přibyla lišta s parametry, kliknutím na jeho název se soubory seřadí.

03.png
max. velikost

Právě zavedení nových kategorií je jednou z důležitých změn v nové verzi programu, ta byla umožněna díky přepracovanému systému práce s metadaty. Nově je k dispozici také kódování znaků Unicode, které umožňuje vícejazyčné popisky fotografií.

Druhou změnou, viditelnou v průzkumníku, je indikace tažení snímku s jeho náhledem, což přináší větší kontrolu nad prací s fotografiemi. Další změnou je možnost označit výběr tažením myší, podobně jako v průzkumníku Windows. Asi posledním vylepšením je vyvolání editačního okna při dvojkliku na obrázek v okně náhledu, nikoliv pouze na samotný náhled v průzkumníku.

04.png05.png
max. velikost | max. velikost

Změn doznala i práce s GPS informacemi, a to nejen propojení s dalšími mapovými podklady, ale také vyhledávání a filtrování fotografií podle vzdálenosti od konkrétního bodu nebo zvolené fotografie. Podrobnosti si můžete přečíst na webu Navigovat.

V rámci rozšiřování kompatibility programu přibyla i podproa několika dalších grafických formátů (PNM, PPM, PAM, PBM, PGM, PSB, WBMP) včetně načítání souborů JPEG 2000 Codestream a HD Photo (Windows Media Photo – WMP). Praktická je také možnost načítání fotografií přes rozhraní WIA, které používají některé fotoaparáty (Canon, Fujifilm a další). Novinkou je konverze JPEG souborů pro web, v praxi to znamená, že se snímky konvertují v různé kompresi na základě vámi požadované výsledné velikosti obrázku.

06.png07.png08.png
– | max. velikost | max. velikost

Editujeme

V editoru fotografií se samozřejmě odehrálo také několik změn, právě tyto změny jsou nejvíce sledované a rozhodují při koupi nové verze programu. Změna se samozřejmě dotkla i zobrazení některých oken v nabídce Upravit, například barevné posuvníky u filtru upravit barvy. Tyto změny však nebudu detailně popisovat, neboť se jedná spíše o kosmetické úpravy.

09.png10.png
max. velikost | max. velikost
Vlevo ZPS 9, vpravo ZPS 10

V nové verzi je editor zaměřen především na problémy s expozicí snímků a na jejich retuš. Dobrá zpráva pro ty, kdo pracují s tabletem je, že bylo implementováno ovládání retušovacích nástrojů pomocí tlakově senzitivního tabletu. Vylepšeny také byly některé algoritmy pro úpravu snímků (sytost barev, odstranění šumu...)

Zásadní změnou je možnost zobrazit filtrové dialogy bez náhledu. Standardně se při aplikaci filtru otevřelo nové dialogové okno, kde jste si mohli zobrazit dva náhledy – před a po. V ZPS 10 je možné toto dialogové okno vypnout a nechat si zobrazit pouze malé okno s parametry filtru, veškeré úpravy se pak zobrazují přímo v okně editoru. U některých filtrů to může být velmi praktické, obzvlášť pokud potřebujete pracovat ve stoprocentním zobrazení.

11.png12.png
max. velikost | max. velikost

Nových editačních funkcí je několik, mezi význačné patří tyto:

Variace

Filtr najdete v menu Upravit/Variace. Při jeho použití se zobrazí nové dialogové okno, v němž máte možnost ovlivnit barevnost a jas snímku v několika krocích, a to pomocí jednoduchého klikání na daný náhled.

13.png14.png15.png
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Porovnání obrázků

Další novinkou je porovnání více obrázků vedle sebe, funkci využijete například při hledání nejostřejšího snímku ze série pořízené sekvenčním snímáním. V průzkumníku stačí označit sadu fotografií a v menu Organizvat/porovnat obrázky. V novém dialogovém okně se otevřou maximálně čtyři obrázky, které můžete porovnávat mezi sebou. Pokud jste zvolili více jak čtyři obrázky, stačí jeden označit kliknutím (zobrazí se červený rámeček) a poté v navigační liště vlevo označíte další snímek, který chcete porovnávat – k výměně snímků dojde okamžitě.

16.png17.png18.png
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Zobrazit porovnávané snímky můžete hned šesti způsoby, k dispozici je i zobrazení přepalů, histogramu či informací o snímku.

19.png20.png21.png
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Efektový štětec

Mezi nástroje pro retuš snímků přibyl efektový štětec, se kterým je možné provádět lokální úpravy jasu, kontrastu, sytosti a doostření bez nutnosti vytvářet výběry.

22.png 23.png

Práce s efektovým štětcem je velice podobná práci s normálním štětcem, rozdíl je pouze ve volbě efektu, který právě aplikujete.

24.png25.png
max. velikost | max. velikost

Přechodový filtr

Funkci přechodového filtru oceníte pravděpodobně zejména při úpravě krajinných fotografií. Filtr pracuje podobně jako přřechodové filtry nasazené na objektiv při snímání. Zde však odpadá manipulace s křehkým sklem a nutnost vhodného natočení a kombinace filtrů – vše provedete jednoduše v editoru.

26.png27.png

Práce s filtrem je velmi jednoduchá v nabídce si zvolíte typ filtru, na obrázku se objeví kříž, kterým můžete libovolně pohybovat ve všech směrech a také jej natáčet do stran. Filtr se projeví vždy nejvíce v horní části a směrem dolů slábne, můžete jej samozřejmě i obrátit.

28.png29.png
max. velikost | max. velikost
Ukázka převrácení filtru

Samozřejmostí je i možnost kombinace více filtrů přes sebe, ukázka je pro názornost záměrně překombinovaná.

30.png31.png
max. velikost | max. velikost
Vlevo původní snímek, vpravo po aplikaci přechodových filtrů

Sendvič nejen ke svačině

Poslední významnější funkcí je skládání HDR fotografií, nebo-li sendvič. Složením více snímků s různou expozicí dosáhnete prokreslení fotografie jak ve stínech, tak ve světlech. Díky automatizaci složení jej zvládne opravdu každý, předpokladem jsou tři snímky s rozdílnou expozicí (nutno fotit ze stativu), nebo jeden snímek ve formátu RAW, který si ZPS 10 sám vyvolá (viz dále).

Funkce HDR je ukryta v průzkumníku v menu Publikovat/HDR. Nejprve vyberete v průzkumníku tři fotografie, ze kterých chcete výsledný snímek složit. Fotografie nemusí být v pořadí podexponovaná–správně exponovaná–přeexponovaná, program si je sám správně rozdělí.

32.png
max. velikost

Po stisknutí tlačítka Další proběhne krátký výpočet a v dialogovém okně se zobrazí výsledná fotografie. U ní ještě můžete ovlivnit několik parametrů zvlášť pro světla a stíny.

33.png
max. velikost

Výsledná fotografie má při výchozím nastavení prokreslené stíny i světla, všimněte si však jemného náznaku aury kolem kostelní věže, která vznikla složením.

IMG_8982.JPGIMG_8982_1.jpgIMG_8982_2.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Vlevo správně exponovaný snímek, uprostřed snímek složený s výchozím nastavením parametrů, vpravo pak mírně upravená fotografie.

Plná podpora RAW formátu

Využít možnosti editace RAW souborů přímo v Zoner Photo Studiu měli doposud pouze uživatelé digitálních fotoaparátů Canon. S příchodem desáté verze se však všechno mění a pracovat můžete prakticky s jakýmkoliv RAW formátem. Je to umožněno prostřednictvím externího DNG konvertoru. Pokud tedy chcete pracovat s RAWem, je třeba stáhnout si DNG konvertor společnosti Adobe a přidat v nastavení programu cestu pro volání knihovny. V rámci práce s RAW soubory byl navýšen i počet přímo načítaných náhledů. Při otevření RAWu v editoru se zobrazí dialogové okno s upozorněním.

34.png35.png

Praktické je také přidání možnosti přímého volání funkce HDR přímo z konverzního dialogu. Zoner si sám vytvoří tři snímky s rozdílnou expozicí, které následně spojí dohromady.

36.png
max. velikost
IMG_8700.jpgIMG_8700_1.jpg
max. velikost | max. velikost
Vlevo snímek ručně konvertovaný z RAWu, vpravo HDR snímek vytvořený programem včetně konverze z RAWu

Ačkoliv jsme měli k dispozici pouze beta verzi programu Zoner Photo Studio 10, nebyly s jejím provozem žádné problémy, rychlost programu je srovnatelná s předchozí verzí, ne-li rychlejší. Zoner prozatím nezveřejnil cenu upgradu z přechozích verzí programu. Nutno však dodat, že pokud pracujete s fotografiemi na vyšší úrovni, než je jen ořez a srovnání histogramu, pak se Photo Studio 10 jistě vyplatí.

Oficiální uvedení programu na trh je naplánováno na 10. října 2007.

Určitě si přečtěte

Články odjinud