69
Fotogalerie

Trochu jiný ultrazoom: Panasonic Lumix TZ3 (test)

Takřka do roka a do dne uvedl Panasonic pokračovatele „téčkové“ řady – v našich rukou se záhy ocitl kapesní model Lumix DMC-TZ3 s desetinásobným zoomem.

Sedmimegapixelový ultrazoom Lumix TZ3 od Panasoniku je v porovnání s loni uvedenou TZ1 trochu jinou záležitostí. Fotoaparát není z designového hlediska totožným výlupkem, docela totiž pozměnil své tvary. Z protáhlého „jezevčíka“ se nyní stal „ještě více“ kompaktní fotoaparát, v mnohém připomínající „rodinné“ modely Panasoniku.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: 1/2,35", CCD 8,5 Mpx (celkem)/7,2 Mpx (efektivně)
  • optický stabilizátor: Mega O.I.S.
  • max. výst. rozlišení: 3 072 × 2 304 bodů (formát 4:3)
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC, interní paměť 12,7 MB
  • objektiv: 28–280 mm, F3,3–4,9
  • LCD displej: úhlopříčka 3" (76 mm), 230 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG video: 848 × 480 px, 30 sn./s, ozvučené, limitované kapacitou pam. karty
  • rozměry: 105 × 59,2 × 36,7 mm, 232 gramů (pouze tělo)/257 granů (s kartou a Li-Ion akumulátorem)
  • cena: 11 690 Kč vč. DPH

Kompletní technické parametry najdete v katalogu digitálů.

1.jpg 2.jpg
Lumix TZ3 (a samozřejmě také TZ2) je v současné době jedním z nejmenších ultrazoomů vůbec

Fotoaparát nadále zůstává expozičním automatem s nabídkou mnoha scénických režimů, což zcela jistě uvítají především začínající uživatelé. Nemusejí se o nic starat, a navíc s modelem získají propozice, které jim konkurenti nenabídnou: skutečné kapesní rozměry, široké ohnisko 28 mm, desetinásobný rozsah optiky a ještě optický stabilizátor obrazu.

3.jpg
Horní stěna má střídmé rozmístění ovládacích prvků, kruhový volič je tentokrát zcela zaplněn ikonkami (oproti TZ1)

Navíc je fotoaparát přizpůsoben narůstajícím požadavkům uživatelů na velikost displeje – jeho LCD s třípalcovou úhlopříčkou a rozlišením 230 000 pixelů je dnes asi nejvíc, co může výrobce nabídnout. I když se na zadní stěně ubral vzhledem k rozměrům displeje prostor pro panel s ovládacími prvky, má TZ3 v místě uchopení palcem zdrsňující výběžky. Ty v kombinaci s mírně vystouplým gripem ve přední části zajišťují dobrou ergonomii držení.

Ve většině případů, alespoň pokud budete používat jiné než nejširší ohnisko, je však zapotřebí držet fotoaparát oběma rukama – nalevo tedy váš palec spočine pravděpodobně na displeji – a tak počítejte s případnými otisky. LCD displej je samozřejmě chráněn akrylátovým sklem, které stačí otřít měkkým hadříkem. Netřeba snad dodávat, že novinka TZ3 nedisponuje elektronickým hledáčkem, jak tomu zpravidla bývá, což z ní ve třídě ultarazoomů dělá tak trochu „outsidera“.

7.jpg
Ilustrační foto dokumentující malé rozměry ultrazoomu. S tímto úchopem byste však všechny snímky na delší ohnisko pořídili rozmazané

Menu fotoaparátu je velice přehledné, samozřejmě české, pro začátečníky jako dělané. Není ale zapotřebí v něm pro každé nastavení listovat – novinkou tohoto modelu (a Lumixe TZ2) je totiž samostatné tlačítko FUNC, které zajistí rychlý vstup do nabídky. Přestože čas ani clonu nemůžete ovlivnit, příjemné je zobrazování těchto hodnot na displeji ihned po namáčknutí spouště.

4.jpg
I když je tlačítek přímé volby poskrovnu, posviťte si na ovladač FUNC. vpravo dole
5.jpg
Pod dvířkami na boční straně najdete ukryté potřebné konektory pro spojení s kabely

V balení najdete kromě fotoaparátu nabíječku a Li-Ion akumulátor, AV kabel, USB kabel a nezbytné poutko na ruku, další peněžní prostředky si připravte na paměťovou kartu SD/SDHC/MMC.

6.jpg
Li-Ion akumulátor žije v těsné blízkosti paměťové karty

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Panasonic si vytvořil portfolio „téčkové“ řady odstupňovaně podle počtu buněk na snímači: nejstarší Lumix TZ1 má efektivní rozlišení 5 Mpx, TZ2 6 Mpx a TZ3 7 megapixelů. Námi testovaná „té zet trojka“ má čip 1/2,35", tedy o malinko větší než u předchozí TZ1 s 1/2,5".

Panasonic Lumix DMC-TZ3 má sice v papírové technické specifikaci totožný, desetinásobný rozsah optiky jako jeho přímý předchůdce, rozpětí se však zcela „nepřekrývá“. Nový objektiv má širší začátek, ale zároveň kratší konec, tedy 28–280 mm oproti 35 –350 mm. Na tomto místě by měla stát pochvala za velice jemné odstupňování zoomu, a to až ve 20 krocích.

Světelnost se také změnila, z velice dobré F2,8–4,2 na trochu horší F3,3–4,9 – alespoň na nejdelším ohnisku se však vzhledem k rozsahu optiky jedná o velice příznivou hodnotu. Objektiv tedy opět dobře vidí, a navíc je podpořen optickou stabilizací MEGA O.I.S., která snižuje riziko roztřesení přístroje. Stabilizátor opět pracuje ve dvou známých stupních: buď potlačuje otřesy trvale (mód 1), nebo pouze v okamžiku zmáčknutí spouště (mód 2).

Jak jsme si řekli v minulé kapitole, není ultrazoom vybaven žádným z pokročilých expozičních režimů, k jeho výbavě patří pouze programová automatika. Na otočném kruhovém voliči (na horní stěně) najdete dále dvě ikonky pro dvacítku scénických režimů, což je více než praktické. Jejich obsah se shoduje, a tak můžete mít v záložní pohotovosti hned dva motivové programy. Nechybí ani jednoduchý režim Srdíčko, jenž neumožňuje takřka žádné nastavení parametrů, dovolí však aktivovat „protisvětlo“, tedy automatické spuštění blesku v protisvětle. V tomto režimu nelze aktivovat ani stabilizátor obrazu.

Z nových funkcí – v porovnání s TZ1 – se na otočném kruhovém voliči vyskytuje Záznamník a tzv. Inteligentní ISO. Funkci obou jsme si vysvětlili v minulém článku Automatický ultrazoom: Panasonic Lumix DMC-TZ3. Ve stručnosti tedy zopakuji, že posledně uváděný režim by měl, jak z názvu vyplývá, „inteligentně“ v závislosti na světelných podmínkách nastavit citlivost snímače, u námi testovaného vzorku však udával docela svízelné hodnoty.

34.jpg 33.jpg
max. velikost | max. velikost
Oba snímky vyfotografované s aktivovaným režimem Inteligentní ISO. U prvního přístroj nastavil ISO 100 a čas 1/8 s, fotoaparát byl ale umístěn na pevné podložce, proto je snímek ostrý. Druhý záběr má v EXIFu ISO 200 a čas 1/4 s, byl však pořízen z ruky a je tedy rozmazaný

Jak jsme si u expozičních automatů zvykli, u přístrojů lze řadu parametrů ovlivnit. K samozřejmostem Lumixů náleží několik přednastavených hodnot teploty bílé barvy včetně uživatelské kalibrace, příjemný je autobracketing a pro zábavu také paleta předdefinovaných barevných filtrů.

20.jpg 21.jpg
max. velikost | max. velikost
22.jpg 23.jpg
max. velikost | max. velikost
24.jpg 25.jpg
max. velikost | max. velikost
Ukázka barevných filtrů: zleva přirozené barvy, živé, studené a teplé odstíny, černobílá a sépie

Zatímco u loňského modelu TZ1 jste mohli nastavit citlivost jen do ISO 800, nyní výrobce zvýšil hodnotu na ISO 1 250 a ve scénickém režimu Vysoká citlivost na ISO 3 200. Škoda, že Panasonic podléhá těmto trendům, neboť méně by v tomto případě bylo více: s takto vysokými citlivostmi se stěží vyrovná digitální zrcadlovka, natož kompaktní fotoaparát. Snímky s vyššími citlivostmi si můžete prohlédnout v následující kapitole.

Fotoaparát umožňuje zvolit ze tří druhů měření. Pracuje s devítibodovým autofokusem, můžete si však zvolit také jedno- či tříbodové ostření. Nutno konstatovat, že přístroj velice pohotově a spolehlivě zaostřuje, což jsme ostatně předpokládali, neboť touto dobrou vlastností disponoval také Lumix TZ1.

Zatímco standardně můžete snímky pořizovat ze vzdálenosti 50 cm (při plném vyzoomování jsou to 2 metry), režim Makro umožňuje zaostřit od pěti centimetrů, respektive z jednoho metru při použití nejdelšího ohniska.

13.jpg 14.jpg
max. velikost | max. velikost
Standardní zaostřovací vzdálenost, režim Makro

Nebyl by to Panasonic, kdyby neumožňoval výběr poměru stran: z trojí volby si uživatel jistě najde tu, která je pro jeho kompozici (či zobrazovač) nejvhodnější.

37.jpg 38.jpg
max. velikost | max. velikost
Ukázka stejného snímku vyfotografovaného zleva v poměru 4:3 a 16:9
39.jpg 40.jpg
max. velikost | max. velikost
41.jpg 42.jpg
max. velikost | max. velikost
Další snímky v širokoúhlém formátu 16:9, ale s rozlišením 6 Mpx (3 328 × 1 872 pixelů)

Samostatných tlačítek přímé volby na těle Lumixe TZ3 příliš nenajdete. Příjemná je např. možnost korigovat expozici pomocí šipky nahoru (čtyřsměrný rozcestník), a to včetně zobrazování reálného histogramu. Řadu funkcí můžete v menu záznamu vyvolat delším podržením tlačítka FUNC. – najdete zde kromě kvality záznamu také rozlišení, formát, citlivost, vyvážení bílé či sériové snímání.

V režimu prohlížení můžete snímkům přidat krátkou zvukovou poznámku, provést konverzi formátu, zmenšit rozlišení anebo fotografii ořezat (výsledné rozlišení 1 280 × 960 pixelů). Digitál umožňuje zobrazení dvou snímků pod sebou (pro možnost srovnávání), jedná se o tzv. Duální displej, obraz na LCD lze také otočit o 90 stupňů. Pod položku Mé nejoblíbenější můžete nadefinovat jen vámi vybrané snímky, které spustíte při prezentaci.

47.jpg 48.jpg
max. velikost | max. velikost
49.jpg 50.jpg
max. velikost | max. velikost
Výřez snímků nemusíte provádět jen v počítači, lze to i ve fotoaparátu

S fotoaparátem lze samozřejmě pořizovat ozvučené videosekvence, a to ve vysokém rozlišení 848 × 480 px, při frekvenci 30 sn./s.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Testovací obrazce vám prozradí, že optiku je předně třeba pochválit za pouze minimální sférické zkreslení – to se totiž téměř nevyskytuje na širokém ohnisku 28 mm (!!!), a ani na nejdelším nemůžeme hovořit jinak než o mírném prohnutí.

Na širokém ohnisku lze ve středu pole rozpoznat až 1 700 linek a na nejdelším 1 600 lph, což jsou výborné hodnoty. Jak je ale pro ultrazoomy typické, s přibývajícím dlouhým ohniskem klesá také kontrast snímků.

Pro optiku je tak trochu prubířským kamenem snímání v kontrastních světelných podmínkách, kdy se zejména na širokém ohnisku vyskytuje chromatická vada – tento nešvar bohužel sužoval také předchozí TZ1.

26.jpg
max. velikost
Snímek pořízený v přímém protisvětle
27.jpg 28.jpg
max. velikost | max. velikost
29.jpg 30.jpg
max. velikost | max. velikost
Kontrastní scény včetně ukázky chromatické vady

Z hlediska šumu si však „té zet trojka“ polepšila, odšumovací algoritmus u TZ1 byl mnohem horší. Teprve při ISO 400 se ze snímků pomalu začínají vytrácet detaily a najdeme zde stopy po „žehlení“, výraznější stopy po odšumování jsou pak zřetelné až u snímků s citlivostí ISO 800 a vyšší.

31.jpg 32.jpg
max. velikost | max. velikost
Snímky s citlivostí ISO 400 jsou u některých digitálů zkrátka nepoužitelné. Není to ale případ Lumixe TZ3

Jak jsme se již zmínili, režim Vysoká citlivost umí pořídit snímky s citlivostí až ISO 3 200. Můžete se však přesvědčit sami, že tudy cesta skutečně nevede…

35.jpg 36.jpg
max. velikost | max. velikost
Který snímek je lepší? S bleskem na ISO 100, nebo bez blesku na ISO 3 200?

Naměřili jsme

Bereme-li v úvahu, že je Lumix TZ3 pouhým expozičním automatem, pak hodnotíme velice kladně možnost pořízení prvního snímku po zapnutí za 2,56 sekund. U fotografií snímaných „natvrdo“, tedy bez namáčknuté spouště, jsme zaznamenali prodlevu 0,66 s, po namáčknutí je však odezva okamžitá. Čas, za který je fotoaparát připraven ke snímání dalších záběrů, je vynikající.

Všechna měření, tedy i sériového snímání, jsme pořizovali při nastavení nejvyššího rozlišení a jemné kvality záznamu – proto bylo možné zaznamenat v režimu „vysoká“ i „nízká“ rychlost pouze 5 snímků. Pokud byste zvolili standardní kvalitu, pak lze získat 7 fotografií.

Panasonic Lumix DMC-TZ3
první snímek2,56 s
snímek bez namáčknutí0,66 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku0,99 s
rychlost sériového snímání (vysoká rychlost)2,8 sn./s
max. počet snímků v sérii5
rychlost sériového snímání (nízká rychlost)2,1 sn./s
max. počet snímků v sérii5
rychlost sériového snímání (omezená kapacitou karty)1,7 sn./s
max. počet snímků v sériineomezený
měřeno s paměťovou kartouSD SanDisk Ultra II 2 GB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

01.jpg 02.jpg
max. velikost | max. velikost
03.jpg 04.jpg
max. velikost | max. velikost
05.jpg
max. velikost
Testovací obrazce – nejkratší ohnisko 28 mm, postupně ISO 100, 200, 400, 800, 1 250
06.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko 280 mm, ISO 100
07.jpg 08.jpg
max. velikost | max. velikost
Zoom – nejkratší a nejdelší ohnisko
09.jpg 10.jpg
max. velikost | max. velikost
11.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny – denní světlo bez blesku, s bleskem a v interiéru s bleskem
12.jpg
max. velikost
Makro exaktní
66.JPG
max. velikost
Makro reálné
15.jpg 16.jpg
max. velikost | max. velikost
17.jpg 18.jpg
max. velikost | max. velikost
19.jpg
max. velikost
Standardní scéna, postupně ISO 100, 200, 400, 800 a 1 250

Další demosnímky

51.jpg 52.jpg
max. velikost | max. velikost
53.jpg 54.jpg
max. velikost | max. velikost
55.jpg 56.jpg
max. velikost | max. velikost
57.jpg 58.jpg
max. velikost | max. velikost
59.jpg 60.jpg
max. velikost | max. velikost
61.jpg 62.jpg
max. velikost | max. velikost
63.jpg 64.jpg
max. velikost | max. velikost
65.jpg
max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Panasonic Lumix DMC-TZ3 bez elektronického hledáčku není právě typickým představitelem třídy ultrazoomů. Pro své kapesní rozměry je určitě lákavý pro řadu uživatelů, stejně jako pro velký 3“ displej a integrovaný optický stabilizátor, bohužel vám neposlouží jiným režimem než automatikou. Berte tedy na vědomí, že nemůžete být svým pánem nad expozičním časem ani clonou, i když ostatní parametry můžete hravě ukočírovat.

Ať ale chcete nebo ne, 7Mpx fotoaparát s desetinásobným rozsahem zoomu má dobrou obrazovou kvalitu, i když v některých situacích trpí chromatickou vadou a na nejdelším ohnisku mírnou ztrátou kontrastu. I přes všechny klady by však výrobce mohl být k uživatelům trochu shovívavější a nasadit trochu nižší oficiální pořizovací cenu.

Plusy:

  • kapesní rozměry optický stabilizátor obrazu nejširší ohnisko 28 mm
  • volba poměrů stran
  • velký a kvalitní displej
  • rychlé Menu pod tlačítkem FUNC.

Minusy:

  • pouze expoziční automatika
  • bez EVF hledáčku
  • kvalita snímků nad ISO 400

Cena:

  • 11 690 Kč vč. DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud