5
Fotogalerie

Photoshop Express: král nebo nafouknutá bublina?

Online foto editor, který se stal jednou z nejočekávanějších web 2.0 aplikací posledních měsíců.

Photoshop Express z dílny známého grafického impéria Adobe přitahuje pozornost veřejnosti již od začátku vývoje. Kdo by však čekal nástroj, který bude funkčně podobný klasickému instalovanému Photoshopu CS, bude zřejmě zklamán. Adobe si velice dobře uvědomilo, že cesta ke kvalitnímu online nástroji vede přes uvědomění si, že nástroj musí být stavěný na míru prohlížečům a uživatelům, kteří mají jiné požadavky než ti, co sáhnou po instalované verzi. To je zřejmě důvod toho, že Photoshop v názvu je spíše známkou kvality a marketingovým nástrojem, než znakem funkční podobnosti.

K užívání aplikace je nutná registrace. Po vyplnění základních údajů si vyberete svou "adresu", tedy jméno, pod kterým vaše alba mohou najít ostatní uživatelé. Po ukončení registrace dostanete e-mail, s jehož pomocí svůj účet aktivujete. Jedinou slabinou je to, že jako stát musíte zadat USA, neboť jiná volba ani není k dispozici. Úvodní stránka je přehlídkou zajímavého grafického řešení, ale na druhé straně je otázka, zda-li neodradí některé uživatele s pomalejším připojením.

Omezení v rozletu

Do jisté míry je zklamáním pouze jeden podporovaný formát souborů, a to jpg. Náročnější uživatelé budou litovat absence podpory raw, lidé z oblasti internetové tvorby budou postrádat png, bmp či obyčejný gif. Nástroj je tedy určen především běžným uživatelům. Ti mají k dispozici 2 GB disk a možnost komunitního vyžití. Na tuto kartu hraje Adobe poměrně silně. Možnost sdílet navzájem svá alba a udržovat sociální vazby z dalšími uživateli je silná zbraň na pozadí celého projektu. Navíc ony zmíněné 2 GB nejsou málo, uvážíme li například, že Google Picasa Web Album má polovinu.

Adobe se snažilo o atraktivní design a svůj produkt odělo do černé barvy, což se zdá být v současném světě online foto editorů velice moderní. Jak jsme již naznačili, snaží se Express oslovit především běžné uživatele, se základními potřebami. Těm nabízí relativně svižné prostředí a jednoduché ovládání.

prehled.jpg
max. velikost
Přehledné a jednoduché prostředí organizace fotografií

Photoshop Express dokáže být provázán s Picasa, Flickr, Facebook a Photbucket. Z neznámých důvodů chybí MySpace či H5. Tento fakt může odradit od používání nemalé množství potenciálních uživatelů, kteří svá alba mají právě tam. Vždyť k čemu se hodí online foto editor více, než k úpravě fotografií již uložených na některém z webových alb? V tomto ohledu jsou na tom mnozí konkurenti daleko lépe.

Sám uživatel pak může své fotografie na 2 GB disku dělit do alb dle vlastní libosti. Zajímavé je, že zatímco fotografie znaky s diakritikou obsahovat nesmí, u alba to není žádný problém. Přesun fotografií mezi nimi je příjemným překvapením. Vše lze dělat pomocí metody táhni a pusť a více fotek označovat pomocí klikání myši s přidržením klávesy Ctrl. Kromě vlastních fotografií z alb je možná i cesta nahrání z pevného disku.

Novoty především

Možné je také prohlížení alb jiných uživatelů, jejichž fotografie můžete za pomocí hvězdiček hodnotit. Výsledkem vašeho alba může být graficky poměrně zajímavá prezentace, podobná těm, které vidíte při prohlížení cizích alb. Příjemné je nejen grafické prostředí, ale také možnost nastavení automatického přehrávání, zabezpečení proti stažení nebo podpora šipek při prohlížení. Výslednou prezentaci umí Express opravdu dobře. Pro americké uživatele jistě bude užitečnou funkcí přímé propojení s fotosběrnou.

cizí.jpg
max. velikost
Prohlížení cizích alb je jednou ze snah aplikace svést se na vlně komunitních projektů
web album.jpg
max. velikost
Webová prezentace vypadá dobře a nevšedně, zde patří Adobe jednoznačná pochvala

Editace fotografií je v zásadě triviální záležitostí. V kategorii Basics nalezneme základní operace jako je otáčení a ořez, změna velikosti, automatické vyladění fotografie, nastavení expozice a saturace, odstranění červených očí a touchup (tedy nástroj připomínající klonovací razítko, bohužel jen kruhového výřezu, což není vždy zcela optimální řešení). Právě poslední funkce představuje nadstandardní nástroj, který umožňuje i velice kvalitní a pokročilé editace.

automaticke ladeni.jpg
max. velikost
Rychlá oprava fotografie potěší zejména začínající a nenáročné uživatele

Druhou kategorií funkcí je Tuning. Zde naleznete vyvážení bílé (podle módů zataženo, slunečno, zářivka, žárovka, automaticky a optimálně), dále nastavení světla, rozmazání a doostření. Práce je rychlá, pohodlná a při přechodu mezi jednotlivými možnostmi je vždy vidět náhled toho, jaký bude mít změna efekt.

Poslední skupinou jsou Effects. Ta je na poměry online foto editorů chudá a nepříliš zajímavá. Naleznete zde převod na černobílou fotku, efekt malba, pop color, barevný filtr, deformaci (ta je zajímavá, protože se dá nastavit pouze lokálně do libovolného elipsoidního tvaru) a hue (změna odstínu). S efekty se pracuje dobře, ale zamrzí jejich množství, které je ve srovnání s konkurencí podprůměrné.

efekty.jpg
max. velikost
Klonovací razítko v kombinaci s dalšími efekty umožňuje zajímavé editace

Velice solidně funguje lupa v intervalu od 40 % do 800 %, bez problémů pracují také tlačítka vpřed a zpět. Zajímavé je, že je možné aplikované efekty v libovolném pořadí vypínat, což je funkce velice užitečná. Nechybí ani tlačítko pro návrat do původního stavu. Ukládání fotografií je až na diakritiku bezproblémové a aplikace vám nabídne několik velikostí, ve kterých je možné fotografii uložit (jak originální, tak některé standardně používané menší, vše ovšem pouze jako jpg).

Někde král jinde poražený

Hodnotit celkovou úpravu fotografií je nelehké. Na jedné straně Photoshop Express nabízí velice příjemnou práci, která je rychlá a jednoduchá. Na straně druhé je to vykoupeno určitou trivialitou a ve srovnání s FotoFlexer či FlauntR působí funkčně jako hodně chudý příbuzný. Velice příjemná je kombinace efektových skoků a jemného posuvníku, což může pomoci především začínajícím uživatelům.

e tedy tento nástroj z dílny Adobe zklamáním? Ano i ne. Mezi hlavní negativa je nutné přičíst podporu pouze jednoho formátu, provázání s pouze čtyřmi online alby, absenci možnosti nahrát fotografii přes URL, málo efektů či chybějící práce s textem, nemožnost diakritiky u názvu fotografií (to může být někdy velký problém). Na druhé straně velice příjemné a vcelku rychlé ovládání, klonovací razítko a orientace na běžného uživatele, spolu s podporou sociálního aspektu věci a zajímavých webových galerií s 2 GB prostorem dává tušit, že služba úplně nezapadne.

Zatím ale hodnotím Photoshop Express především jako promarněnou šanci či nedotažený projekt. Pokud na něm však Adobe ještě zapracuje, možná se dočkáme nového krále mezi online foto editory. Tím je ale zatím spíše FotoFlexer než recenzovaný Express. Otázka zní: na jak dlouho?

Určitě si přečtěte

Články odjinud