79
Fotogalerie

Sáňky s sebou aneb Canon PowerShot S5 IS (test)

V současné době na trhu není digitál, který má stejné vlastnosti snímací soustavy jako PowerShot S5 IS.

Ultrazoomová řada značky Canon začátkem května přivítala novorozeně. Poté, co na trhu od února 2006 kraloval PowerShot S3 IS, jej nyní vystřídal sourozenec s vylepšenými vrozenými vlastnostmi. Má sílu vzdorovat konkurenčnímu boji?

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: 1/2,5", CCD 8 Mpx
  • optický stabilizátor: ano
  • max. výst. rozlišení: 3 264 × 2 448 pixelů (4:3), 3 264 × 1 832 pixelů (režim Wide)
  • záznamový formát: JPEG
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC, 32MB karta v balení
  • objektiv: 36–432 mm, F2,7–3,5
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 207 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: 4× AA akumulátor, síťový napáječ
  • video: 640 × 480 px, 30 sn./s, stereozvuk
  • rozměry: 117 × 80 × 78 mm, 450 gramů
  • doporučená cena: 14 490 Kč vč. DPH

Kompletní technické parametry najdete v katalogu digitálů.

PowerShot S5 IS (těžko říct, proč po S1, S2 a S3 přeskočil výrobce pořadové číslo 4) je sice novopečeným kouskem, designéři ale zůstali myšlenkově věrni celé linii a tak nemá model příliš čím překvapit. I když… několika odlišností se přece jen dočkáte.

newP1.jpg
Fotoaparát není žádný drobeček, přesto můžeme hovořit o kompaktních rozměrech

Novinka má stále stejně dobře ergonomicky zvládnuté tělo jako její předchůdci, pochvalu nemůžeme upřít pohodlně vytvarovanému gripu, s nímž v redakci neměla problém ženská ani mužská ruka. Setkáváme se opět s výklopným displejem, jenž je uchycen na otočném kloubu. Jeho velikost i rozlišení stále stoupá (připomeňme 2“ a 115 tisíc pixelů u S3 IS), cifry se zastavily na 2,5“ a 207 000 obrazových bodech. Bohužel však při starém zůstalo rozlišení EVF hledáčku: 115 tisíc pixelů je opravdu hodně slabý průměr, v jehož důsledku je zobrazovaná scéna velice „hrubá“.

newP2.jpgnewP3.jpg
Díky výklopným schopnostem displeje jej k sobě můžete otočit nejen lícem, ale i rubem – ve vypnutém stavu jej tak uchráníte před nechtěným poškrábáním

Co se týče ovládacích prvků, v tomto směru zůstal výrobce poněkud konzervativní. Pro uživatele Canonu jsou tedy tlačítka důvěrně známá, pouze s některými bylo zamícháno zleva doprava. Nerozrostl se ani počet ovladačů přímé volby, například ikonku pro stabilizaci obrazu na těle ani nyní nehledejte. Stabilizaci si dokonce nemůžete přiřadit ani k jedinému uživatelskému tlačítku, jež fotoaparát nabízí – je jím tlačítko po levé straně EVF hledáčku.

Ani tzv. čtyřtlačítko není plně funkčně využito, osazena je pouze pozice nahoru, jíž je vyhrazena funkce korekce expozice – ostatní místa fungují jako směrové šipky. Samostatný post je vyhrazen opět spoušti pro záznam videosekvencí (červené tlačítko), na což jsme si už ostatně zvykli z předchozích modelů.

newP5.jpg
Horní kruhový volič nabízí všechny expoziční režimy, samovolnému přepínání mezi režimem snímání a prohlížení zabraňuje praktická pojistka
newP6.jpg
Ovladač pro manuální ostření a pro režimy Makro/Supermakro najdete jako u předchůdce po levé straně těla

Nepříjemnosti nám při testování způsobovala konstrukčně nedokonalá krytka objektivu, respektive její nevhodně navržené úchyty. Vzhledem k této skutečnosti jsme téměř vždy po vyjmutí přístroje z fotobrašny nacházeli krytku na šňůrce mimo objektiv, spadávala také při nošení „es pětky“ na krku. Při tomto vědomí byste měli s fotoaparátem manipulovat opatrně, aby se vám nezadařilo poškrábat sklo objektivu.

newP8.jpg
Čtyři AA akumulátory se vkládají zespodu, do gripu, stejně jako paměťová karta

Absolutní novinkou, se kterou jsme se u ultrazoomů značky Canon ještě neměli čest setkat, jsou integrované sáňky na blesk. Těmi snad výrobce konečně uspokojí nemalé množství uživatelů, kterým na předchozích modelech patice chyběla. Bohužel ale v balení neočekávejte například sluneční clonu nebo redukční tubus na předsádky či filtry – všechny jmenované elementy jsou součástí nadstandardní výbavy.

P9.jpg
Přidaná hodnota fotoaparátu – sáňky na blesk

Fotoaparát má – jak jinak – české menu, jehož hierarchizaci si můžete prohlédnout v následující kapitole Funkce a vybavení.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

PowerShot S5 IS je se vší samozřejmostí osazen všemi dostupnými expozičními režimy, které doplňuje řádka motivových programů.

m1_m20.gif
Kompletní nabídka expozičních režimů včetně scénických módů

Ctí tradici ultrazoomové řady, do které se narodil, a zachovává po vzoru předchozích S2 IS a S3 IS dvanáctinásobný rozsah optiky (36–432 mm), společně s vynikající hodnotou světelnosti F2,7–3,5.

Od časů šestimegapixelové „es trojky“ uplynulo hodně vody, kterou výrobce samozřejmě reflektuje: novému zoomu dává do vínku 8Mpx rozlišení snímací soustavy. Bohužel, nepomyslel již na inovaci čipu, jenž stále zůstává při velikosti 1/2,5" (oproti konkurenčnímu snímači 1/1,8"). Jak se tento fakt odrazil na hladině šumu – přihlédneme-li ke skutečnosti, že horní hranice nastavení citlivosti stoupla až na ISO 1 600 – si prohlédněte v následující kapitole Obrazová kvalita, testy.

m109_m114.gif
Citlivost snímací soustavy můžete manuálně nastavit v rozmezí ISO 80–1 600

Novinka je ve shodě s předchůdcem vybavena ultrazvukovým motorkem, jenž zajišťuje nejen tichý provoz, ale má na svědomí také pohotové zaostřování – s tím nemá fotoaparát problém ani na dlouhém ohnisku ve ztížených světělných podmínkách. Do výbavy fotoaparátu se vedle manuálního zaostřování a režimu Makro/Supermakro vměstnala také ne právě obvyklá funkce zaostřovací bracketing – odstupňovaná série tří snímků, z nichž každý má rovinu ostrosti v jiném místě. Výhodou je také výběr vlastního zaostřovacího bodu po téměř celé ploše záběru, které provedete stiskem ovladače SET a následným posunem šipkami.

m93_m95.gif
Vedle expozičního bracketingu umí S5 IS i bracketing zaostřovací

Ke standardu pak náleží např. výběr vlastního způsobu měření expozice (poměrový, celoplošný se zdůrazněným středem, bodový), množství předdefinovaných režimů pro vyvážení bílé barvy či korekce blesku.

m67_m73.gif
Režimy vyvážení bílé včetně uživatelské kalibrace
m97_m99.gif
Trojí nabídka měření expozice
M096.jpg
Korekce blesku nesmí u Canonu chybět

Fotoaparát je samozřejmě vybaven reálným histogramem, i když slůvko samozřejmě v případě Canonu není právě „košer“. PowerShot S5 IS patří totiž k pouhé hrstce fotoaparátů této značky, které jím disponují (z novějších modelů např. PowerShot G7). Nechybí mu ani náhledový histogram s indikací přepalů (pouze v malém náhledu), uvítali bychom však také signalizaci podexponovaných míst.

M115.jpgM116.jpg
Zleva ukázka reálného a náhledového histogramu
m104_m108.gif
Fotografie lze pořizovat v různém rozlišení
D19.jpgD20.jpg
max. velikost | max. velikost

Snímek ve formátu 4:3 a 16:9

PowerShot S5 IS nemá problém s věrným podáním barev včetně pleťových odstínů. S barvami a obrazem si podle libosti můžete i vyhrát. Velké množství přednastavených barevných filtrů v sobě zahrnuje i úpravy kontrastu, saturace a v neposlední řadě ostrosti. Stejnou zábavu si můžete užít i v režimu náhledu, což je výhodnější: vždy vám zůstane originální fotografie.

m74_m92.gif
O barevné filtry není u PowerShotu S5 IS opravdu nouze

Jak jsme si ukázali už v předchozím článku, fotoaparát dokáže v souvislosti s novou funkcí Face Detection odstraňovat červené oči ze snímků. Pokud však funkci aplikujete na celý snímek, defekt nemusí být úspěšně eliminován. V případě následující ukázky bylo provedeno vymazání červených očí načtyřikrát – na každém oku zvlášť. Je to práce sice trochu zdlouhavější (s postupným přeukládáním snímku, kdy může dojít ke ztrátě kvality původní fotografie), zato účinná

D53.jpgD54.jpg
max. velikost | max. velikost

Zleva snímek před odstraněním červených očí a po aplikaci funkce

Toužíte-li vedle fotografií pořizovat také kvalitní videosekvence, PowerShot S5 IS vás (stejně jako předchůdce) určitě nezklame. Výlučné postavení stvrzuje fakt, že tento model dokáže zaznamenat stereozvuk. Při natáčení lze použít i stabilizaci obrazu a zoomovat.

Stáhněte si ukázkové video (velikost 33 MB, 18 vteřin)

m100_m103.gif
Videosekvence můžete natáčet ve dvojím rozlišení a kvalitě
m21_m44.gif
Nabídka pod tlačítkem Menu
m46_m60.gif
Paleta položek nastavení
m61_m66.gif
Zvukovou stránku fotoaparátu máte plně pod kontrolou

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Osm megapixelů není pro optickou soustavu fotoaparátu přílišná zátěž: testovací obrazce (viz níže) ukazují rozlišení solidních 1 750 linek na širokém a přibližně 1 500 lph na dlouhém ohnisku. Pochvalu si zaslouží i dobrý přenos kontrastu – především při plném vyzoomování to u konkurenčních modelů nebývá zvykem.

Pozitivní vlastností firemního objektivu je jen mírné soudkování na nejkratší vzdálenosti 36 mm, již při nepatrném prodloužení ohniska sférické zkreslení mizí zcela. V poměrně nepravidelných intervalech ale optika vykazuje (a to v celém rozsahu zoomu) chromatickou vadu, která se nese v duchu fialových a zelených kontur.

D26.jpgD27.jpg
max. velikost | max. velikost

Ukázka chromatické vady

Jak jsme se zmínili v předchozí kapitole Funkce, vybavení, „es pětka“ nese svou kůži na trh se stejně malým snímačem, jenž byl vlastní také „es trojce“. Jestliže je na něj však umístěno o 2 miliony světlocitlivých buněk více, je už na pováženou, zda je tento náklad adekvátní.

Šum

V rámci současné bez uzardění poněkud zvrhlé módy výrobce nevzal v potaz ani reálný zisk náboje malého snímače a podle hesla „be in“ dovoluje pracovat až s ISO 1 600.

Jak je vidět z grafu, nejvíce znepokojivý je šum v modrém kanále. Právě jeho „odklon“ od ostatních barevných složek způsobuje zastoupení šumu již u nízkých hodnot. Od ISO 200 se pak šum velkou měrou podílí na ztrátě detailů. Jakkoli se firmware snaží hladinu šumu maskovat, při vyšších hodnotách ISO 800 a 1 600 jsou výsledkem takřka nepoužitelné záběry.

sum_1.pngsum_2.png
Graf šumu

Nejkvalitnější snímky pořídíte při nastavení základní citlivosti ISO 80, ale ani v tomto případě nepočítejte s perfektním podáním jemných detailů: komprese JPEGu je znatelná i při nastavení nejvyšší kvality. V tomto kontextu nezbývá než apelovat na výrobce, proč nedopřál fotoaparátu surový formát RAW…

D13.jpgD14.jpg
max. velikost | max. velikost
D15.jpgD16.jpg
max. velikost | max. velikost
D17.jpgD18.jpg
max. velikost | max. velikost

Standardní scéna, zleva ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1 600
D23.jpg D24.jpg D25.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Další snímky s vyšší citlivostí, zleva ISO 200, 400 a 800

Senzitometrie

senzitometrie.png
Fotoaparát má konkurenceschopný, rozuměj velice dobrý dynamický rozsah

Naměřili jsme

Za rychlostní parametry se nový ultrazoom rozhodně stydět nemusí. Ani v rámci své rodiny neustrnul na vavřínech, polepšil si ve všech kategoriích (srovnej hodnoty s S3 IS – první snímek: 1,85 s, snímek bez namáčknutí: 0,41, snímek s namáčknutím: neměřitelné, ukládání: 1,52 s.). Mírný vroubek však jistě zaznamená u příznivců sériového snímání – přestože počet snímků v sérii je stále omezený pouze kapacitou paměťové karty, rychlost se nepatrně snížila z 1,6 sn./s na 1,3 sn/s.

Canon PowerShot S5 IS
první snímek1,65 s
snímek bez namáčknutí0,26 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku1,40 s
rychlost sériového snímání1,3 sn./s
max. počet snímků v sériineomezený
měřeno s paměťovou kartouSanDisk ultra II 2 GB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

D01.jpgD02.jpgD03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Testovací obrazec – nejkratší ohnisko 36 mm, střed ohniska a nejdelší ohnisko 432 mm, ISO 80
D04.jpgD05.jpg
max. velikost | max. velikost
D06.jpgD07.jpg
max. velikost | max. velikost

Zoom – nejkratší a nejdelší ohnisko
D08.jpgD09.jpgD10.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Pleťové odstíny – interiér bez blesku, s bleskem a denní světlo bez blesku
D11.jpgD12.jpg
max. velikost | max. velikost

Zleva režim Makro a Supermakro
D21.jpgD22.jpg
max. velikost | max. velikost

Zleva snímek bez použití stabilizátoru a s jeho aktivací. Nejdelší ohnisko 432 mm, čas 1/60 s, clona F3,5, ISO 80

Další demosnímky

D28.jpgD29.jpg
max. velikost | max. velikost
D30.jpgD31.jpg
max. velikost | max. velikost
D32.jpgD33.jpg
max. velikost | max. velikost
D34.jpgD35.jpg
max. velikost | max. velikost
D36.jpgD37.jpg
max. velikost | max. velikost
D38.jpgD39.jpg
max. velikost | max. velikost
D40.jpgD41.jpg
max. velikost | max. velikost
D42.jpgD43.jpg
max. velikost | max. velikost
D44.jpgD45.jpg
max. velikost | max. velikost
D46.jpgD47.jpg
max. velikost | max. velikost
D48.jpgD49.jpg
max. velikost | max. velikost
D50.jpgD51.jpgD52.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

PowerShot S5 IS má v rodině ultrazoomů ojedinělé postavení, a to v kombinaci s 12× rozpětím optiky a zároveň 8Mpx čipem. Fotoaparát nezapře svůj původ „eskové“ řady od Canonu a zároveň jej výrobce podřídil diktátu současných trendů (např. vysoká citlivost ISO 1 600)

Pochvalu si zasluhuje designové a ergonomické provedení těla, stejně jako (v rámci své značky) převratný přínos v podobě patice na externí blesk. Vadou na „kráse“ je ale konstrukce krytky, která téměř nedrží na objektivu.

Optiku můžeme označit jako průměrnou, má své klady i zápory. Předně nemá téměř problém se sférickým zkreslením a její rozlišení je docela dobré, navíc vykazuje velice dobrý přenos kontrastu. Na druhou stranu se někdy nedokáže vypořádat s chromatickou vadou. Vzhledem k vysokému počtu megapixelů a malému snímači je fotoaparát znevýhodněn, snímky jsou při vyšších nastaveních ISO poznamenány šumem. Ztrátu detailů umocňuje také poměrně silná komprese JPEGu.

Fotoaparát posbíral několik nových funkcí (např. Face Detection, odstraňování červených očí), a samozřejmě si ponechal ty, kterými oslňoval již předchozí model (např. stereozáznam zvuku u videosekvencí). Zvětšil se také výklopný displej na 2,5" a došlo k navýšení jeho rozlišení na 207 pixelů, EVF hledáček však zůstal ze strany výrobce bez povšimnutí (pouhých 115 tisíc obrazových bodů).

Plusy:

  • ergonomie držení 
  • optický obrazový stabilizátor
  • reálný histogram
  • internetová cena již pod 12 000 korun

Minusy:

  • konstrukce krytky
  • rozlišení EVF hledáčku
  • stabilizátor bez vlastního tlačítka
  • absence RAWu

Oficiální cena:

  • 14 490 Kč vč. DPH

Zdroj:

  • Canon, Praha
  • tel.: 225 280 111
  • www.canon.cz

Redakce DIGIarena.cz používá akumulátory a nabíječku Sanyo eneloop. Zapůjčila společnost SOLID CZECH.

solid czech.gif

Určitě si přečtěte

Články odjinud