7
Fotogalerie

20 otázek a odpovědí okolo Adobe Photoshop Lightroomu

„Lajtrúm“ je program, který si ihned po uvedení získal řadu příznivců. Zároveň však o něm koluje spousta fám.

Není pochyb o tom, že Adobe Photoshop Lightroom je vynikající software pro správu a úpravy digitálních fotografií. Pokud stále váháte s jeho pořízením nebo v tomto programu tak trochu „plavete“, mohly by vám přijít vhod odpovědi na otázky, které jsme vybrali podle ohlasů uživatelů a potenciálních majitelů Lightroomu.

1. Je pravda, že Lightroom je jen lepší RAWový konvertor?

Toto je jeden z nejrozšířenějších mýtů o Lightroomu. Program samozřejmě pracovat s RAWy umí a velmi dobře, zároveň by jej označení „pouhého“ RAWového konvertoru velmi degradovalo. Lightroom totiž vládne vynikající správou fotografií, má propracovaný tiskový manažer nebo třeba export do webových galerií. V podstatě jde o komplexní nástroj pro digitálního fotografa, který se rozhodně neomezuje jen na vyvolávání RAWů. Kromě toho program samozřejmě umožňuje zpracovávat i jiné obrazové soubory než RAW – např. pochopitelně JPEG, TIF nebo třeba nativní formát Photoshopu PSD.

2. Lightroom neumí přenést nastavení vyvolaných RAWů z Camera RAW Photoshopu nebo Bridge?

Není to pravda. Pokud jste „neztratili“ soubor *.XMP, ve kterém jsou popsány úpravy Camera RAW k příslušnému RAWu, Lightroom jej otevře korektně i s provedenými úpravami. Alespoň u novějších verzí Photoshopu (od CS výše) se tomu tak děje.

3. Lze RAWy upravené v Lightroomu přenést i s nastavením do Photoshopu?

Tato situace je o chloupek složitější než předchozí. Ve standardním nastavení, kdy Lightroom ukládá úpravy do svojí databáze, se RAW zpracovaný v Lightroomu a následně otevřený ve Photoshopu skutečně bude tvářit bez úprav. Pokud ale změníte předvolby v Nastavení katalogu (Soubor | Nastavení katalogu), Lightroom bude vytvářet soubory s popisem úprav *.XMP, které pak ve Photoshopu zajistí jejich synchronizaci. Stačí jen označit volbu Automaticky zapsat změny do XMP. Pozor, úprava se projeví až po restartování Lightroomu.
Chcete-li do *.XMP zapsat historii úprav jen jedné fotografie či tuto vychytávku použít jen občas, jednoduše po provedení změn stiskněte klávesovou zkratku Ctrl + S.

nastaveni_katalogu.png

4. Je pravda, že Lightroom má lepší konverzi RAWů než Camera RAW?

V tomto případě jde o další velmi rozšířenou fámu. Lightroom pro zpracování RAWů využívá shodného enginu s Camera RAW, pouze je „oblečený v jiném kabátě“. Kvalita konverze tedy při stejném nastavení musí být shodná. Jediný teoretický problém může nastat v rozdílné správě barev.

5. Proč je Camera RAW aktualizován častěji než Lightroom?

Aktualizace pluginu Camera RAW i Photoshop Lightroomu prozatím byla vždy souběžná a není důvod se domnívat, že by tomu do budoucna mělo být jinak. Ostatně pokud si chce Adobe udržet svoji pozici na trhu, nic jiného mu ani nezbývá.

6. Lze kopírovat nastavení mezi jednotlivými snímky?

Vzájemné přenášení nastavení mezi fotografiemi je samozřejmě možné. Stačí pouze na upraveném snímku stisknout klávesovou zkratku Ctrl + Shift + C, poté se přepnout na další fotografii a vložit hodnoty pomocí Ctrl + Shift + V. Nemusíte samozřejmě kopírovat všechna nastavení, v okně Kopírovat nastavení si lze vybrat jen potřebná.

kopirovat.png

7. Má Lightroom nějaké omezení velikosti souborů?

Co do velikosti obrazových dat jsme se u Lightroomu nesetkali s omezením, resp. největší soubor, který jsme zatím zpracovali, měl necelých 220 MB. Jediný problém může nastat, máte-li fotografie o straně delší než 10 000 pixelů – s těmi si už Lightroom neporadí. Na první pohled se může zdát, že při současném rozlišení digitálů jde o zanedbatelnou vlastnost, narazíte na ni ale, pokud budete chtít zpracovávat panoramatické fotky složené z několika dílčích snímků. Zde už totiž délku 10 000 px můžete překročit docela hravě.

8. V tomto programu nelze prohlížet fotografie?

Záleží jak se to vezme. Prohlížet snímky je samozřejmě možné. Co by to jinak bylo za program pro práci s fotografiemi? Problém je ale v tom – a mnozí uživatelé to Lightroomu vytýkají – že nefunguje jako klasický prohlížeč typu např. IrfanView, nýbrž zobrazí jen snímky, které do něj nejprve naimportujete. Pokud ale využíváte všech možností workflow Lightroomu, neměla by vám tato vlastnost příliš vadit.

9. Prý se v Lightroomu po provedení úprav nemusí ukládat soubory. Je to pravda?

To je takříkajíc „svatá pravda“. Veškeré úpravy tento program automaticky ukládá do databáze (nebo souborů *.XMP – viz bod 3), po ukončení práce skutečně nepotřebujete příkaz Uložit nebo Uložit jako – Lightroom se o to postará sám. K úpravám je samozřejmě možné se v budoucnu téměř libovolně vracet, protože jejich historie je ukládána s fotografií.

10. Kolik je pravdy na údajně geniální konverzi fotek do šedé škály v Lightroomu?

Lightroom nemá geniální konverzi barevných fotografií na černobílé, má „jen“ velmi dobře navržené rozhraní pro tuto činnost, které ocení každý fotograf, který nikdy před tím nepracoval nebo se nechce učit převod pomocí míchání kanálů, mapování na přechod apod. V Lightroomu jednoduše pomocí osmi posuvníků přiřazujete nasycení černé podle původních barevných odstínů ve snímku. Jakkoliv je ovládání opravdu tak trochu „geniální“, při práci je třeba postupovat opatrně a průběžně kontrolovat výsledek ve zvětšení 1:1. Pokud totiž „namíchání“ přeženete, s velkou pravděpodobností se dočkáte nepěkných artefaktů typu posterizace a tzv. halo efektu.

BW.png

Pokračování 2 / 2

Chybí mu něco?

11. Opravdu s tímto programem nejde pracovat na dvou monitorech?

Bohužel je to tak. Paletky s ovládacími prvky nelze „utrhnout“ a přemístit na druhý monitor, což je škoda. Doufejme, že v některé z dalších verzí se vývojáři nechají přesvědčit o užitečnosti takto variabilního pracovního prostředí. Ostatně, když to jde u Photoshopu…

12. Je měřítko 1:1 opravdu největším zvětšením, při kterém lze v Lightroomu prohlížet fotky?

Ani zdaleka není – je to jen standardně nastavená hodnota, kterou můžete změnit. Stačí klepnout na nenápadnou „dvojšipku“ v záhlaví palety Navigátor a rozbalí se vám nabídka zobrazení v měřítku od 1:4 až do poměru 11:1

zoom.png

13. Skutečně tento software nepodporuje barevný prostor CMYK?

Ano – fotografie ve CMYKu do Lightroomu nenaimportujete. Otázka ale zní: potřebujete nutně pracovat v prostoru CMYK s jeho omezeným gamutem? Předáváte-li svoje snímky pro komerční tisk, přenechejte konverzi z RGB do CMYKu raději odborníkům v pre-press studiu, které bude obrazová data do tisku připravovat. Teoreticky by o tom měli mít větší „šajnu“ než vy.

14. Co je to Rychlá kolekce/Quick Collection a k čemu slouží?

Rychlá kolekce představuje jakousi odkládací složku Lightroomu. Chcete hromadně zobrazit, pracovat, exportovat, atd. z jednoho místa fotografie, které se nachází ve více složkách? Přesuňte je pouhým stisknutím klávesy B postupně do Rychlé kolekce. Tam s nimi můžete jakkoliv nakládat, přičemž pokud je posléze z Rychlé kolekce smažete, samotných souborů se to vůbec nedotkne – zůstanou v původním umístění.

rychla_kolekce.png

15. Je možné, že tento supersoftware neumí zobrazovat přepaly?

To opravdu možné není – Lightroom samozřejmě umí zobrazovat jak pře-, tak podexponovaná místa ve snímcích. Jedinou podmínkou je, abyste se nacházeli v modulu Vyvolávání. Zde pak jen stiskněte klávesu J a budou se vám červeně zobrazovat přepaly, modře podexponované části fotografie.

16. Jak může mít tak dobrý program tak špatně navržené doostřování?

Tato poměrně oprávněná výtka se týkala pouze první verze (1.0) Lightroomu, který pro ostření disponoval pouze jedním posuvníkem. Od vyšších verzí je už ale paletka Zostření zcela standardní, s obvyklými možnostmi obdobných funkcí.

zostreni.png

17. Proč se musíme spokojit s tak primitivním nástrojem pro retuš?

Proč ta silná slova? Nástroj Lightroomu Odstranit skvrny plně využívá „inteligence“ stejného nástroje, který najdete i ve Photoshopu pod názvem Retušovací štětec. V obou případech je funkčnost vynikající a my jsme se nesetkali s jediným problémem. Pokud ovšem tento nástroj používáte skutečně jen ke klasické retuši, typu odstranění tmavých fleků po nečistotách na snímači apod. Pro klonování částí obrazu nástroj Odstranit skvrny opravdu určený není.

18. Má Lightroom nástroj pro korekci sbíhavých linií?

Bohužel nemá a je to škoda. Stačilo by implementovat jej například v režimu ořezávání obrazu a spousta uživatelů by si ušetřila následnou opravu v dalším programu. Třeba se dočkáme u některé z dalších aktualizací programu. To je mimochodem výhoda Lightroomu vůči Photoshopu, že při upgradu se neaktualizuje jen samotný zásuvný modul Camera RAW, ale rovnou celý program, do nějž mohou vývojáři zapracovat i jiné změny¨.

19. Je v tomto programu funkce pro korekci sférického zkreslení?

Ani touto funkcí ke zlosti nejednoho fotografa architektury nebo technických snímků Lightroom nedisponuje. Přitom je mnohem výhodnější korigovat takto složité úpravy, při kterých dochází k rozsáhlému převzorkování celé fotografie rovnou v RAWu. Například Nikon Capture NX to umí. Proč by to nemohl umět i Lightroom?

20. Proč Lightroom není už dávno lokalizován do češtiny?

Lightroom je do češtiny přeložen už od první verze, pouze nejde o tzv. oficiální lokalizaci Adobe. Také instalace je poněkud neobvyklá, i když ji nelze označit za složitou. V současné době je dostupná lokalizace do verze 1.1, která ale funguje až do nejvyššího sestavení 1.3, pouze některé pojmy – jež předchozí verze neobsahovaly – zde najdete v původním znění. Jako třeba u lehce inovovaného importního dialogu „jedna trojky“. Lokalizaci najdete na webu Amsoftu.

import.png

Určitě si přečtěte

Články odjinud