10
Fotogalerie

Editor fotografií zadarmo

Artweaver patří do rodiny freewarových editorů, konkurujících rozšířeným komerčním programům. Ačkoliv je zdarma nabídne zajímavé funkce.

Artweaver je produktem německých programátorů, z domovské stránky si můžete stáhnout aktuální verzi 0.4, včetně několika pluginů.Pracovní prostředí programu je velice podobné Adobe Photoshopu, nenabízí samozřejmě funkce profesionálního editoru, avšak pro základní úpravy je plně dostačující.

Hlavní okno programu obsahuje klasickou horní navigační lištu, po vzoru Photoshopu či jiných editorů však nabídne i samostatné boxy. V základním nastavení se zobrazuje box pro výběr nástroje, box pro nastavení parametrů vybraného nástroje, okénko s informacemi o snímku, barevná paletka a paletka historie a vrstev. Rozmístění jednotlivých boxů v rámci pracovní plochy je libovolné.

01.png
max. velikost

V paletce nástrojů najdete celkem sedmnáct ikonek pro jednotlivé pracovní nástroje (odshora dolů): štětec, kreslení čar, laso, ořez, vložení textu, kreslení, guma, kapátko, lupa, pohyb objektem, výběr podle zvoleného tvaru, magická hůlka, vložení přechodu, klonovací razítko, barevná výplň, ruka pro pohyb snímku, zobrazení mřížky. Ve spodní části je pak možnost volby barvy popředí a pozadí.

02.png

Valná většina fotografů používá editory pro základní úpravu snímků před vytištěním či odesláním do fotosběrny. Základní úprava většinou spočívá v úpravě kontrastu, barevnosti, ořezu a případně zmenšení snímku. Na tyto úkony se také v Artweaveru zaměříme.

Prvním krokem po otevření obrázku (Ctrl + O) bude správné nastavení jasu a kontrastu. To je možné udělat několika nástroji v menu Image | Adjustments. Krom volby Auto Levels a Brightness/Contrast jsou k dispozici i úrovně (Levels), s jejichž pomocí můžete snímek doladit podle svých představ.

03.png

Po volbě Levels se otevře nové dialogové okno s malým náhledem snímku a zobrazeným histogramem, velikost okna bohužel není možné měnit. Krajní posuvníky (černý a bílý) pod histogramem můžete posouvat klepnutím a táhnutím myší, posuvník pro nastavení středních tónů je však nutné posouvat zadáváním konkrétní hodnoty do rámečku nad histogramem. Kapátka v levé části okna slouží pro určení nejtmavší, nejsvětlejší a středně jasné části snímku.

04.png05.png

Dalším možným krokem je úprava barevnosti, pokud je to nutné. K tomu slouží nástroj Color balance, který opět najdeme v menu Image | Adjustments. K úpravám jsou k dispozici tři posuvníky, zvolit pak můžete také co chcete upravovat – stíny, střední tóny, světla. Bohužel ani v tomto případě není možné okno s náhledem zvětšit, stejně jako u předchozího nástroje a u všech ostatních. To je poměrně nepříjemné, neboť náhled snímku je malý a při jeho zvětšení je zase práce s náhledem nepohodlná.

06.png

Chcete-li převést snímek do černobílé podoby, máte na výběr nástroj desaturace nebo odstíny šedé. První jmenovaný pouze odbarví fotografi bez možnosti jakéhokoliv zásahu. Druhý vám umožní alespoň částečně ovlivnit výsledek jednoduchým mícháním kanálů.

07.png

V případě, že chcete ke snímku přidat rámeček, je třeba v menu Image zvolit položku Canvas size (velikost plátna) a v novém dialogovém okně nastavit velikost rámečku.

08.png

Posledním krokem je uložení snímku ve zvoleném formátu pomocí Shift + Ctrl + S, k dispozici je několik formátů. Při ukládání nezapomeňte zvolit míru JPEGové komprese.

09.png10.png

Představené funkce samozřejmě nejsou jediné, kterými program Artweaver disponuje. Dnešní text byl spíše představením a seznámením s programem. Další, více specifické, postupy si ukážeme někdy příště.

Určitě si přečtěte

Články odjinud